Gala finałowa 11 Edycji Powiatowego Konkursu Plastyczno-Recytatorskiego
Ponad trzystu miłośników poezji księdza Jana Twardowskiego przybyło do hali sportowej Szkoły Podstawowej Nr 3 w Sierpcu, aby uczestniczyć w gali finałowej 11 Edycji Powiatowego Konkursu Plastyczno-Recytatorskiego „Rwane prosto z krzaka czyli poezja księdza Jana Twardowskiego”, którego pomysłodawcą jest Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Sierpcu.
Władze powiatu, miasta, przedstawiciele Muzeum Jana Pawła II w Warszawie, dyrektorzy szkół i instytucji, sponsorzy, nauczyciele, rodzice oraz laureaci zostali powitani serdecznie przez gospodarza szkoły panią Grażynę Krawczyńską.
Renata Przybyłowska- dyrektor Ogniska Pracy Pozaszkolnej zapoznała zebranych z ideą konkursu, który wpisał się w ogólnopolską kampanię społeczną Słowo zabiera głos ogłoszoną
w związku z setną rocznicą urodzin księdza – poety. Pani Renacie Przybyłowskiej udało się nawiązać kontakt z wieloletnim przyjacielem księdza, profesorem Marianem Schmidtem, który wyraził zgodę na wywiad i obiecał opowiadać o niezwykłym człowieku zwykłe rzeczy. Na spotkanie, które odbędzie się 15 czerwca w Warszawie pojadą najstarsi laureaci konkursu. Młodzi zwycięzcy zwiedzą dom księdza Jana oraz wezmą udział w warsztatach w Instytucie Jana Pawła II w Warszawie.
Pani dyrektor z dumą przekazała fakt, że patronat nad konkursem objęli: p. Jan Laskowski -Starosta Powiatu Sierpeckiego, p. Jarosław Perzyński- Burmistrz Miasta Sierpc, ks. Tomasz Kadziński, Instytut Jana Pawła II i Muzeum Jana Pawła II w Warszawie.
Członkowie komisji konkursowej w składzie: ksiądz Tomasz Kadziński, p. Zofia Kujawa,
p. Katarzyna Przybyłowska mieli trudny orzech do zgryzienia, ponieważ poziom prac plastycznych, a tak naprawdę małych arcydzieł, wykonywanych różnymi technikami i recytacji wierszy ks. Jana Twardowskiego przez uczniów klas I-III, IV-VI, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych był bardzo wysoki.
Ogółem przyznano 108 nagród, młodzi artyści, dzięki sponsorom otrzymali upominki.
W zmaganiach plastycznych I miejsca zajęli: Kinga Skowrońska – Szkoła Podstawowa nr 3
( nauczyciel-p. Małgorzata Sajewska), Maja Kaczmarek z OPP w Sierpcu (nauczyciel p. Anna Pypka), Jakub Dołasiński ze Szkoły Podstawowej nr 2 ( nauczyciel p. Elżbieta Dobies), Dominik Paciuszkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 (nauczyciel p. Barbara Woźnicka), Klaudia Malicka ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu (nauczyciel p. Barbara Woźnicka), Marcelina Balcerowska
z Gimnazjum Publiczne Leonium ( nauczyciel p. Maria Jagodzińska), Natalia Pniewska z Gimnazjum Publicznego w Zawidzu Kościelnym (nauczyciel p. Katarzyna Chmielewska), Mikołaj Ogrodniczak
z Gimnazjum w Zawidzu Kościelnym ( nauczyciel p. Marek Perzanowski), Mateusz Uździcki z ZS
nr 1 w Sierpcu ( nauczyciel- siostra Justyna Rosińska ), Monika Borkowska reprezentująca OPP
w Sierpcu ( nauczyciel p. Maria Jagodzińska) , Katarzyna Szymańska z ZS nr 1 w Sierpcu (nauczyciel p. Anna Markowska). Szczególną nagrodę dla Mateusza Uździckiego ufundował p. Wojciech Witkowski – znany sierpecki artysta.
Prawdziwą ucztą duchową dla członków komisji recytatorskiej, w skład której zasiedli: ksiądz dziekan Andrzej Więckowski, p. Urszula Strużewska i p. Dorota Cendrowska było przesłuchanie 101 małych i młodych recytatorów.
Zdobywcami I miejsca konkursu recytatorskiego zostali: Mateusz Bogucki ze Szkoły Podstawowej nr 2 (nauczyciel p. Katarzyna Burczyk) , Amelia Kossowska z OPP w Sierpcu
( nauczyciel- p. Renata Przybyłowska), Natalia Kucińska z Gimnazjum w Susku ( nauczyciel p. Beata Lemanowicz) , Daria Kempczyńska z ZS nr 1 w Sierpcu (nauczyciel p. Anna Markowska).
Laureaci otrzymywali dyplomy oraz nagrody z rąk: pana Jarosława Perzyńskiego- burmistrza miasta Sierpc, p. Ewy Leszczyńskiej- zastępcy burmistrza, p. Bogusławy Lewandowskiej- naczelnika Wydziału Oświaty i Zdrowia w imieniu p. Jana Laskowskiego- starosty sierpeckiego, księdza dziekana Andrzeja Więckowskiego, księdza Tomasza Kadzińskiego, p. Michała Karpowicza- dyrektora Muzeum Jana Pawła II w Warszawie.
Na symbolicznej scenie pojawili się młodzi muzycy i recytatorzy, którzy uświetnili galę. Popłynęły dźwięki walca z filmu Noce i dnie, walca Fale Dunaju oraz ballady z filmu „ Polskie drogi”, które wykonały na pianinie wychowanki OPP. Słowa poety: „Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą…”, „To nic, wystarczy kochać, słuchać i obejmować…”, „Żeby móc tak nareszcie uprosić, jedną miłość wybrać z wielu miłości…” na długo pozostaną w pamięci zgromadzonym.
Na zakończenie wystąpił Mateusz Kotecki- uczeń SP nr 3, który zaśpiewał piosenkę „ Myśl pozytywnie”, napełniając serca zebranych radością a ciała pozytywną energią.
Magia utworów ks. Jana Twardowskiego, jego poezji pełnej miłości do człowieka, każdej istotki, źdźbła trawy, chmury na niebie, wyrażającej zadziwienie światem i jego doskonałością, poezji pełnej pokory, szacunku, poezji uśmiechniętej, dowcipnej zintegrowała obecnych – dzieci i młodzież z terenu miasta i powiatu sierpeckiego.
OPP Sierpc