Warsztaty prawne w sierpeckim liceum

10 stycznia 2017 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu odbyły się kolejne warsztaty prawne.

W zajęciach wzięło udział 82 gimnazjalistów wraz z nauczycielami z Publicznego Gimnazjum im. Edwarda Żółtowskiego w Mochowie, Samorządowego Gimnazjum w Lutocinie, Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu, Gimnazjum Publicznego im. bpa Leona Wetmańskiego w Sierpcu.

Podczas warsztatów uczniowie klasy I b wraz z opiekunem panią Zofią Froncek próbowali zainteresować gimnazjalistów szeroko pojętym prawem. Przygotowali ciekawe ćwiczenia, zagadki, układanki itp. W programie zajęć znalazły się między innymi zagadnienia: hierarchia aktów prawnych, gałęzie prawa, rozróżnianie prawa publicznego i prywatnego. Ponadto odczytywano fragmenty aktów prawnych. Warsztaty wzbogacono pokazami przedstawiającymi sylwetkę greckiej bogini – Temidy, która jest personifikacją prawa. Uczniowie mieli możliwość przymierzenia togi adwokackiej, sędziowskiej i prokuratorskiej oraz przeprowadzenia krótkiej symulacji rozprawy sądowej. Organizacja i funkcjonowanie polskiego wymiaru sprawiedliwości to bardzo ważna strefa życia publicznego: „Lus est ars boni et aeaqeni” – prawo jest sztuką tego, co dobre i słuszne.

Uczestnicy warsztatów prawnych otrzymali zaproszenie na kolejne zajęcia z edukacji prawnej, ponieważ „Ignorantia iuris nocet” oznacza „nieznajomość prawa szkodzi” – dlatego właśnie warto poznawać prawo!

Warsztaty zorganizowała pani Zofia Froncek wraz z uczennicami klasy I b.

LO Sierpc