Warsztaty edukacyjne z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości

W Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu odbyły się w warsztaty edukacyjne z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Niecodzienną lekcję historii poprowadził pan Karol Madaj, pracownik Biura Edukacji IPN w Warszawie.

Przedstawiciele uczniów klas VII, VIII szkół podstawowych, klas III szkół gimnazjalnych oraz licealistów mieli przyjemność wysłuchać prelekcji dotyczącej historii polskiego lotnictwa. Podczas wykładu wyświetlana była ciekawa prezentacja multimedialna.

Uczestnikom warsztatów została przybliżona historia polskiego lotnictwa z naciskiem na Dywizjon Myśliwski 303. Opowieść prelegenta nie była nużąca ani jednostajna, gdyż prowadzący bardzo często odwoływał się do różnego rodzaju ciekawostek, jak chociażby tej dotyczącej charakterystycznego znaku umieszczanego na samolotach Dywizjonu 303.

Ponadto uczniowie poznali intrygujące i mało znane fakty z biografii wielkich postaci polskiego lotnictwa. Nie wszyscy chociażby wiedzieli, że Merian C. Cooper –ojciec Dywizjonu 303, generał brygadier, podpułkownik pilot Wojska Polskiego – był także scenarzystą i reżyserem i to dzięki niemu powstał film pt. „King Kong”.

W drugiej części, uczestnicy warsztatów zostali zaproszeni do zagrania w różnego rodzaju gry. Jedną z nich była gra o wymownym tytule: „303”. Uczniowie mogli wcielić się w role pilotów – aliantów broniących Wielką Brytanię przed niemieckim Luftwaffe. Było to inspirujące przeżycie, a także innowacyjne i niebanalne doświadczenie.

Uczniowie nie kryli zachwytu, mogąc gościć w swojej szkole niezwykłego prelegenta, który zaraził ich swoją wiedzą, poczuciem humoru, a także umiejętnością przekazania cennych informacji w nieszablonowy i urzekający sposób.

Warsztaty zorganizowali panowie: Grzegorz Radomski i Klaudiusz Kaczyński.

LO Sierpc