Witamy na nowej stronie Starostwa Powiatowego w Sierpcu

Uroczyste otwarcie nowo powstałej ścieżki przyrodniczo – ekologicznej oraz Zielonej Ładowarki

Uroczyste otwarcie nowo powstałej ścieżki przyrodniczo – ekologicznej oraz Zielonej Ładowarki

W dniu 1 października 2015r. w Mochowie odbyło się uroczyste otwarcie nowo powstałej ścieżki przyrodniczo – ekologicznej oraz Zielonej Ładowarki.

Gmina Mochowo jest gminą niewielką, ale jak się okazuje z wielkimi możliwościami, potencjałem i nietuzinkowymi pomysłami dotyczącymi działań proekologicznych, mających na celu ochronę środowiska naturalnego. To właśnie tu stanęła pierwsza, nie tylko w Polsce ale w całej Europie, Zielona Ładowarka. Urządzenie innowacyjne, pionierskie i bardzo ekologiczne, a przy tym pożyteczne i praktyczne. Ładowarka o kształcie drzewa, wysokości 4 metrów, zwieńczona czterema panelami słonecznymi, będzie udostępniała mieszkańcom Mochowa oraz odwiedzających tą miejscowość turystom darmowe WIFI oraz energię niezbędną do doładowania tabletów czy telefonów komórkowych. Dostosowana jest ona także do obsługi osób niewidomych oraz niedowidzących. Pomysłodawcą i autorką inicjatywy społecznej pn. „Wykorzystanie energii słonecznej do zasilania tabletów, telefonów komórkowych oraz udostępniania darmowej sieci WIFI dla mieszkańców Mochowa” Zielona ładowarka, była prezes Fundacji Edu-Inicjatywa Pani Joanna Urbańska. Inicjatywę zrealizowano dzięki wsparciu finansowemu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Wójta Gminy Mochowo Zbigniewa Tomaszewskiego oraz firmy budowlanej Budomex Pana Dariusza Rzeszotarskiego. Dofinansowanie z NFOŚiGW udało się zdobyć dzięki współpracy z Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej w Płocku, realizującym projekt „Ku zrównoważonej przyszłości społeczności lokalnych Mazowsza i Kujaw”, którego koordynatorem jest Pani Iwona Marczak. Wykonanie i montaż zapewnił producent firma KM Polska.

Zebranych przy ładowarce gości, pracowników szkoły oraz młodzież szkolną przywitała Pani Lilianna Nejman, Dyrektor Gimnazjum w Mochowie.

Na początku uroczystości dokonano przecięcia symbolicznej wstęgi przy urządzeniu Greenspot . Dokonali tego: Poseł na Sejm RP, prezes Fundacji Polski Kongres Gospodarczy Waldemar Pawlak, starosta Powiatu Sierpeckiego Jan Laskowski, wójt Gminy Mochowo Zbigniew Tomaszewski, Dyrektor EMPEGEK Paweł Pakieła, dyrektor Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Płocku Agnieszka Sulkowska, właściciel KM Polska Krzysztof Małek oraz prezes Fundacji Edu-Inicjatywa Joanna Urbańska. Obecne były media nie tylko lokalne Nowy tygodnik sierpecki ale też regionalne TVP Warszawa.

Następnie młodzież szkolna, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Mochowa mieli niepowtarzalną okazję zapoznać się z nowoczesnymi silnikami o napędzie hybrydowym marki Lexsus. Salon firmowy Lexus Żerań z Warszawy przyjął zaproszenie Fundacji Edu-Inicjatywa do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu udostępniając trzy limuzyny, które podobnie jak Zielona Ładowarka, zadziwiały innowacyjnością, a także ekologicznym podejściem producenta pojazdów do ochrony środowiska. Jak się okazuje, dzięki zastosowaniu silników hybrydowych korzyści, głównie finansowe, ma nie tylko użytkownik, ale też w sposób znaczący ograniczana jest emisja gazów powstałych ze spalania tradycyjnych źródeł energii. Właściciele aut z napędem hybrydowym w coraz większej liczbie miast mogą korzystać ze specjalnych przywilejów, m.in. prawo do jazdy po buspasach i bezpłatnego parkowania.

Kolejnym punktem programu było otwarcie interaktywnej ścieżki przyrodniczo – edukacyjnej. Wysokiej jakości tablice edukacyjne: światowidy „Ptaki pól i łąk”, „Rośliny łąkowe”, „Owady”, gry „Co ze mnie wyrośnie” i „Drzewa liściaste” oraz ”Wiedza kołem się toczy” posłużą młodzieży szkolnej i mieszkańcom Mochowa do odkrywania piękna otaczającej ich przyrody, której to uroku Gminie Mochowo nie brakuje. Ścieżka, która powstała dzięki wsparciu merytorycznemu fundacji Edu-Inicjatywa, dofinansowana została przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Po części plenerowej przed budynkiem szkoły przyszedł czas na część oficjalną w hali sportowej gimnazjum w Mochowie. Gimnazjaliści pod opieką nauczycielek: Marzeny Brudnickiej, Aleksandry Rudzińskiej, Justyny Słabowskiej oraz Magdaleny Dylewskiej przygotowali wyjątkową dekorację i zapadającą w pamięć inscenizację.

Uroczystościom towarzyszyły także konkursy ekologiczne oraz rozgrywki gier planszowych, takich jak Superfarmer, Ticket to Ride Europe czy Polska w budowie, które przeprowadziła grupa młodzieżowa Youth Integration , przy wsparciu Fundacji Edu – Inicjatywa. Nagrody zostały ufundowane przez salon Lexsus oraz wydawnictwo gier planszowych Granna. Młodzież Mochowskich szkół bardzo aktywnie uczestniczyła w zabawach, najmłodsi gracze z dumą prezentowali zdobyte korony i pamiątkowe dyplomy.

image_pdfimage_print
Skip to content