Światowe Dni Młodzieży – Dzień Kultury Ludowej Regionu w Skansenie

Pod hasłem „ Dzień Kultury Ludowej Regionu” odbył się trzeci dzień pobytu pielgrzymów ŚDM w Diecezji Sierpeckiej.

W czwartek, 21 lipca pielgrzymi z Armenii spędzili w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu gdzie wspólnie z wolontariuszami i zaproszonymi gośćmi modlili się i bawili na pikniku integracyjnym. Spotkanie rozpoczęło się od mszy polowej. Po mszy nasi zagraniczni goście mieli możliwość zwiedzenia urokliwego Skansenu gdzie w 10 chałupach chłopskich z końca XIX i początku XX w. zaprezentowano wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. Podczas zwiedzania w wybranych zagrodach wiejskich uczestnicy wydarzenia mieli możliwość oglądania na własne oczy pokazów wiejskich zajęć gospodarskich oraz ludowego rzemiosła i rękodzieła, miedzy innymi: tkactwa, plecionkarstwa, kowalstwa, kręcenia powrozów za pomocą kołowrotka powroźniczego czy papieroplastyki obrzędowej. Następnie udali się na polanę aby skosztować grilowanych potraw, i wspólnie z osobami niepełnosprawnymi z powiatu sierpeckiego wysłuchać koncertów zespołów folklorystycznych, tańczyć i śpiewać. Dodatkowo Wolontariusze ze Stowarzyszenia „Szansa na życie” przygotowali ciekawe konkursy i zabawy. O godzinie 19.00 uczestnicy spotkania rozpoczęli wspólne czuwanie, które zakończył Apel Jasnogórski.