MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WOLONTARIATU W EKONOMIKU

Między innymi ta i inne sentencje towarzyszyły organizatorom podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza, które odbyły się w Zespole Szkół nr 2 w Sierpcu 4 grudnia 2018r. Wolontariat stanowi ideę, którą warto propagować i wspierać wszelkimi sposobami.

Dlatego w tym dniu szkolne korytarze zostały udekorowane cytatami, plakatami i zdjęciami promującymi wolontariat i działalność Szkolnego Klubu Wolontariatu. Nauczyciele i uczniowie losowali ,,złote myśli”, które miały skłonić wszystkich do refleksji nad sensem ludzkiego życia. Podczas tego święta wyświetlono prezentację z akcji charytatywnych, zbiórek i innych działań wolontariuszy. Ponadto całej społeczności szkolnej wręczane były symboliczne serduszka. Utworzony został ,,łańcuch ludzkich serc”, czyli łańcuch dobrych uczynków promujący wrażliwość i empatię. Oprócz tego wolontariusze włączyli się do projektu KOMÓRKOMANIA organizowanego przez Fundację DKMS. Głównym celem akcji jest rejestracja potencjalnych dawców krwiotwórczych komórek macierzystych. Po zawarciu umowy wolontariackiej do szkoły zostały przesłane materiały promocyjno-edukacyjne w formie drukowanej, filmiki edukacyjne oraz materiały rejestracyjne. Zarówno projekcje filmów jak i rozdawanie materiałów informacyjnych dotyczących Dnia Dawcy Szpiku miały uzmysłowić wszystkim, iż każdy może uratować komuś życie, ale decyzja rejestrujących się osób o dołączeniu do bazy potencjalnych dawców powinna być świadoma. Na szczęście w ZS nr 2 znalazły się osoby zainteresowane tym tematem.
Obchody święta w Ekonomiku uatrakcyjnił również występ wolontariuszek z klasy III TOT, które wraz z opiekunami zaśpiewały ,,Piosenkę o pomaganiu”. Słowa tego utworu i powtarzający się refren: ,,Kto jeśli nie ja?” miały zachęcić młodzież do bezinteresownego pomagania innym. Bycie wolontariuszem to jednak nie tylko bezinteresowność i odpowiedzialność. To przede wszystkim satysfakcja z pomocy drugiemu człowiekowi, radość z bycia dobrym, bo szczęście płynie przecież z dawania, a nie brania. Wolontariusze i opiekunowie SKW (p. B. Krajewska, p.M. Mańkowska, p. M. Gołębiewska oraz p. J. Watkowska) dziękują uczniom i nauczycielom tej szkoły za pomoc i aktywny udział we wszystkich dotychczasowych akcjach.