„LO Kadet – bieg po wiedzę”

Nauczyciele i uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu zaproponowali gimnazjalistom z powiatu sierpeckiego walentynkowy turniej pt. „LO Kadet – bieg po wiedzę”.

Adresatami konkursu były 6-osobowe drużyny gimnazjalistów wyłonione przez szkoły macierzyste według następującej zasady: w każdym zespole znalazł się wyróżniający się polonista, wybitny historyk, dobry matematyk, biegły językowiec, świetny geograf i uczeń znający tajniki biologii. Każdy z zawodników w odpowiednim momencie został kapitanem swojej drużyny.

Celem konkursu była integracja środowiska gimnazjalistów i licealistów, propagowanie wiedzy z zakresu języka polskiego, historii, języków obcych, matematyki, geografii i biologii, a także dobra zabawa uczestników i organizatorów.

Po rejestracji uczestników, poszczególne drużyny otrzymały numery startowe, wylosowały mapy biegu i wyruszyły na „trasę” w obrębie murów naszej szkoły. Wszystkie trasy składały się z 6 stacji mieszczących się w 6 różnych salach lekcyjnych, gdzie odbywały się zmagania konkursowe z różnych przedmiotów. Realizacja zadań oceniana była przez jurorów – specjalistów w swoich dziedzinach (nauczycieli – opiekunów z zaproszonych szkół gimnazjalnych i nauczycieli LO). Każda drużyna została nakłoniona do próby wspólnego rozwiązania wszystkich zadań konkursowych.

LO Kadeci” mogli otrzymać od 0 do 10 punktów na każdej ze stacji. Wyniki były jawne i ustalone według przyjętych przez poszczególne komisje kryteriów. Komisje zostały zobowiązane do wpisania otrzymanych przez drużyny punktów na ich kartach startowych.

Po trudach zmagań konkursowych był też czas na zabawy integracyjne i poczęstunek w świetlicy naszej szkoły. Wszystkim, mimo zmęczenia, dopisywały humor i apetyt.

Jurorzy w tym czasie zsumowali punkty przyznane na poszczególnych stacjach i ogłosili swój werdykt. I miejsce przyznano drużynie z Gimnazjum im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu, II miejsce ex aequo otrzymały zespoły z Gimnazjum Publicznego im. Biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu oraz z Zespołu Szkół Samorządowych w Rościszewie. III miejsce przypadło Zespołowi Szkół Ogólnokształcących w Gójsku. Wszystkie drużyny zostały uhonorowane dyplomami i nagrodami, zawodnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa, a opiekunowie stosowne podziękowania.

Organizatorzy dziękują serdecznie wszystkim zaangażowanym uczniom i ich opiekunom za udział w turnieju, sportową walkę i świetne wyniki. Wydaje się, że ta nowa interdyscyplinarna formuła zdała egzamin, więc być może spotkamy się za rok w II edycji „LO Kadeta”.

LO Sierpc