25-lecie powstania Państwowej Straży Pożarnej

Obchody „Dnia Strażaka” Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu połączono z jubileuszem 25 lecia powołania Państwowej Straży Pożarnej.

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kościele pw. św. Stanisława Kostki w Sierpcu odprawioną przez ks. kan. dr Tomasza Kadzińskiego i Kapelana diecezjalnego ks. Andrzeja Zakrzewskiego. Po mszy strażacy i zaproszeni goście na czele z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP Zawidz pod batutą Jarosława Gizińskiego przeszli w uroczystej kolumnie przed CKiSz gdzie odbył się uroczysty apel. Komendant Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu bryg. Marcin Strześniewski przywitał przybyłych gości, a wśród nich m.in. Zastępcę Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Bogdana Łasicę, Wicestarostę Sierpeckiego, Juliusza Gorzkosia, Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Bogdana Misztala, Wójtów Powiatu Sierpeckiego, Radni Powiatu Sierpeckiego, Prezesi i Naczlenicy OSP z Powiatu Sierpeckiego a także Kierownicy Instytucji  oraz Dyrektorzy Szkół z terenu powiatu.

Podczas uroczystego apelu wręczono odznaczenia, nominacje na wyższe stopnie służbowe oraz medale dla wyróżnionych i zasłużonych strażaków. Odznaczenie Prezydenckie – Medal srebrny za Długoletnią Służbę otrzymali: – /bryg. Krzysztof Zdziebłowski, st. kpt. Wojciech Witkowski, st. ogn. Piotr Mirecki, st. ogn. W stanie spoczynku Tomasz Olszewski.

Odznaczenie Ministra Złotą odznakę ,,Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymali: – mł. bryg. W stanie spoczynku Przemysław Wysocki. Srebrną odznakę ,,Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymał: – bryg. Krzysztof Zdziebłowski.

Złoty medal ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymał – asp. sztab. Dariusz Mroczkowski. Srebrny medal ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali:  st. ogn. Jerzy Bielski, mł. bryg. Waldemar Goczyński, asp. Marcin Kopyciński, st. ogn. Piotr Mirecki, kpt. Piotr Polowiec, st. ogn. Janusz Rutkowski.

Brązowym Medalem ,,Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali: st. ogn. Maciej Czarnomski, ogn. Marcin Dzięgielewski, ogn Wojciech Karwowski, mł. ogn. Sławomir Linowski, asp. sztab. Mariusz Malewski, mł. kpt. Marcin Mazurowski, kpt. Paweł Piwowarczyk, st. ogn. Mariusz Szałwiński, mł. ogn. Waldemar Szałwiński, st. asp. Dariusz Wojciechowski, st. asp. Grzegorz Zaręba.

Awanse na wyższe stopnie służbowe oficerskie i aspiranckie:

• oficerowie: na stopień kapitana: mł. kpt. Piotr Polowiec, mł. kpt. Paweł Piwowarczyk.

• aspiranci:

• na stopień starszego aspiranta – asp. Grzegorz Zaręba.

• na stopień aspiranta – mł. asp. Radosław Stasiak.

Wyższe stopnie służbowe podoficerskie otrzymali:

• na stopień starszego ogniomistrza – ogn. Mariusz Sławiński.

• na stopień ogniomistrza:  mł. ogn. Piotr Karpiński, mł. ogn Sławomir Linowski.

• na stopień młodszego ogniomistrza: st. sekc. Radosław Stasiak, st. sekc. Waldemar Szałwiński.

• na stopień starszego sekcyjnego: sekc. Michał Dzięgielewski.

• na stopień sekcyjnego: st. str. Piotr Mirecki, st. str. Marek Dudek.

Wyższe stopnie służbowe na starszego strażaka: str. Katarzyna Banach, str. Paweł Wawrocki, str. Arkadiusz Nowakowski, str. Krzysztof Dywal, str. Kamil Zieliński.

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu otrzymała Medal Pamiątkowy „Pro Masovia” przyznawane przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. W imieniu Marszałka wyróżnienie wręczył Dyrektor Delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Płocku Tomasz Kominek. Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bogdan Misztal oraz Wicestarosta Juliusz Gorzkoś wręczyli Komendzie tytuł „Zasłużony dla Powiatu Sierpeckiego”.

Złożono również podziękowania Darczyńcom m.in. Władzom Samorządowym Powiatu Sierpeckiego, służbom i podmiotom ratowniczym, urzędom, placówkom, szkołom oraz przedstawicielom sierpeckiej przedsiębiorczości za wsparcie, długoletnią przyjaźń i bezinteresowną pomoc oraz wkład w rozwój ochrony przeciwpożarowej na terenie powiatu sierpeckiego w ostatnim ćwierćwieczu.