1

Druga edycja projektu ,,Aktywny absolwent”

Instytut Tyflologiczny Polskiego Związku Niewidomych kontynuuje nabór do drugiej edycji projektu ,,Aktywny absolwent” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych. Celem projektu jest pomoc w znalezieniu zatrudnienia osobom z dysfunkcją narządu wzroku. Projekt skierowany jest do osób z całej Polski, które spełniają łącznie poniższe warunki:

  • posiadają orzeczenie o lekkim, umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności wzrokowej,
  • są studentami ostatniego roku lub absolwentami uczelni wyższych w ostatnich pięciu latach, (różnego rodzaju studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe, doktoranckie),

 

Dla uczestników przygotowane są:

  • szkolenia i kursy zawodowe,
  • nauka języków obcych,
  • płatne staże zawodowe,
  • doradztwo i coaching.

Kursy, szkolenia i staże mogą odbywać się w miejscu zamieszkania uczestnika projektu. Osoby zainteresowane powinny wypełnić formularz rekrutacyjny i przesłać go na dres aktywnyabsolwent@pzn.org.pl

Formularz znajduje się do pobrania na stronie http://pzn.org.pl/aktywny-absolwent/ w sekcji Pliki do pobrania.

 

We wszystkich sprawach dot. projektu ,,Aktywny Absolwent” można kontaktować się również telefonicznie nr tel. 22 635 60 38 lub 22 831 22 71 wew. 255.




Egzotyczni goście w Domu Dzieci

W Powiatowym Domu Dzieci w Szczutowie odbył się niezwykły pokaz zwierząt egzotycznych. Wychowankowie mieli okazję wzbogacić swoją wiedzę jak również ” zaprzyjaźnić ” się z tak niezwykłymi stworzeniami.




LO „Brązową Szkołą 2020”

Miesięcznik i Fundacja „Perspektywy” po raz dwudziesty drugi opublikowały ranking najlepszych szkół ponadpodstawowych w Polsce. Wśród tysiąca wyróżnionych liceów ogólnokształcących jest Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu. Zgodnie z postanowieniami Kapituły Rankingu, licea ogólnokształcące są oceniane za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach (25%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%).

Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych, oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. Na podstawie danych z 2085 liceów ogólnokształcących, w zestawieniu zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową. Liceum Ogólnokształcące im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu zostało wyróżnione honorowym tytułem „Brązowej Szkoły 2020”.




Sierpeckie szkoły kontynuują współpracę z Politechniką!

W dniu 30 stycznia 2020 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Politechniką Warszawską Filią w Płocku a Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu, Zespołem Szkół Nr 1 im. gen. Jose de San Martin w Sierpcu oraz Zespołem Szkół Nr 2 im. Zygmunta Wolskiego w Sierpcu. Politechnika podejmuje się sprawowania patronatu nad placówkami w zakresie propagowania i rozwijania wśród uczniów zainteresowań naukami ścisłymi, technicznymi i ekonomicznymi. Szkoła zapewnia Politechnice możliwość prezentowania kierunków kształcenia, działalności dydaktycznej i naukowej, działalności promocyjnej nauczycielom i uczniom a także wspierać będzie Politechnikę w propagowaniu nauk ścisłych, technicznych i ekonomicznych w Płocku i regionie północnego Mazowsza.

W wyniku Porozumienia Politechnika ułatwi nauczycielom i uczniom korzystanie z potencjału organizacyjnego, bazy naukowej i doświadczeń dydaktycznych. W ramach współpracy przewiduje się między innymi możliwość:

1. – korzystania z laboratoriów dydaktycznych Politechniki;

2. – korzystania – przede wszystkim przez uczniów szkol przygotowujących się do konkursów i olimpiad z fizyki, matematyki, chemii, ekonomii – z konsultacji i pomocy merytorycznej i metodycznej pracowników naukowych i technicznych;

3. – korzystania z organizowanych przez Politechnikę konferencji i warsztatów naukowych

4. – organizowania wspólnych wykładów, szkoleń i sympozjów dla uczniów w siedzibie Politechniki i Szkół;

5. – udział uczniów szkoły w pracach studenckich kół naukowych działających w Politechnice;

10. – udział uczniów szkoły w organizowanym Dniu Politechniki Warszawskiej.




Przygotowania Ekonomika do wyjazdu na staż do Hiszpanii

Już po raz czwarty 8 marca 2020 r. uczniowie sierpeckiego Ekonomika wyjeżdżają na miesięczny staż do Hiszpanii w ramach programu Erasmus+, Akcja nr 1 Kształcenie i szkolenie zawodowe. W projekcie „Z Ekonomikiem w szeroki świat” bierze udział 44 uczniów klas II technikum uczących się w zawodach: technik ekonomista, technik spedytor, technik obsługi turystycznej i technik grafiki i poligrafii cyfrowej. W związku z wyjazdem od stycznia 2020 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Sierpcu rozpoczęły się zajęcia kulturowe z elementami pedagogicznymi oraz języka hiszpańskiego, przygotowujące młodzież do ww. wyjazdu. Zajęcia z przygotowania kulturowego odbywają się w czterech grupach w ilości 10 godzin na grupę.

Celem zajęć jak najlepsze przygotowanie młodzieży do wyjazdu. Uczniowie zdobywają wiedzę na temat zwyczajów panujących w Hiszpanii, kuchni regionalnej, cech klimatu, atrakcji turystycznych. Ważnym elementem zajęć jest przygotowanie uczniów na nietypowe sytuacje mogące wynikać z różnic kulturowych pomiędzy Hiszpanią  a Polską. Omawiane są sposoby radzenia sobie w nietypowych okolicznościach, jakie mogą zaistnieć podczas wyjazdu, metody rozwiązywania konfliktów i oswajania stresu. Podczas zajęć z doradcą zawodowym omówione zostaną zasady bezpieczeństwa, kształtowanie ścieżki rozwoju edukacji oraz kariery poprzez wykorzystanie potencjału oraz doświadczeń zdobytych podczas pobytu. Uczniowie poznają typowy dla regionu kanon zachowań oraz postawy interpersonalne w miejscu pracy oraz zasady pozwalające na łatwiejsze i szybsze wdrożenie się na swoich stanowiskach pracy. Przygotowanie kulturowe daje możliwość teoretycznego przygotowania do podejmowanych w niedalekiej przyszłości zadań. Dzięki informacjom przekazanym w trakcie zajęć zetknięcie się z kulturą Hiszpanii nie będzie zaskakujące. Młodzież zdobędzie podstawy niezbędne do efektywnego zrealizowania założeń projektu i pozytywnie zaaklimatyzuje się  w nowej rzeczywistości.  W ramach przygotowań do wyjazdu na staż młodzież uczestniczy również w lekcjach języka hiszpańskiego w ilości 30 godzin, podczas których mają możliwość poznania podstawowego słownictwa związanego z otoczeniem ucznia i jego codziennymi czynnościami. Ma to im pomóc m.in. w przełamaniu bariery językowej, nabycie swobody komunikacyjnej w porozumiewaniu się zarówno u pracodawcy jak i podczas samego wyjazdu.




Kto zostanie Sportowcem Roku 2019?

Już niedługo wybierzemy Najlepszego Sportowca Ziemi Sierpeckiej 2019. Organizatorem Plebiscytu jest Starosta Sierpecki oraz Burmistrz Miasta Sierpc. Partnerzy: Wójtowie Gmin Powiatu Sierpeckiego oraz organizacje pozarządowe i kluby sportowe prowadzące działalność w zakresie sportu, obejmujące swoim zasięgiem teren powiatu sierpeckiego.

Istotą konkursu jest zwrócenie uwagi na rolę liderów w promowaniu sportu jako nośnika wartości oraz formy edukacji w środowiskach lokalnych. Idea konkursu opiera się na wskazywaniu i nagradzaniu przykładów zaangażowania konkretnych osób: sportowców, charyzmatycznych trenerów i animatorów sportu, organizatorów ciekawych przedsięwzięć.

Konkurs będzie realizowany w następujących kategoriach:

  • Sportowiec Roku,

  • Szkolna Drużyna Roku,

  • Młodzieżowa Drużyna Roku,

  • Drużyna Senior,

  • Sportowiec Sprawny Inaczej,

  • Trener Roku,

  • Działacz Sportowy Roku,

  • Młodzieżowy Sportowiec Roku,

  • Ambasador Sportu.

O miano Sportowca Roku 2019 w wymienionych kategoriach mogą ubiegać się:

czynni sportowcy działający w środowiskach lokalnych na terenie Powiatu Sierpeckiego oraz Miasta Sierpca;
– drużyny sportowe z terenu Powiatu Sierpeckiego oraz Miasta Sierpca;
trenerzy oraz nauczyciele wychowania fizycznego szkolący kadrę sportową na terenie Powiatu Sierpeckiego oraz Miasta Sierpc;
– animatorzy sportu, działacze klubów i organizacji sportowych z terenu Powiatu Sierpeckiego oraz Miasta Sierpca;
– uprawiający sport przedstawiciele lokalnych organizacji pozarządowych, stowarzyszeń i fundacji z terenu Powiatu Sierpeckiego oraz Miasta Sierpca.

Prawo do zgłaszania kandydatów do nominacji do tytułu Sportowca Roku 2019 mają Wójtowie Gmin Powiatu Sierpeckiego, szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne, organizacje pozarządowe i kluby sportowe obejmujące swoim zasięgiem teren powiatu sierpeckiego oraz teren miasta Sierpca.

Wnioski należy złożyć w siedzibie Starostwa lub przesłać na adres:

Starostwo Powiatowe w Sierpcu ul. Świętokrzyska 2a 09- 200 Sierpc z dopiskiem: Konkurs na Sportowca Ziemi Sierpeckiej 2019 do dnia 21 lutego 2020 roku.

Szczegółowe zasady Plebiscytu określa regulamin.

Szczegółowe informacje o konkursie można uzyskać drogą e-mailową: promocja@powiat.sierpc.pl lub pod numerem tel. 24 275-91-04.

REGULAMIN-Sportowiec Roku 2019

Wniosek- Ambasador Sportu 2019

Wniosek- Drużyna Senior Roku 2019

Wniosek- Młodzieżowy Sportowiec Roku 2019

Wniosek- Sportowiec Działacz Roku -2019

Wniosek- Sportowiec Roku 2019

Wniosek- Sportowiec Sprawny Inaczej 2019

Wniosek- Szkolna Drużyna Roku 2019

Wniosek- Trener Roku 2019

Wniosek-Młodzieżowa Drużyna Roku 2019




XXVI Powiatowy Turniej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Sierpeckiego

Rada Powiatowa Ludowych Zespołów Sportowych była organizatorem XXVI Powiatowego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Starosty Sierpeckiego. W imprezie wzięło udział sześć drużyn reprezentujących nasz powiat na różnym szczeblu rozgrywek ligowych. Miejsca na podium zajęły kolejno: Sparta Mochowo 13 pkt, Orzeł Goleszyn 10 pkt oraz Skrwa Łukomie 8 pkt. Organizatorzy przygotowali także nagrody indywidualne dla najlepszych zawodników ze startujących ekip. Zwycięzcom gratulowal Starosta Sierpecki Mariusz Turalski oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sebastian Szczypecki .




Dzień Publicznych Służb Zatrudnienia

27 stycznia 2020 roku przypada 101 rocznica publicznych służb zatrudnienia, które po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zaczęły organizować się na mocy ,,Dekretu o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami’’ z 27 stycznia 1919 r., wydanego przez Marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji członkowie Powiatowej Rady Rynku Pracy wraz z Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy i Zastępcą złożyli kwiaty pod Pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.




Kampania społeczna 4U!

Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW przygotowało kampanię społeczną pod nazwą 4U!




Spotkanie Noworoczne Miasta Sierpca

W dniu 24 stycznia 2020 r. w Centrum Kultury i Sztuki odbyło się Spotkanie Noworoczne, którego gospodarzami byli Burmistrz Miasta Sierpca Jarosław Perzyński oraz Przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Malanowski. Podczas uroczystości Burmistrz Jarosław Perzyński zaprezentował ranking dziesięciu najważniejszych wydarzeń w roku 2019. W związku z tym zostały wręczone statuetki „Perzyki”, które trafiły m.in. na ręce Starosty Sierpeckiego Mariusza Turalskiego oraz Przewodniczącego Rady Powiatu Przemysława Burzyńskiego.

,,(…) Nowy rok skłania do szerszej refleksji nad tym, co udało się osiągnąć, a jednocześnie mobilizuje do zaplanowania nowych inwestycji. Spoglądając na dotychczasowe sukcesy Miasta Sierpca jestem przekonany, że nowy rok przyniesie radość i zadowolenie, a skutki podejmowanych działań korzystnie wpłyną na codzienne życie mieszkańców miasta i powiatu sierpeckiego. Z okazji dzisiejszej uroczystości proszę przyjąć serdeczne gratulacje wraz z życzeniami wszelkiej pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Życzę Państwu kolejnych pięknych osiągnięć oraz poczucia zawodowego spełnienia. (…)’’. – powiedział Starosta Mariusz Turalski.
W uroczystości wzięli udział m.in. Wicestarosta Sierpecki Jarosław Ocicki, radni miejscy i powiatowi, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, a także miejskich i powiatowych jednostek organizacyjnych. Spotkanie umiliły występy artystyczne w wykonaniu uczniów z sierpeckich placówek.




„Bezpieczeństwo dzieci – 10 porad policjanta”

Centrum Rozwoju Lokalnego kontynuując swoją misję edukacyjną w tak ważnym obszarze jak bezpieczeństwo, we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Zawierciu przygotowało materiał filmowy zawierający 10 porad dotyczących bezpieczeństwa dzieci podczas zimowego wypoczynku. Adresatami przygotowanego materiału są rodzice. Film powstał w ramach organizowanej przez Centrum Rozwoju Lokalnego, objętej honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Dzieci uczą rodziców”, w której uczestniczy już 2500 szkół i przedszkoli z całej Polski (więcej o akcji: www.edu.crl.org.pl), a także pod hasztagiem #DzieciUcząRodziców na Facebooku.

https://www.youtube.com/watch?v=3UMLbjkEzAE




„Skansenu sposób na zimową nudę”

Wreszcie nadszedł ten oczekiwany od kilku miesięcy czas. Właśnie rozpoczynają się ferie zimowe. Choć dzieci i młodzież z Mazowsza pozostaną w szkolnych ławach jeszcze do 10 lutego, to Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu już teraz zaprasza do udziału w programie edukacyjnym „Ferie w skansenie”. Został on skonstruowany w taki sposób, by każdy mógł dopasować plan swojego pobytu do indywidualnych preferencji.

Tegoroczna zima nas nie rozpieszcza. Brak śniegu, wiosenne raczej temperatury i siąpiący deszcz nie nastrajają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Na przekór temu sierpeckie muzeum zaprasza na cykl spotkań z tradycją, sztuką i obrzędowością ludową. Ferie są idealną okazją na wyprawę, nie byle jaką – bo podróż w czasie i nie byle gdzie – bo na wieś mazowiecką z końca XIX wieku, w której dawne zwyczaje pozostają wciąż żywe. Przez cały okres zimowej przerwy od zajęć lekcyjnych – od 14 stycznia 23 lutego 2020, od wtorku do niedzieli w skansenie odbywać się będą zajęcia pozwalające poznać rękodzieło i zdobnictwo wiejskie. Każdego dnia uczestnicy zmierzą się z nowymi zadaniami. Wśród nich znajdą się warsztaty malowania na szkle, wykonywania zabawek choinkowych, kart świątecznych i wycinanek ludowych, a także tkactwa. Po zajęciach chętni będą mogli skorzystać z przejażdżek konnych po terenie muzealnej wsi, a gdy spadnie śnieg przejechać się w kuligu. Osobom zainteresowanym historią i życiem codziennym społeczności wiejskiej Muzeum proponuje też zwiedzanie z przewodnikiem wystawy bożonarodzeniowej przygotowanej we wnętrzach chałup chłopskich. Niepowtarzalne ręcznie wykonane ozdoby choinkowe, świątecznie udekorowane pomieszczenia, ławy nakryte białym obrusem, na których królują potrawy wigilijne i świąteczne, stroje i akcesoria kolędnicze – to wszystko pozwoli zwiedzającym poczuć atmosferę Świąt sprzed 100 lat.

Program skierowany jest do osób indywidualnie odwiedzających Muzeum. Koszt pobytu uzależniona jest od tematyki i ilości wybranych atrakcji. Zbiórka przed kasą od ulicy Narutowicza. Warsztaty odbywać się będą w salach dydaktycznych. Może w nich uczestniczyć dowolna liczba uczestników w wieku od 6 lat do 106 lat. Dzieci do lat 12 mogą uczestniczyć w zajęciach wyłącznie po opieką osoby pełnoletniej. Opiekun nie ponosi odpłatności za udział w zajęciach, jeśli tylko pomaga dzieciom. Nie ma konieczności dokonywania wcześniejszej rezerwacji. Osoby chcące skorzystać z propozycji powinny tylko przybyć co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem zajęć. Więcej informacji i cennik znaleźć można na stronie mwmskansen.pl.

Serdecznie zachęcamy do odwiedzenia skansenu podczas tegorocznych ferii. Dajcie się porwać magii zapomnianych obyczajów i poznajcie tajniki rękodzieła ludowego. Nie pożałujecie. Do zobaczenia w skansenie!

Jarosław Asztemborski