1

XV Sesja Rady Powiatu Sierpeckiego

https://esesja.tv/transmisja_na_zywo/548/rada-powiatu-sierpeckiego.htm




Rozstrzygnięcie Konkursu Recytatorskiego „Poezji Karola Wojtyły i o św. Janie Pawle II”.

W piątek, 25 października 2019 roku w Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie odbyła się uroczysta gala zorganizowana w Hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II podczas, której wręczono nagrody laureatom Konkursu Recytatorskiego „Poezji Karola Wojtyły i o św. Janie Pawle II”. Konkurs zorganizowany został przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wspólna Sprawa” w Szczutowie dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu sierpeckiego. To już szósta edycja konkursu, którego przesłuchania odbyły się 22 października br. w Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie. Bardzo nas cieszy, że dzieci i młodzież czytają i chcą zanurzać się w poezji Ojca Świętego, poezji niełatwej w rozumieniu i interpretacji. Poezji niosącej wielkie moralne przesłanie, uczącej miłości i dumy ze swojego kraju i pochodzenia. Z tego, że jesteśmy Polakami i dane jest nam żyć w wolnym, tak ukochanym przez papieża kraju – Polsce. Jan Paweł II to wielki autorytet dla dzieci i młodzieży.
Hasłem tegorocznego konkursu były słowa Jana Pawła II pochodzące z Tryptyku Rzymskiego „Pozwól mi wargi umoczyć w źródlanej wodzie, odczuć świeżość, ożywczą świeżość ”.
Głównym celem Konkursu było przybliżenie młodym ludziom twórczości literackiej św. Jana Pawła II, uznawanej za klucz do jego życia wewnętrznego oraz za źródło głoszonych przez niego wartości. Patronat Honorowy nad konkursem objęli: Dziekan Dekanatu Sierpeckiego ks. kanonik dr Tomasz Kadziński oraz Starosta Sierpecki Pan Mariusz Turalski. Zmagania konkursowe odbyły się w 4 kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe kl.I-III , kl. IV-VI, kl.VII-VIII oraz szkoły ponadpodstawowe. Z uwagi na dużą ilość uczestników powołano dwa zespoły Jury. I zespół Jury w składzie : Pani Krystyna Żytowiecka – przewodnicząca, Pani Sabina Dołkowska i Pani Katarzyna Moskal oceniał recytatorów z kl.I-III szk.podst. oraz szkoły ponadpodstawowe. II zespół Jury w składzie: Pani Renata Przybyłowska – przewodnicząca , Pani Ewa Karolewska i Pan Stefan Dołkowski – oceniał recytatorów w kategoriach: szkoły podst.kl IV-VI i kl. VII-VIII. Po intensywnych obradach Jury wyłoniło 20 laureatów oraz przyznało 25 wyróżnień. W sumie, w przesłuchaniach brało udział 99 uczniów z 18 szkół. Młodzi recytatorzy sięgnęła do utworów Ojca Świętego, które niosą głębokie przesłanie intelektualne, religijne, moralne, wymagają starannej dykcji i zaangażowania w trakcie recytacji. Imprezę uświetnili swoją obecnością: Wiceprzewodniczący Rady Powiat: pani Małgorzata Korpolińska i pan Sebastian Szczypecki, Skarbnik Urzędu Gminy w Szczutowie Pani Hanna Domagalska i inspektor ds oświaty pani Beata Przybyłowska, Dyrektor PCPR w Sierpcu Pani Agnieszka Gorczyca, Dyrektor PDD w Szczutowie pani Nina Gąsiorowska, Dyrektor Szkoły Podst w Gójsku Pani Zuzanna Bońkowska, członkowie Jury oraz nauczyciele, katecheci, opiekunowi i rodzice.
Laureaci i osoby wyróżnione otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Po rozdaniu nagród laureaci I miejsc wszystkich kategorii, zaprezentowali utwory przed publicznością. Wszyscy mogli jeszcze raz usłyszeć piękną recytację utworów Papieża i o Papieżu.
Uroczystość uświetnił piękny program słowno-muzyczny poświęcony św. Janowi Pawłowi II, w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie Kościelnym. Młodzi artyści przybliżyli postać Wielkiego Polaka, dostarczyli wielu wzruszeń i przeżyć. Uczestnicy i przybyli goście byli pod ogromnym wrażeniem zrozumienia poezji, jej mądrego, metaforycznego przekazu.
Organizatorzy zapewnili też dyplomy za udział w konkursie dla wszystkich uczestników oraz słodkie nagrody pocieszenia. Dodatkową atrakcją dla uczestników uroczystej gali był słodki poczęstunek- kremówki papieskie.
Poniżej prezentujemy listę nagrodzonych osób:
w kat. szkoły podst.kl. I-III :
I miejsce- Astrau Wiktoria kl. II a – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Twardowskiego w Sierpcu
Malewska Izabela kl. IIb – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu
II miejsce-Sołdański Jakub kl. Ia – Szkoła Podstawowa w Borkowie Kościelnym
Tułodziecki Szymon kl. IIa – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu
III miejsce-Chmielewska Gabriela kl. IIa – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu
Rudyk Łukasz kl. II – I Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu

Wyróżnieni : Szymańska Natalia kl. Ib – Szkoła Podstawowa w Borkowie Kościelnym Nowak Karina kl. III – I Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu Gąsiorowska Lena kl. III – I Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu
Rochowicz Hanna kl. III – Szkoła Podstawowa im. Władysława St. Reymonta w Szczutowie
Kaczorowski Wiktor kl. Ia – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu
Szmyt Sylwia kl. III – Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Padlewskiego w Bledzewie
Rumiński Adam kl. II – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gójsku
Cybulska Lena kl. II – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mochowie

w kat. szkoły podst.klasy IV-VI :
I miejsce- Sychyk Kira kl. IV – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gójsku
II miejsce- Peszyńska Oliwia kl.V-Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu
Węglarek Lena kl. V d – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu
III miejsce – Wernik Agata kl. V – Szkoła Podstawowa w Zawidzu Kościelnym
Adamska Lena kl. V – Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Bożewie
WYRÓŻNIENI : Topolewska Kaja kl. VI a – Szkoła Podstawowa im. Władysława St. Reymonta w Szczutowie
Wróblewska Nikola kl. V – I Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu
Mosakowska Nina kl. VI – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Łukomiu
Czajkowski Alan kl. V – Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Goleszynie
Sosnowska Weronika kl. VI a – Szkoła Podstawowa w Borkowie Kościelnym
Siwińska Wiktoria kl. V d – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu
Gajewski Kacper kl. VI – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mochowie
w kat. szkoły podstawowe klasy VII-VIII:
I miejsce- Grzelecka Julia kl.VII-Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Sierpcu
Kwiatkowski Jakub kl. – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu
II miejsce-Kozłowska Zuzanna kl. VII – Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego
Witkowska Julia kl. VIII – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mochowie
III miejsce-Witkowska Amelia kl. VIII b – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu
Grzembska Gabriela kl. VIII – Szkoła Podst. im. Władysława St. Reymonta w Szczutowie
WYRÓŻNIENI: Kurta Julia kl. VIII – Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Padlewskiego w Bledzewie Nadolska Maja kl. VII a – Szkoła Podstawowa w Borkowie Kościelnym
Siemiątkowska Monika kl. VII – Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Goleszynie Śmigielska Milena kl. VII – Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa w Jeżewie
Janiszewska Julia kl. VIII – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mochowi
Goleniewska Klaudia kl. VIII – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Łukomiu

w kat. szkół ponadpodstawowych:
I miejsce – Chochlińska Nadia kl. Ia – Liceum Ogólnokształcące im. Bis. Leona Wetmańskiego w Sierpcu
II miejsce – Stachurska Aleksandra kl. IIb – Liceum Ogólnokształcące im. mjr. H.Sucharskiego w Sierpcu
III miejsce – Szymborska Ewelina kl. III – SOSW w Sierpcu, Branżowa Szkoła I Stopnia
Wyróżnieni : Tępińska Beata – IIb – Liceum Ogólnokształcące im. mjr. Henryka Sucharskiego w Sierpc
Tomaszewska Oliwia kl. I – SOSW w Sierpcu, Szkoła Przysposabiająca do Pracy Lutowski Przemysław kl. III TR – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzień
Siemiątkowska Anna kl. III LOM – Zespół Szkół nr 1 w Sierpcu im. gen. Jose de San Martin

Gratulujemy laureatom i wyróżnionym w konkursie!
Wszystkim przygotowującym dzieci i młodzież do udziału w konkursie, a więc nauczycielom, katechetom, wychowawcom i rodzicom, pragnę podziękować za ich trud i wysiłek, a dyrektorom szkół biorących udział w konkursie – za życzliwość i zrozumienie.
Zarząd Stowarzyszenia serdecznie dziękuje Zarządowi Powiatu w Sierpcu za dofinansowany naszego projektu, Wójtowi Gminy Szczutowo Panu Andrzejowi Twardowskiemu za ufundowanie nagród książkowych. Dziękujemy sponsorom za wsparcie naszej imprezy: Panu Ireneuszowi Wielimborkowi- Zakład Produkcji Czekolady „WIEPOL” w Sierpcu oraz Panu Dawidowi Słupeckiemu – Hurtowania Papier. w Sierpcu.
Prezes Stowarzyszenia- Ewa Kopcińska




Jubileusz 60-lecia powstania Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Sierpcu

W piątek 25 października 2019 r. w Centrum Kultury i Sztuki świętowano jubileusz 60-lecia powstania Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Sierpcu . Prezes Zarządu Spółdzielni Józef Chmielewski wraz z Przewodniczącym Rady Nadzorczej Lechem Strześniewskim przywitali wszystkich przybyłych gości. Wśród nich był Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, który wręczył dwa Medale Pamiątkowe za wybitne osiągnięcia oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. 

Jeden trafił na ręce Prezesa Zarządu Józefa Chmielewskiego, z kolei drugi otrzymała SML-W w Sierpcu. Podczas jubileuszowego spotkania zostały wyróżnione osoby, które zapisały się na kartach historii spółdzielczej wspólnoty. Zostali docenieni pracownicy, którzy przez wiele lat sumiennie wypełniali swoje obowiązki. Podziękowania trafiły również do Starosty Sierpeckiego Mariusz Turalskiego i Wicestarosty Sierpeckiego Jarosława Ocickiego, które w imieniu Starostów odebrał członek Zarządu Andrzej Cześnik oraz do Przewodniczącego Rady Powiatu Przemysława Burzyńskiego. Członek Zarządu Powiatu Andrzej Cześnik odczytał adres okolicznościowy od Starosty Sierpeckiego Mariusza Turalskiego skierowany do spółdzielców oraz pracowników SML-W w Sierpcu.

-,,W imieniu Władz Powiatu Sierpeckiego oraz własnym pragnę złożyć wyrazy uznania i gratulacje z okazji 60-lecia Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej w Sierpcu oraz pozdrowić wszystkich członków, pracowników i lokatorów spółdzielczej wspólnoty. (…) Tak piękny Jubileusz jest doskonałą okazją do podziękowania tym wszystkim, którzy uczestniczyli w tworzeniu historii i tradycji spółdzielczej wspólnoty. Życzę Państwu dalszej owocnej współpracy z mieszkańcami powiatu sierpeckiego oraz dynamicznego rozwoju. Niech wiedza i doświadczenie zdobyte przez minione lata będą wskazówką i inspiracją do podejmowanych kolejnych przedsięwzięć.’’ – napisał Starosta Sierpecki.
Przewodniczący Rady Powiatu Przemysław Burzyński wraz z członkiem Zarządu Andrzejem Cześnikiem wręczyli kwiaty na ręce Prezesa Zarządu Józefa Chmielewskiego życząc wszelkiej pomyślności oraz gratulując tak pięknej uroczystości.




Konferencja ,,Polska-Europa-Świat- przyszłością młodzieży”

W gościnnych progach Zespołu Szkół Centrum Edukacji w Płocku odbyła się konferencja ,,Polska-Europa-Świat – przyszłością młodzieży’’ zorganizowana przez Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Filia w Płocku. Wydarzenie honorowym patronatem objął Starosta Sierpecki. Po przywitaniu zaproszonych gości nastąpiła prezentacja artystyczna uczniów szkół średnich. Talent wokalny zaprezentowała Małgorzata Strześniewska z Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu, którą Starosta Sierpecki Mariusz Turalski nazwał ambasadorem powiatu sierpeckiego. Starosta podziękował uczennicy za godne reprezentowanie naszego rejonu w występach artystycznych oraz życzył dalszych sukcesów wokalnych. Podczas konferencji poruszono kwestie związane z edukacją, pracą i zatrudnieniem oraz ze zwyczajami w państwach europejskich.




Nowy rok akademicki Sierpeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

W środę 23 października rozpoczął się semestr roku akademickiego 2019/2020 Sierpeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pierwszy wykład poświęcony był bohaterowi Polski pod nazwą ,,Gen. Władysław Anders – Gladiator historii’’. Prelekcji słuchali Starosta Sierpecki Mariusz Turalski oraz Wicestarosta Sierpecki Jarosław Ocicki. Starostowie wręczyli kwiaty i upominek oraz złożyli życzenia studentom na nowy rozpoczynający się rok akademicki.




Pogoda – OSTRZEŻENIE

Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych IMGW – PIB w Warszawie – SILNA MGŁA

MZW_1427_MG_20191023111854




Pomagamy Lenie!!!

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu zorganizowali zbiórkę pieniędzy na rzecz chorej Lenki – uczennicy SP 2. Dziewczynka choruje na cukrzycę typu 1. Potrzebuje innowacyjnej Szczepionki Treg, by zatrzymać chorobę.W Starostwie Powiatowym ciepło przyjęli uczniów Starosta Sierpecki Mariusz Turalski oraz Wicestarosta Sierpecki Jarosław Ocicki. Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć naszym zaangażowaniem zbiórkę pieniędzy dla Lenki. Na pracowników starostwa czekały smakołyki przygotowane przez rodziców uczniów. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Gdyby ktoś chciał pomóc Lence – zachęcamy do zaangażowania się w zbiórkę.
https://www.siepomaga.pl/lena-piorkowska




Jubileusz 25-lecia powstania i działalności Koła Powiatowego PSD

Koło Powiatowe Diabetyków w Sierpcu obchodziło jubileusz 25-lecia powstania i działalności. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kościele Farnym w Sierpcu, którą poprowadził proboszcz ks. kan. dr hab. Sławomir Zalewski. Dalsze uroczystości miały miejsce w Zajeździe Kasztelan. Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego nastąpiła minuta ciszy. W ten sposób uczczono pamięć byłych prezesów Koła Powiatowego w Sierpcu, a zwłaszcza Krzysztofa Wiśniewskiego. 

Otwarcia uroczystości dokonał obecny Prezes Zarządu Janusz Lipiński, który przywitał wszystkich obecnych gości i członków Koła. Z okazji tak pięknego jubileuszu Starosta Sierpecki Mariusz Turalski pogratulował diabetykom ich wieloletniej i owocnej aktywności oraz cennych działań podjętych na rzecz profilaktyki cukrzycy wśród mieszkańców powiatu sierpeckiego. Wicestarosta Sierpecki Jarosław Ocicki złożył najserdeczniejsze życzenia wszystkim członkom Koła oraz życzył, aby każdy ich dzień był okazją do radości, szczęścia i uśmiechu. Uroczystość stała się okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień dla najbardziej aktywnych w środowisku diabetyków. Złota odznaka honorowa ,,Zasłużony dla Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków’’ została przyznana Grzegorzowi Kościelskiemu. Jest to najwyższe odznaczenie za szczególne zasługi dla PSD, którą przyznaje Zarząd Główny tej organizacji. Zarząd Koła Powiatowego Diabetyków w Sierpcu przyznał 10 wyróżnień dla osób, które wykazują się aktywnością w środowisku diabetyków. Wyróżnienia za zasługi otrzymali: Zofia Górecka, Łucja Małycha, Anna Wiśniewska, Aurelia Joniak, Teresa Paradowska, Kazimierz Piotrowski, Stanisław Siekiera, Grzegorz Kościelski, Jadwiga Piotrowska oraz Wojciech Kordulasiński. Nie zabrakło występów artystycznych przygotowanych przez dzieci z Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu. Po części oficjalnej zaproszeni goście i członkowie Koła rozpoczęli rewelacyjną zabawę w Zajeździe Kasztelan.




Pogoda – OSTRZEŻENIE

Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych IMGW – PIB w Warszawie – SILNA MGŁA

MZW_1427_MG_20191022103223

fff




35. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego Ks. Jerzego Popiełuszki

19 października minęła 35. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana ,,Solidarności’’. Z tej okazji została odprawiona Msza św. w Kościele Farnym w Sierpcu, którą poprowadził proboszcz ks. kan. dr hab. Sławomir Zalewski. Po Mszy św. nastąpiło uroczyste składanie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem poświęconym bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Starosta Sierpecki Mariusz Turalski przybliżył postać, historię życia i śmierci kapelana ,,Solidarności’’. ,,Ks. Jerzy Popiełuszko został bestialsko zamordowany przez oprawców z UB. Niech jego czyny i wartości będą dla nas wskazówką, jakim być Polakiem i człowiekiem. W obronie jakich wartości, o które on walczył i w które wierzył ks. Jerzy, my także musimy walczyć dla siebie i przyszłych pokoleń.’’ – powiedział Starosta Mariusz Turalski. W uroczystości wzięli udział również: Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Małgorzata Korpolińska oraz członkowie Zarządu Powiatu: Andrzej Cześnik i Kamil Różański.




Uroczystość nadania imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Borkowie Kościelnym

16 października 2019 r. w Szkole Podstawowej w Borkowie Kościelnym odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru oraz nadania imienia Jana Pawła II. W uroczystości brali udział: Krzysztof Wiśniewski – Mazowiecki Wicekurator Oświaty, Mariusz Turalski – Starosta Sierpecki, Jarosław Ocicki – Wicestarosta Sierpecki, Małgorzata Korpolińska – Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Sierpeckiego, Krzysztof Korpoliński – Wójt Gminy Sierpc, Kamil Różański – Członek Zarządu Powiatu Sierpeckiego, Andrzej Kanigowski – Przewodniczący Rady Gminy Sierpc, Radni Gminy Sierpc, zaproszeni księża na czele z Księdzem Kanonikiem Tomaszem Kadzińskim – Dziekanem Dekanatu Sierpeckiego i Księdzem Adamem Zaborowskim – Proboszczem Parafii Borkowo, przedstawiciele związków zawodowych i pracowników oświaty, Prezesi i Przedstawiciele lokalnych OSP, liczni Sponsorzy tablicy pamiątkowej, emerytowani Pracownicy szkoły, Sołtysi wsi, Społeczność szkolna oraz Absolwenci.
Uroczystość nadania imienia rozpoczęła się mszą świętą, podczas której ks. Adam Zaborowski poświęcił sztandar szkoły. Podniosłym wydarzeniem było również wprowadzenie do kościoła relikwii św. Jana Pawła II. Po mszy świętej nastąpił uroczysty przemarsz całej społeczności szkolnej wraz z zaproszonymi gośćmi do budynku szkoły. Po wprowadzeniu sztandarów i zajęciu miejsc głos zabrała Dyrektor szkoły – Maria Trzcińska, która w imieniu organizatorów uroczystości: Wójta Gminy Sierpc i społeczności Szkoły w Borkowie Kościelnym powitała zebranych, wyrażając ogromną radość z przybycia tak licznych przyjaciół placówki. Uzasadniając wybór Jana Pawła II na patrona szkoły, zaakcentowała, jak ważną postacią jest on dla całej społeczności szkolnej. Przytaczając słowa Jana Pawła II: Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali, Pani Dyrektor podkreśliła, że są i będą one drogowskazem nie tylko dla uczniów, ale także nauczycieli pracujących w szkole w Borkowie. Kolejnym, bardzo podniosłym punktem uroczystości, było nadanie imienia i prawa posiadania sztandaru. Akt Nadania Imienia na ręce Dyrektora Szkoły wręczył Wójt Gminy Sierpc – Krzysztof Korpoliński, zaś treść Uchwały odczytał przewodniczący Rady Gminy Sierpc – Andrzej Kanigowski. Kolejnym punktem uroczystości było symboliczne umocowanie gwoździ na drzewcu sztandaru przez honorowych patronów nadania imienia szkole. Następnie sztandar, ufundowany przez Radę Gminy Sierpc, został uroczyście przekazany najpierw w ręce Wójta Gminy Sierpc, następnie Dyrektor szkoły, która przekazała go uczniom. Po prezentacji sztandaru nastąpiło ślubowanie uczniów na sztandar. Przedstawiciele klas z dumą i przejęciem wysłuchali uroczystego aktu ślubowania, potwierdzając odczytane słowa gromkim: ślubujemy. Po tej uroczystej chwili przyszedł czas na wystąpienia zaproszonych gości i symboliczne wbijanie gwoździ na pamiątkowym tablo przez fundatorów sztandaru szkoły i tablicy pamiątkowej. Przedostatnim punktem uroczystości był przejmujący moment odsłonięcia i poświęcenia tablicy pamiątkowej na holu szkolnym. Po tym wydarzeniu zebrani obejrzeli wzruszający montaż słowno – muzyczny poświęcony sylwetce Jana Pawła II w wykonaniu uczniów szkoły. Został on przygotowany pod kierunkiem nauczycieli: Małgorzaty Korpolińskiej, Moniki Łyczkowskiej, Anity Marlęgi i Marii Sobolewskiej. Na koniec Dyrektor szkoły jeszcze raz podziękowała wszystkim za tak liczne zaszczycenie swoją obecnością i zaprosiła na papieskie kremówki.
Uroczystość nadania imienia Jana Pawła II Szkole Podstawowej w Borkowie Kościelnym przeszła do historii. Zapisała się ona w pamięci i sercach obecnych jako wyjątkowy czas. Podczas tego dnia licznie zebrani uczestnicy byli nie tylko świadkami podniosłej chwili nadania imienia szkole i przekazania sztandaru, ale mogli oni kolejny raz wspomnieć postać wielkiego Polaka, dla którego być było ważniejsze niż mieć, którego nauczanie inspiruje i będzie inspirować kolejne pokolenia.

SP Borkowo Kościelne




Międzynarodowa konferencja z udziałem EKONOMIKA

Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu na zaproszenie organizatorów, uczestniczyli w Międzynarodowej Konferencji Masters & Robots 2019 „Don’t miss the future!”
Szkolnym koordynatorem konferencji była Aneta Kaczyńska, nauczyciel przedmiotów zawodowych, informatycznych i graficznych. W spotkaniu uczestniczyli również Aleksandra Sawica, nauczyciel języka angielskiego, Iwona Kątowska nauczyciel języka rosyjskiego oraz Dariusz Zieliński, nauczyciel przedmiotów zawodowych spedycyjnych.
Młodzież miała okazję wysłuchać wystąpień międzynarodowych specjalistów oraz wziąć udział w panelu dyskusyjnym, podczas którego mogła wykorzystać swoje umiejętnościami językowe (całość konferencji w języku angielskim).Tematyka była niezwykle ciekawa między innymi dotyczyła takich zagadnień, jak:
Transport kosmiczny? To już nie science-fiction
Transport kosmiczny osób czy towarów nie jest już niedoścignionym marzeniem. „Winda kosmiczna” to przyszły system transportu przygotowywany przez Obayashi Corporation!
W jaki sposób będzie działała? Jaki będzie jej koszt? Jakie możliwości przed nami otworzy?
Satelita na uwięzi, kosmiczny most, wieża orbitalna. Tak w literaturze nazywana jest kosmiczna winda, która w przyszłości ma pozwolić na podróż kosmiczną ludzi i towarów za rozsądną cenę. O procesie i kosztach jej budowy, oraz kwestiach bezpieczeństwa opowiedział Yoji Ishikawa, Senior Engineer w Obayashi Future Lab.
Bezpieczeństwo w epoce cyfrowej
Obecność nowych technologii to dzisiejsza szansa na szybkie osiągnięcie zysków finansowych i odniesienie sukcesu w branży. Jednak duże pieniądze i szybki zysk bardzo często przyciągają nieuczciwych ludzi. Cyberterroryzm, cyberprzestępczość i cyberszpiegostwo to jedne z największych zagrożeń XXI wieku.
Supreet Singh Manchanda jest wybitnym ekspertem od cyberbezpieczeństwa. Uważa, że w obecnych czasach kluczowe są wiedza na temat możliwości cyberbroni, a także świadomość tego, co cyberprzestępcy mogą zrobić ze zdobytymi danymi i w jaki sposób na nich zarabiają.
Supreet Singh Manchanda, prelegent konferencji, mógł obserwować i współtworzyć historię technologii cyfrowych.
Obecnie jest Głównym Partnerem Zarządzającym w Raiven Capital, firmie inwestującej w start-upy w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych, głównie w Dolinie Krzemowej. To uznany w środowisku inwestor, który wykorzystuje wiedzę i wieloletnie doświadczenie, wyszukując najbardziej obiecujące inicjatywy i pomagając im się rozwinąć.

Samoświadomość – najbardziej pożądana kompetencja zawodowa XXI wieku
Poczucie bezpieczeństwa i dobre relacje w pracy skutkują tym, że pracownicy stają się bardziej szczęśliwi, kreatywni i zmotywowani do pracy. Jaki więc powinien być ich lider, by mógł im to zapewnić? W dzisiejszych czasach już nie tylko doświadczenie zawodowe i
twarde kompetencje mają znaczenie. Niezwykle ważna staje się samoświadomość. Francesca Grippa, Ph.D.Professor and Faculty Director at Northeastern University, Visiting Scholar at MIT Connection Science mówiła między innymi, co to znaczy być popularnym wśród przyjaciół i odnieść sukces naukowy? Wymieniła kluczowe cechy osobowości, pozwalające odnieść sukces w środowisku akademickim i życiu. Odpowiedziała na pytania czy wiemy, co czyni osoby bardziej popularnymi? Czy to piękno, osobowość, uczciwość, inteligencja czy ludzie, których znasz? W tym wykładzie dowiedzieliśmy się, jak ważne są dobra łączność i uczciwość, a także poznaliśmy cechy, nad którymi możemy chcieć popracować, aby odnieść sukces.
Po zakończonych wystąpieniach prelegentów nasi uczniowie mieli wiele pytań do ekspertów, więc rozmowy nie miały końca.
Bardzo dziękujemy za serdeczność i upominki przygotowane dla każdego ucznia.
„Było to dla wszystkich bardzo cenne doświadczenie i mam nadzieję, że zaszczepiło w uczniach chęci do poznawania świata i dążenia do międzynarodowej kariery” – podsumowała Aneta Kaczyńska
ZS nr 2 w Sierpcu