1

Piłka Nożna Turniej historyczno – charytatywny. Zagrali dla powstańców

Drużyna Smalec Stelmański Sierpc zwyciężyła w jubileuszowym X Regionalnym Turnieju Piłki Nożnej z okazji 75 – rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego „Pamiętamy – Dziękujemy”. Tym razem w imprezie wzięło udział siedem drużyn z powiatów sierpeckiego, płońskiego i płockiego.
Cykl turniejów pod nazwą „Śladami Pamięci” to swoiste Grand Prix w ramach, którego startujące zespoły uczestniczą w trzech charytatywnych turniejach związanych z historią Polski. W ubiegłym wyjątkowym roku 100-lecia odzyskania niepodległości cykl nosił nazwę „Droga do Niepodległej”. Tym razem cykl także składa z trzech turniejów, a jego uczestnicy uczczą wyjątkowe dla historii Polski daty 1 sierpnia, 17 września i już tradycyjnie 11 listopada. Organizatorami cyklu są Poseł RP Waldemar Olejniczak oraz Starosta powiatu sierpeckiego Mariusz Turalski. Po doświadczeniach ostatnich lat tym razem trudno było jeszcze przed turniejem wskazać jego głównych faworytów. Wydawało się, że o czołowe lokaty powinny powalczyć drużyny; Stowarzyszenie Ludowe „Sona” (powiat płoński), a także mocny kadrowo Smalec Stelmański Sierpc. Oczywiście jednym z kandydatów do zwycięstwa byli także obrońcy tytułu (2017’, 2018’) czyli Pozytywka/Oaza Sierpc tym razem pod nową nazwą, jako Pozytywka/Bako Auto Sierpc. Zgodnie z tradycją pierwszy akcent turnieju odbył się jednak nie na boisku, ale przy pomniku poświęconym Żołnierzom Września 1939r. i Armii Krajowej obok SP nr2 w Sierpcu. Tam delegacja drużyn oraz organizatorów z Posłem Waldemarem Olejniczakiem i Starostą Mariuszem Turalskim na czele złożyła kwiaty i zapaliła znicze oddając symboliczny hołd bohaterom wydarzeń z przed 75 lat. Warto podkreślić, że wartę honorową przy pomniku pełnili podczas tych uroczystości żołnierze 64 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej z Płocka pod dowództwem ppłk. Tomasza Fiszera.
Jubileuszowa edycja
Potem nastąpiło już oficjalne otwarcie turnieju na boisku „Orlik”, którego dokonali jego organizatorzy Poseł Waldemar Olejniczak i Starosta Mariusz Turalski. – Jesteśmy tutaj, oby swoją obecnością podziękować bohaterom Powstania z przed 75 lat. Bardzo dziękuję za waszą postawę. Niektórzy z was są tutaj po raz pierwszy, ale wielu już po raz dziewiąty, czy dziesiąty, bo premierowy turniej odbył się w 2010 roku, jeszcze w obecności niezapomnianego porucznika AK ś.p. Andrzeja Olechowskiego. Dzisiejsza frekwencja utwierdza mnie w przekonaniu, że warto organizować takie turnieje, by promować pamięć historyczną i postawy godne naśladowania. Co ważne nasz turniej ma także wymiar charytatywny i możemy dziś po raz kolejny pomóc dzieciom – podkreślił organizator turnieju Starosta Mariusz Turalski, który chwilę później poprosił o minutę ciszy dla ś.p. Andrzeja Olechowskiego.
Pułkownik podziękował Posłowi
Kolejnym akcentem turnieju było losowanie kolejności gier. Faworyci rozpoczęli ze zmiennym szczęściem. Pozytywka/Bako Auto Sierpc niespodziewanie zanotowała dwa remisy i zwycięstwo. Smalec Stelmański Sierpc i Złote Nogi Sierpc od początku szły z kolei, jak burza wygrywając po trzy ze swoich pierwszych czterech meczów. W końcówce odbywającego się w temperaturze około 32 stopni C’ turnieju (na samej płycie boiska Orlik temperatura w słońcu dochodziła do 50 st. C’) najwięcej sił zachowała ekipa Smalec Stelmański, która z dorobkiem 15 punktów triumfowała w zawodach. Druga i trzecia lokata przypadły kolejno dla Złote Nogi Sierpc (11 pkt) i Pozytywka/Bako Auto Sierpc (11 pkt). – Jestem pod wrażeniem organizacji tego turnieju i wspaniałego połączenia akcentów patriotycznych i sportowych. Chciałbym bardzo podziękować Panu Posłowi Waldemarowi Olejniczakowi i Panu Staroście Mariuszowi Turalskiemu za zaproszenie na to wyjątkowe wydarzenie. Jednocześnie chciałbym podziękować Panu Posłowi za dotychczasową współpracę i wspieranie WOT oraz aktywny udział w naborze do naszej formacji – powiedział ppłk Tomasz Fiszer z 64 Batalionu Lekkiej Piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej w Płocku.
Podwójna dekoracja
Główni organizatorzy turnieju nie zapomnieli również o nagrodach indywidualnych. Te z ich rąk otrzymali: Kamil Madej (Złote Nogi) – najlepszy zawodnik turnieju, Mateusz Biegański (Smalec Stelmański) – najlepszy strzelec (6 bramek), Daniel Trzciński (Pozytywka/Bako Auto) – najlepszy bramkarz, Fair-Play; Rafał Szarwiński (WOT), Karol Kalinowski (Pączuszki), a także Piotr Milewski – Smakosze (najwaleczniejszy zawodnik) i Adam Łączyński – SL „Sona” (najsympatyczniejszy zawodnik). Warto dodać, że zebrane podczas turnieju środki pozwolą wspomóc zorganizowanie wakacyjnego wyjazdu kolonijnego dla dzieci z rodzin będących pod opieka sierpeckiego oddziału „Caritas”. – Bardzo chciałbym podziękować wszystkim, którzy pomogli w organizacji tej wyjątkowej imprezy, a więc wice Staroście Jarosławowi Ocickiemu, Łukaszowi Wróblewskiemu – animatorowi boiska „Orlik” oraz wszystkim zawodnikom i naszemu patronowi – posłowi RP Waldemarowi Olejniczakowi. Na pewno spotkamy się już niebawem podczas kolejnego turnieju – podsumował Starosta Sierpecki, Mariusz Turalski.
MARCIN

TABELA KOŃCOWA TURNIEJU
1. SMALEC STELMAŃSKI SIERPC
2. ZŁOTE NOGI SIERPC
3. POZYTYWKA/BAKO AUTO SIERPC
4. PĄCZUSZKI
5. 64 BAT. L.P. WOT PŁOCK
6. STOW. LUDOWE SONA GOŚCIMIN
7. SMAKOWSZE PŁOŃSK

TABELA
CYKL „ŚLADAMI PAMIĘCI 2019”
(Po 1. Turnieju)
1. SMALEC STELMAŃSKI SIERPC 7
2. ZŁOTE NOGI SIERPC 6
3. POZYTYWKA/BAKO AUTO SIERPC 5
4. PĄCZUSZKI 4
5. 64 BAT. L.P. WOT PŁOCK 3
6. SL SONA GOŚCIMIN 2
7. SMAKOWSZE PŁOŃSK 1

Triumfatorzy turnieju
2010 KP PSP Sierpc
2011 OSM Sierpc
2012 Team Browar Kasztelan Sierpc/Warszawa
2013 Mega Sierpc
2014 Mega Sierpc
2015 Mega Sierpc
2016 Remoncik Gościmin
2017 Pozytywka/Oaza Team Sierpc
2018 Pozytywka/Oaza Team Sierpc
2019 Smalec Stelmański Sierpc




Jak żniwowało się 100 lat temu? Do wspólnej pracy zaprasza skansen w Sierpcu

Niegdyś żniwa rozpoczynano z wielką nabożnością. O świcie żeńcy wychodzili w pole niosąc w ręku sierpy i kosy. Przeżegnawszy rolę szli przed siebie, w skupieniu kładąc za sobą kłosy. Pierwsze z nich układali w znak krzyża. Temu niezwykłemu okresowi towarzyszyło wiele zapomnianych już dziś obrzędów i tradycji. Zostaną one ożywione już 4 sierpnia 2019 roku w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu podczas imprezy plenerowej „Żniwa w skansenie”. W programie wydarzenia znalazły się pokazy prac żniwnych w polu z użyciem autentycznych narzędzi, prezentacje rzemiosła i zajęć gospodarskich, widowiska obrzędowe, warsztaty dla najmłodszych i wiele innych.W pierwszą niedzielę sierpnia na muzealnych polach staną stygi. Znów usłyszeć będzie można pracujące kosy i sierpy, do pracy wyjedzie żniwiarka, ponownie ruszy młockarnia, a w stodołach zabrzmi stukot cepów. Muzealne żniwa mają charakter rodzinnego pikniku, podczas którego zwiedzający poznają zapomniane zwyczaje i prace związane ze zbiorem plonów. Jednym z najciekawszych punktów programu będzie widowisko folklorystyczne „Idą polem żniwa…” przygotowane przez Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Boczki Chełmońskie z Kocierzewa. Uroczyste wyjście w pole, koszenie, wiązanie snopów i stygowanie, tańce na rżysku, wyplatanie słomianych powrozów i wspólny posiłek to tylko niektóre z obyczajów, którym przyjrzą się widzowie. W wielu z nich wezmą też aktywny udział. Artyści wystąpią także o godzinie 15.00 na scenie amfiteatru w koncercie dożynkowym, pt. „Plon niesiem, plon…”. W zagrodach gospodynie stworzą wieniec dożynkowy, by podziękować Opatrzności za zbiory, jak również ustroją tzw. „przepiórkę” jako dar dla myszy i szkodników, by te nie niszczyły zbiorów. W stodole młynarza dzieci wezmą udział w warsztatach „Jak to ze zbożem było?”, w ramach których nauczą się młócić zboża, oczyszczać ziarno we wialni, mielić je na żarnach, a także zobaczą dawne sprzęty do robót polowych. W izbie lekcyjnej wykonają niepowtarzalne ozdoby ze słomy, a przed szkołą uplotą z polnych kwiatów i kłosów wianki. W dziecięcej pasiece maluchy zrobią maski demonów polnych. Zasiądą do koła garncarskiego, by wraz z garncarzem zrobić własne naczynia. Pod okiem pszczelarza zajrzą do ula i posmakują miodu wprost z plastra.
W okresie żniw nie tylko w polach pracowano w pocie czoła. Dlatego też wnętrza izb chłopskich i skansenowskie podwórza wypełni gwar prac gospodarskich. Zwiedzający zobaczą między innymi jak niegdyś cięło się sieczkę z pomocą sieczkarni ręcznej, mieliło zboże na kaszę, ubijało masło w kierzance, przygotowywało przetwory, pęczkowało zioła pozyskane z przydomowych ogródków, tkało szmaciane chodniki i haftowało. Do swoich warsztatów powrócą także rzemieślnicy – rzeźbiarz, kowal, szewc i wiejski plecionkarz. W olejarni natomiast zaprezentowany zostanie proces obróbki i tłoczenia oleju na gorąco. Społeczność dawnej mazowieckiej wsi tworzyła również młodzież, parobkowie, Żydzi i drobna szlachta. W ich role wcielą się Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy. Dzięki nim odwiedziny w skansenie staną się prawdziwą podróżą w czasie. Niemałą gratką dla miłośników swojskich smaków będą też degustacje. Zwiedzający posmakują chrupiącego chleba na zakwasie ze świeżo ubitym masłem, oleju lnianego i ogórków kiszonych w skansenie według dawnych receptur. Tradycyjnie o godzinie 14.00 w XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa zostanie odprawiona msza święta w intencji rolników oraz udanych zbiorów. Ponadto, przez cały dzień odbywać się będzie kiermasz pieczywa wypiekanego w tradycyjny sposób, produktów regionalnych, potraw regionalnych i rękodzieła.
Muzealnym żniwom od lat towarzyszy atmosfera wspomnień – dzieciństwa na wsi, wakacji spędzonych u dziadków i wspólnych prac polowych. Serdecznie zachęcamy do tego, by i was pochłonęła magia przeszłości. Pełen program imprezy znaleźć można na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na facebooku.
Żniwa w skansenie – niedziela, 4 lipca, godz. 10.00–18.00.
Do zobaczenia w skansenie!
Jarosław Asztemborski




Pogoda – OSTRZEŻENIE

Zmiana ostrzeżenia meteorologicznego Nr 49 wydanego dnia 27.07.2019 r.

MZW_1427_UP_20190729174520000




Radio 7 zaprasza stowarzyszenia kulinarne i koła gospodyń z regionu do udziału w konkursie kulinarnym

plakat-chochla-24-07-900




KOMUNIKAT

Szanowni Państwo, informujemy, że w dnia 16 sierpnia (piątek) 2019 r. urząd będzie nieczynny. Za utrudnienia przepraszamy.




Pogoda – OSTRZEŻENIE

Ostrzeżenia o upałach II stopnia i burzach

Ostrzeżenia o upałach II stopień i burzachOstrzeżenia o upałach II stopień i burzach 2




Zarządzenie Wojewody Mazowieckiego dot. uruchomienia syren w dn. 1 sierpnia 2019 r.

Skan zarządzenia nr 162 WM z dnia 23 lipca 2019r. (1)




ASF w Polsce – mapa, obszary objęte restrykcjami, ogniska, przypadki

Informacje dla hodowców i przedsiębiorców

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/informacje-dla-hodowcow

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/asf-w-polsce




Ostrzeżenie Państwowej Służby Hydrogeologicznej

Państwowa służba hydrogeologiczna wprowadza stan zagrożenia hydrogeologicznego w związku z prognozowanym wystąpieniem niżówki hydrogeologicznej w sierpniu 2019 r.

Ostrzeżenie PSH nr 1 2019

Ostrzeżenie PSH nr 1 2019




Spotkanie z Wicewojewodą Mazowieckim Arturem Standowiczem

Na zaproszenie Wicewojewody Mazowieckiego Pana Artura Standowicza Starosta Sierpecki Mariusz Turalski oraz Wicestarosta Sierpecki Jarosław Ocicki uczestniczyli w spotkaniu dotyczącym Ustawy na temat ,,Funduszy rozwoju przewozów autobusowych’’. W spotkaniu wzięli także udział: Dyrektor Wydziału Infrastruktury Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie oraz zainteresowani tematem Starostowie. Wicewojewoda Mazowiecki Pan Artur Standowicz przedstawił harmonogram działań pozwalających na uruchomienie od 1 września 2019 r. przewozów o charakterze użyteczności publicznej z wykorzystaniem środków z ,,Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej’’. 

Wicewojewoda Mazowiecki wspomniał, iż 17 czerwca 2019 r. została ogłoszona w ,,Dzienniku Ustaw’’ ustawa na ten temat. Wicewojewoda Mazowiecki Pan Artur Standowicz wyjaśnił, że organizatorzy przewozów autobusowych mogą rozpocząć już planowanie linii komunikacyjnych o charakterze użyteczności publicznej i zbierać dane niezbędne do złożenia wniosku o objęcie w danym roku budżetowym dopłatą. – ,,Już teraz razem z Wicestarostą Sierpeckim Jarosławem Ocickim i Zarządem Powiatu myślimy poważnie o uruchomieniu od 1 września 2019 r. przewozów o charakterze użyteczności publicznej z wykorzystaniem środków z ,,Funduszu rozwoju przewozów autobusowych’’. Oczywiście piorytetem w naszych działaniach jest zapewnienie młodzieży szkolnej z terenu powiatu sierpeckiego oraz ościennych powiatów bezpiecznego i komfortowego dotarcia do naszych powiatowych placówek oświatowych. Chcemy, by z nowych linii komunikacyjnych o charakterze użyteczności publicznej mogli także korzystać pozostali mieszkańcy powiatu sierpeckiego i nie tylko’’- podsumował Starosta Sierpecki Mariusz Turalski.




Spotkanie z Wicewojewodą Mazowieckim Sylwestrem Dąbrowskim

Na zaproszenie Wicewojewody Mazowieckiego Pana Sylwestra Dąbrowskiego w gmachu Urzędu Wojewódzkiego doszło do spotkania ze Starostami Powiatu Sierpeckiego. Starosta Sierpecki Mariusz Turalski oraz Wicestarosta Sierpecki Jarosław Ocicki przedstawili Panu Wicewojewodzie Mazowieckiemu najważniejsze, aktualne zagadnienia związane z funkcjonowaniem Starostwa Powiatowego w Sierpcu w obszarach – pomocy społecznej, rynku pracy i bezrobocia, inwestycji drogowych oraz służby zdrowia. Starosta Sierpecki Mariusz Turalski przedstawił plany rozbudowy Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie oraz zainteresowanie (na ten cel) środkami finansowymi z ,,Funduszu Wojewody Mazowieckiego’’. Starosta Sierpecki poruszył również kwestię finansowania ,,Programu aktywizacji zawodowej bezrobotnych w regionach wysokiego bezrobocia’’ i ewentualnego wsparcia środkami z Funduszu Pracy. Wicestarosta Sierpecki Jarosław Ocicki poruszył wątek problemu służby zdrowia ze szczególnym uwzględnieniem tematów badań diagnostycznych pacjentów i potrzeby zakupu tomografu komputerowego dla SPZZOZ w Sierpcu. Wicestarosta Sierpecki podziękował Panu Wicewojewodzie Mazowieckiemu za dofinansowanie w kwocie 1 298 614,00 zł na przebudowę drogi powiatowej nr 3772 ul. Świętokrzyska w Sierpcu, na którą to inwestycję mieszkańcy Sierpca i powiatu czekali bardzo długo. ,,Bardzo dziękujemy Panu Wicewojewodzie Mazowieckiemu za to, że znalazł czas i przyjął naszą delegację. Jesteśmy wdzięczni za wielkie zainteresowanie Pana Wicewojewody Mazowieckiego problemami powiatu sierpeckiego’’ – podsumował Wicestarosta Sierpecki Jarosław Ocicki.




Do 31 sierpnia 2019 r. można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON w ramach programu celowego ,,Aktywny samorząd”.

POWIATOWE CENTRUM POMOCY RODZINIE W SIERPCU PRZYPOMINA, ŻE MOŻNA SKŁADAĆ WNIOSKI O DOFINANSOWANIE ZE ŚRODKÓW PFRON W  RAMACH PROGRAMU CELOWEGO „AKTYWNY SAMORZĄD”.

Do 31 sierpnia 2019 r. można składać wnioski o dofinansowanie

  • zakupu i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 16 roku życia, dla osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z dysfunkcją narządu ruchu oraz dla osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności z dysfunkcją narządu słuchu);
  • uzyskania prawa jazdy dla osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
    z dysfunkcją narządu ruchu oraz dla osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
    z dysfunkcją narządu słuchu, w stopniu wymagającym korzystania z usług tłumacza języka migowego),
  • zakupu sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania dla osób z orzeczeniem
    o niepełnosprawności – do 16 roku życia lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności z dysfunkcją narządu wzroku lub obu rąk oraz dla osób ze znacznym albo umiarkowanym stopniem niepełnosprawności
    z dysfunkcją narządu słuchu i trudnościami w komunikowaniu się za pomocą mowy,
  • utrzymania sprawności technicznej sprawności technicznej posiadanego skutera lub wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 16 roku życia lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności),
  • zakupu protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne, tj. protezy co najmniej na III poziomie jakości,
  • utrzymania sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne (co najmniej na III poziomie jakości),
  • pomoc w zakupie skutera inwalidzkiego o napędzie elektrycznym lub oprzyrządowania elektrycznego do wózka ręcznego (adresowana do osób z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 16 roku życia lub osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności z dysfunkcją narządu ruchu powodującą problemy w samodzielnym przemieszczaniu się i posiadających zgodę lekarza specjalisty na użytkowanie przedmiotu dofinansowania);
  • utrzymania aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej tj. dziecka będącego pod opieką Wnioskodawcy, przebywającego w żłobku lub przedszkolu albo pod inną tego typu opieką (dziennego opiekuna, niani lub w ramach klubu dziecięcego, punktu przedszkolnego, zespołu wychowania przedszkolnego),

Do 10 października  2019 r. można składać wnioski adresowane do osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności o dofinansowanie do uzyskania wykształcenia na poziomie wyższym:

  • w szkole policealnej,
  • w kolegium,
  • w szkole wyższej (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, jednolite studia magisterskie, studia podyplomowe lub doktoranckie prowadzone przez szkoły wyższe w systemie stacjonarnym / dziennym lub niestacjonarnym / wieczorowym / zaocznym lub eksternistycznym, w tym również za pośrednictwem Internetu), a także kosztów przewodu doktorskiego, otwartego poza studiami doktoranckimi.

Z treścią programu, w tym z warunkami uczestnictwa w programie można zapoznać się pod adresem: http://www.pfron.org.pl lub http://www.pcprsierpc.bip.org.pl

Zainteresowane osoby zapraszamy do kontaktowania się: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie Sierpc, ul. Świętokrzyska 2a pok. 4, tel.: 24 275 76 60 e-mail pcpr.sierpc@wp.eu

Program finansowany ze środków PFRON