1

Sierpc – ul. Dworcowa – powstanie ścieżka pieszo-rowerowa

Ruszyła przebudowa drogi powiatowej nr 3703W Dworcowa w m. Sierpc.

Na odcinku 300 m powstanie ścieżka pieszo-rowerowa. Koszt inwestycji 157 187,85 zł. Wykonawcą zadania jest P.H.U. Usługi Brukarskie Dariusz Korcz 09-200 SIERPC, Borkowo Kościelne.




Uczennica Ekonomika w Finale Ogólnopolskiego Festiwalu Dzieci i Młodzieży „Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka”.

W tym roku już po raz 19 odbędzie się Ogólnopolski Festiwal Dzieci i Młodzieży „Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka”, którego finał będzie miał miejsce 10 i 11 listopada w Krakowie.

Warunkiem udziału w festiwalu jest przygotowanie dwóch wybranych piosenek z proponowanej przez organizatorów puli oraz wykonanie jednej z nich lub obu (decyzja jury). Piosenki pochodzi z repertuaru  twórcy tegoż festiwalu: Jana Wojdaka – lidera zespołu „Wawele”, dyrektora artystycznego. Małgorzata Strześniewska z Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu, która pod kierunkiem Anny Stahlke intensywnie przygotowywała się do startu w eliminacjach, jedzie do Krakowa. Udział w eliminacjach nie byłby możliwy, gdyby nie przychylność Magdaleny Peda – dyrektora ZS nr 2 w Sierpcu.

29 października odbyły się przesłuchania eliminacyjne w Soczewce. Nasza solistka znalazła się w gronie tych, którzy zdaniem jurorów zasłużyli na udział w finale. Zadecydowali o tym: Aleksander Pałac – kompozytor, redaktor muzyczny Telewizji Polskiej i Leszek Bonar z TVP 3 Łódź, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi, autor licznych recitali gwiazd polskiej estrady. To wielkie wyróżnienie, ponieważ na przesłuchania przyjechało wielu zdolnych wokalistów. Pierwszego dnia Gosia weźmie udział w konkursie, a jego wyniki zostaną przedstawione 11 listopada podczas Gali Finałowej.

Dziękujemy Burmistrzowi Miasta Sierpc – panu Jarosławowi Perzyńskiemu, Staroście Powiatu Sierpeckiego panu Janowi Laskowskiemu, którzy obieli wydarzenie Honorowym Patronatem. Dziękujemy za wsparcie wicestaroście Powiatu Sierpeckiego panu Wojciechowi Rychterowi, państwu Góreckim – stacja paliw Mańkowo, oraz Stowarzyszeniu Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Nasze Zatorze” ul. H. Brodatego 6.

Trzymamy kciuki za naszą solistkę.




Zapowiedź programu „Andrzejki w skansenie „Wieczory magii i wróżb w skansenie”

Wraz z nadejściem jesieni wieczory stawały się coraz dłuższe. Mieszkańcy dawnej wsi spędzali je na darciu pierza, łuskaniu fasoli, przędzeniu wełny, młócce i snuciu długich opowieści, których głównym motywem były dalekie miejsca i niezwykłe zdarzenia.

Szczególnymi momentami w obyczajowości jesiennej były wigilie dni świętych Katarzyny i Andrzeja, gdy bariera między tym a tamtym światem stawała się cieńsza, dając możliwość usłyszenia głosów z zaświatów. To właśnie wtedy młodzież wiejska spotykała się, by poznawać przyszłość, szczególnie tę dotyczącą małżeństwa.

Nawiązaniem do tych tradycji są programy edukacyjne „Andrzejki w skansenie” i „Andrzejki w ratuszu” organizowane przez cały listopad w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu i ulokowanym w centrum miasta Ratuszu. Zajęcia skierowane są do osób w każdym wieku. Mają charakter wspólnej zabawy we wróżenie i odbywają się w salach dydaktycznych udekorowanych w taki sposób, by jak najlepiej oddać nastrój tajemniczości i wprowadzić uczestników w atmosferę wieczorów magii oraz niezwykłości. Podczas lekcji poznają najważniejsze wierzenia i przesądy związane z wróżbami na dawnej wsi. Próbują też samodzielnie spojrzeć w przyszłość. W tym celu leją wosk przez dziurkę od klucza, wróżą z nasion grochu, przepołowionego jabłka, a także przestawianych butów. Później przychodzi czas na zagłębienie się w niezwykły świat zwyczajów, obrzędów i babcinych opowieści skryty we wnętrzach wiejskich izb. Uczestnicy programu „Andrzejki w skansenie” zwiedzają ekspozycję muzealną w powozowni, galerii rzeźby ludowej, dwóch dworach ziemiańskich oraz we wnętrzach 10 chałup chłopskich z przełomu XIX i XX wieku, natomiast w ratuszu czeka na nich wystawa czasowa „Wszystkie barwy muzyki…”. Ekspozycja stanowi próbę ukazania roli muzyki w sztuce i kulturze, zarysu jej historii nowożytnej oraz jej związków z innymi dziedzinami działalności twórczej – motywów muzycznych obecnych w dziełach sztuki (gobeliny, malarstwo, grafika, wizerunki kompozytorów), poprzez kompleksową prezentację zapisów nutowych, reklamy utworów muzycznych, kolekcję instrumentów z różnych stron świata, po rekonstrukcję dawnego wnętrza salonu muzycznego.

Już teraz warto dokonać rezerwacji udziału w andrzejkowych programach edukacyjnych, by przekonać się, że jesień wcale nie musi być szara i smutna. Więcej informacji na temat oferty znaleźć można na stronie mwmskansen.pl w zakładce „Muzealna szkoła”.

Jarosław Asztemborski




Darmowe okulary dla Wychowanków PDD

Wychowankowie PDD biorą udział w programie „Zobacz Lepszą Przyszłość” grupy Essilor , w ramach którego  podopieczni mieli przebadany wzrok. Ci, którzy tego będą potrzebować otrzymają od Grupy Essilor bezpłatne okulary (szkła i oprawy).

Program „Zobacz Lepszą Przyszłość” realizowany jest przez Grupę Essilor oraz fundację Vision for Life od stycznia 2017 r. Partnerami programu są: Fundacja Przyjaciółka oraz firmy produkujące szkła okularowe: Essilor Polonia Sp. z o.o., JZO S.A., JAI KUDO Polska Sp. z o.o., Essilor Optical Laboratory Polska Sp. z o.o.

Z całego serca dziękujemy.
Nina Gąsiorowska




Uczniowie EKONOMIKA klas Obsługi Turystycznej na Międzynarodowych Targach Turystycznych z Wojciechem Cejrowskim

Dnia19 października 2018 r uczniowie ZS nr 2 w Sierpcu brali udział w III edycji Międzynarodowych Targów Turystycznych World Travel Show.

Impreza, która odbyła się na terenie Ptak Warsaw Expo w Nadarzynie koło Warszawy, zgromadziła wielu amatorów podróży, a także przedstawicieli branży turystycznej. Prezentacja oferty turystycznej z całego świata. Ponad 70 kamperów oraz atrakcyjne jachty i łodzie z Polski i zagranicy. Cejrowski, Wojciechowska, Doba i Kamiński – znani podróżnicy i ich przygody na wyciągnięcie ręki, ciekawe spotkania i panele dyskusyjne – to wszystko czekało na uczniów technikum obsługi turystycznej oraz na odwiedzających World Travel Show w Ptak Warsaw Expo.

Głównym partnerem merytorycznym targów były Stany Zjednoczone.




Otrzęsiny 2018

18 października 2018 r. licealna hala zamieniła się w prehistoryczną krainę. Klasy drugie przygotowały otrzęsinki w konwencji czasów pierwotnych.

Nie zabrakło kamieni, dzikiej roślinności, polujących wojowników, tańca uroczych kobiet, dinozaura i mamuta. Organizatorzy zaprezentowali skecze ukazujące w humorystyczny sposób realia życia jaskiniowców i ich wzajemne relacje. Klasy pierwsze przedstawiły się w przygotowanych scenkach rodzajowych. W tle brzmiały dźwięki z Flinstonów, Jurassic Park, odgłosy dzikich zwierząt. Odbyły się również konkurencje otrzęsinowe, podczas których pierwszoklasiści rywalizowali między sobą. Okazało się, że w strzelaniu z łuku, rzucaniu maczugą, ubieraniu wychowawczyni czy rozbijaniu piniaty na czas obydwie klasy pierwsze były świetne! Otrzymały od organizatorów smaczne kosze prezentów, a pani dyrektor Ewa Jancewicz wręczyła im statuetki zwycięzców. Wybrano również miss i mistera otrzęsin. Zaszczytne tytuły i statuetki otrzymali Alicja Koszczuk z kl. I a i Łukasz Szczerbiak z kl. I b.

Tegoroczne otrzęsinki przygotowały klasy II a i II b z wychowawczyniami: panią Marleną Peplinską i panią Marzanną Urbańską.

LO Sierpc




Konwersacje o tematyce prawnej

25 października 2018 r. pani Katarzyna Skarżyńska z Fundacji Togatus Pro Bono – radca prawny, mediator sądowy – przeprowadziła konwersacje o tematyce prawnej.

W spotkaniach wzięli udział uczniowie klas trzecich Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu. Tematyka prowadzonych konwersacji dotyczyła zagadnień związanych z pojęciem prawa, gałęziami prawa, symulacji sprawy sądowej.

Dziękujemy pani Katarzynie Skarżyńskiej za świetnie poprowadzone konwersacje.

LO Sierpc




III Turniej Wiedzy Turystycznej w Zespole Szkół Nr 2 w Sierpcu

Dnia 26.10. 2018 r w Zespole Szkół nr 2 w Sierpcu, odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia III Turnieju Wiedzy Turystycznej ATRAKCJE TURYSTYCZNE POLSKI.

Turniej zorganizowany został przez panią Lillę Olejniczak, panią Anetę Kaczyńską, panią Edytę Wawrowską – Wójcik oraz panią Marię Studzińską. Celem zmagań konkursowych było pogłębienie wiedzy z zakresu atrakcji turystycznych Polski. Turniej był doskonałą okazją do zaprezentowania wiedzy daleko wykraczającej poza program szkolny (o czym mogli przekonać się uczestnicy).

III Edycja Turnieju cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wzięli w nim udział zarówno uczniowie pierwszych klas oraz starsi koledzy z różnych typów szkół. Zatem konkurencja była duża, a zwycięzcy wykazali się dobrą znajomością tematu.

Podczas uroczystości nastąpiło ogłoszenie wyników, dla zwycięzców ufundowano „dyplomy statuetki” i nagrody książkowe. Pani Monika Kędzierska wicedyrektor szkoły wraz z organizatorami wręczyli nagrody i złożyli gratulacje wszystkim laureatom.

Wyniki III Turnieju Wiedzy Turystycznej przedstawiają się następująco:

I miejsce Wioleta Karwowska klasa I TOT/TE

II miejsce Dominika Mazurowska klasa II TOT/TE

III miejsce Sebastian Szałkucki klasa I TOT/TE

WYRÓZNIENIA otrzymali:

Krzysztof Kłobukowski klasa II TG

Artur Koszytkowski klasa II TG




Ostrzeżenie Meteorologiczne – Silne Wiatry !

Ostrzeżenie Meteorologiczne




Konkurs Recytatorski

19 października 2018 roku w Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie odbyła się uroczysta gala zorganizowana w Hołdzie Świętemu Janowi Pawłowi II podczas, której wręczono nagrody laureatom Konkursu Recytatorskiego „Poezji Karola Wojtyły i o Janie Pawle II”.

Konkurs zorganizowany został przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wspólna Sprawa” w Szczutowie dla uczniów szkół podstawowych , gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z powiatu sierpeckiego.

Wszystkich gości i uczestników konkursu powitała Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie Pani Maria Grażyna Topolewska oraz Prezes Stowarzyszenia Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Wspólna Sprawa” Pani Ewa Kopcińska. W przemówieniach padło wiele ciepłych słów pod adresem recytatorów, którzy podjęli się trudu zmierzenia z piękną lecz trudną poezją Karola Wojtyły. Mottem tegorocznego konkursu są słowa Jana Pawła II „Nauczcie się kochać, co prawdziwe, dobre i piękne”.

Patronat Honorowy nad konkursem objęli: Dziekan Dekanatu Sierpeckiego ks. kanonik dr Tomasz Kadziński oraz Starosta Sierpecki Pan Jan Laskowski .

Celem konkursu było oddania hołdu Wielkiemu Polakowi i upamiętnienie 40 rocznicy wyboru św.Jana Pawła II na Papieża, popularyzacja poezji Karola Wojtyły, inspirowanie uczniów do poszukiwania wartości istotnych w życiu młodego człowieka, wykrywanie uzdolnień w zakresie interpretacji tekstów oraz upowszechnianie dziedzictwa kultury języka.

W przesłuchaniach wzięło udział 95 uczniów z 16 szkół powiatu sierpeckiego . Zmagania konkursowe odbyły się w 4 kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe kl.I-III , klasy IV-VI, VII-VIII+ gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne. Z uwagi na dużą ilość uczestników powołano dwa zespołu Jury. I zespół Jury oceniał kl.I-III szk.podst. oraz VII-VIII+ gimnazja : Pani Krystyna Żytowiecka, Pani Wanda Smólczyńska i Pani Sabina Dołkowska. II zespół Jury w składzie: Pani Renata Przybyłowska, Pani Monika Stańczak i Pan Stefan Dołkowski – oceniał kl..IV-VI szk.podst. oraz szkoły ponadgimnazjalne. Młodzi recytatorzy sięgnęła do utworów Ojca Świętego, które niosą głębokie przesłanie intelektualne, religijne, moralne, wymagają starannej dykcji i zaangażowania w trakcie recytacji. Imprezę uświetnili swoją obecnością: Dziekan Dekanatu Sierpeckiego ks. kanonik dr Tomasz Kadziński,Wicestarosta Sierpecki Pan Wojciech Rychter, Wójt Gminy Szczutowo Pan Andrzej Twardowski i Skarbnik Pani Hanna Domagalska, ks.kanonik Marian Orzechowski, Dyrektorzy Szkół Powiatu Sierpeckiego, nauczyciele, opiekunowi , rodzice oraz członkowie Jury.

Laureaci i osoby wyróżnione otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Po rozdaniu nagród laureaci I miejsc wszystkich kategorii, zaprezentowali utwory przed publicznością. Wszyscy mogli jeszcze raz usłyszeć piękną recytację utworów Papieża i o Papieżu. Na życzenie Jury Martyna Gutfrańska ucz.Szk.Podst.w Szczutowie zaprezentowała wiersz gwarą góralską.

Uroczystość uświetnił program słowno muzyczny poświęcony św.Janowi Pawłowi II, w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gójsku. Młodzi artyści przybliżyli postać Wielkiego Polaka, dostarczyli wielu wzruszeń i przeżyć. Uczestnicy i przybyli goście byli pod ogromnym wrażeniem zrozumienia poezji, jej mądrego, metaforycznego przekazu.

Organizatorzy zapewnili też dyplomy za udział w konkursie dla wszystkich uczestników oraz słodkie nagrody pocieszenia.

Dodatkową atrakcją dla uczestników uroczystej gali był słodki poczęstunek- kremówki papieskie.

Laureaci tegorocznej edycji konkursu:

kat.klas I-III szkoły podstawowe :

I miejsce – Kira Sychyk – kl.III -Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gójsku

Szymon Przybyszewski – kl.Ic-Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu.

II miejsce – Amelia Chroboczyńska – kl.III- Pierwsza Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu

Zofia Jagodzińska kl.II- Pierwsza Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu

III miejsce – Franciszek Maliszewski – kl.Ic Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu

Anna Rutkowska- kl.IIc-Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks.Jana Twardowskiego w Sierpcu

Wyróżnieni:

1. Gabriela Falińska – kl.I- Szkoła Podstawowa w Borkowie Kościelnym

2.Gabriela Rucińska – kl.Ib- Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu

3.Wiktoria Astrau – kl.Ia- Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks.Jana Twardowskiego w Sierpcu

w kat.klas IV-VI szkoły podstawowe:

I miejsce – Julia Koprowicz -kl.Via- Szkoła Podstawowa w Zawidzu Kościelnym

II miejsce – Anna Pytlewska kl.VI-Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Gozdowie.

III miejsce – Antoni Mroczkowski -kl.IVb-Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gójsku.

Wyróżnieni:

1. Amelia Cendlewska – .kl.IV-Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Padlewskiego w Bledzewie

2.Zofia Rynkowska – kl.VI-Pierwsza Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu

3.Wiktoria Siwińska – kl.IVd-Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu

4.Julia Roman – kl.VI- Szkoła Podstawowa im. Władysława St. Reymonta w Szczutowie.

5.Marta Watkowska – kl.VIb-Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks.Jana Twardowskiego w Sierpcu

6.Lena Adamska – kl.IV-Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Bożewie.

w kat. klas VII-VIII i gimnazja:

I miejsce – Laura Szewczyk-kl.IIIa-Gimnazjum Miejskie im.Mikołaja Kopernika w Sierpcu Małgorzata Brzezińska kl.IIIg -Publiczne Gimnazjum im.Gen.Edwarda Żółtowskiego w Mochowie

II miejsce – Natalia Hińcz-kl.IIIg-Publiczne Gimnazjum im.Gen.Edwarda Żółtowskiego w Mochowie Nadia Chochlińska- kl.VIIIc- Szkoła Podstawowa nr 3 im. ks.Jana Twardowskiego w Sierpcu

III miejsce – Aleksandra Narodzonek-kl.IIIa–Gimnazjum Miejskie im.Mikołaja Kopernika w Sierpcu

Martyna Gutfrańska kl.VIIIa-Szkoła Podstawowa im. Władysława St. Reymonta w Szczutowie.

Wyróżnieni:

1.Emilia Dąbrowska- kl.VIIIa-Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Gozdowie. 2.Magdalena Rogowicz-kl.VIIIa-Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gójsku.

3.Anna Skwierawska- kl.VII – Pierwsza Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu.

4.Amelia Witkowska- kl.VIIb-Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu

5.Kamil Meler- kl.VIIIb-Szkoła Podstawowa im. Władysława St. Reymonta w Szczutowie.

LAUREACI w kat. szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsce –Zuzanna Olendrzyńska – kl.II- Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 1

im. gen. Jose de San Martin w Sierpcu

II miejsce – Wiktoria Wiśniewska – kl.I-Technikum w Zespole Szkół nr 1 im. gen. Jose de San w Sierpcu

III miejsce – Sandra Bogucka- kl.II Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu, Technikum Żywienia im. Wincentego Witosa w Studzieńcu

Oliwia Tomaszewska kl.II Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sierpcu

Wyróżnieni:

1. Katarzyna Różańska – kl.I-Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sierpcu

2. Ewelina Szymborska -kl.II-Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Sierpcu

3. Rafał Kubiński – kl.I- Technikum w Zespole Szkół nr 1 im. gen. Jose de San

Serdecznie dziękujemy Zarządowi Powiatu za dofinansowany naszego projektu , Burmistrzowi Miasta Sierpca Panu Jarosławowi Perzyńskiemu i Wójtowi Gminy Szczutowo Panu Andrzejowi Twardowskiemu za ufundowanie nagród książkowych.

Dziękujemy sponsorom za rzeczowe i finansowe wsparcie naszej imprezy: : Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Sierpcu, Sierpeckiemu Bankowi Spółdzielczemu w Sierpcu oraz Hurtowni Papierniczej „Ada” w Sierpcu.

Prezes Stowarzyszenia

Ewa Kopcińska




Ekonomik górą!

Właśnie okazało się, że uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Zygmunta Wolskiego w Sierpcu potrafią nie tylko zostawać laureatami konkursów wiedzy! Kreatywność, zdolności plastyczne i posiadanie pasji to także ich atuty! I dwa pierwsze miejsca w konkursach WUP!

Wojewódzki Urząd Pracy w Warszawie Filia w Płocku wychodząc naprzeciw potrzebom ludzi młodych, stojących przed wyborem ścieżki kariery edukacyjno– zawodowej zorganizował w dniu 18 października 2018  r. konferencję dla młodzieży, która miała miejsce w Zespole Szkół Centrum Edukacji w Płocku.

Konferencja odbyła się podczas obchodów Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery, który jest świętem poradnictwa edukacyjno – zawodowego  i ma na celu zmotywowanie młodych ludzi do poszukiwania drogi edukacyjnej, zawodowej oraz odkrywaniu własnego potencjału. Hasło tegorocznego święta kariery to: „Bądź architektem swojego szczęścia”. Przedsięwzięcie adresowane było do młodzieży z terenu powiatu płockiego, sierpeckiego i gostynińskiego. W jego ramach doradcy zawodowi urzędu zorganizowali konkursy dla młodzieży pełnoletniej ze szkół zawodowych i branżowych.

           Pierwszy konkurs fotograficzny „Być sobą – moje pasje, mój zawód” , w którym młodzi ludzie mogli przedstawić swoje pasje w połączeniu z przyszłym zawodem, drugi to „Moja szkolna przygoda” – krótka forma komiksowa, w której młodzież mogła zaprezentować swoje wspomnienia oraz różne sytuacje, jakie spotkały ich w szkole.

Uczniowie z naszej szkoły na pierwszy konkurs wykonali siedem prac, na drugi dwie. Z niecierpliwością czekali wszyscy na wyniki. Mieli cichą nadzieję na uznanie i nagrodę, ale tego co się wydarzyło podczas rozstrzygnięcia nikt się nie spodziewał. Zdeklasowaliśmy wszystkich. Zdjęcia Doroty Gadzińskiej, uczennicy z IV TS okazały się najlepsze spośród prawie czterdziestu uczestników konkursu. Dorota pasje ma niesamowite. Biega na rożnych dystansach, skacze ze spadochronem i zamierza to wykorzystać w przyszłości, bo chce zasilić szeregi wojska. Także Katarzyna Skibińska z III TE dostarczyła nam nie lada emocji. Komiks, który narysowała nie miał sobie równych. To profesjonalna praca. Kasia jeszcze nie wie, czy zostanie księgową, czy będzie robić coś innego wykorzystując swój talent artystyczny.

To fantastyczne uczucie, kiedy nasi uczniowie zajmują najwyższe miejsca w dwóch konkursach, do których przystąpili uczniowie z wielu szkół znajdujących się na terenie trzech powiatów. Kiedy dziękowaliśmy organizatorom, usłyszeliśmy: ”To nam było miło, macie niesamowitą młodzież.”

Dziewczynom gratulujemy I miejsc, ale i z pozostałych uczestników z naszej szkoły także jesteśmy bardzo dumni. Nie dla wszystkich starczyło nagród. Wszystkim życzymy rozwijania zainteresowań, pielęgnowania pasji i dalszych sukcesów!

Elżbieta Popis-Zelmańska

szkolny doradca zawodowy




Kolejni ochotnicy zgłaszają się do służby w 6MBOT – pobór trwa

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego zaprasza kolejnych ochotników do służby w WOT. Obecnie Wojskowe Komendy Uzupełnień na południowym Mazowszu prowadzą nabór na szkolenie podstawowe, które rozpocznie się już pod koniec listopada. Uroczysta przysięga wojskowa odbędzie się ponownie w Warszawie. Ochotnicy mogą jeszcze składać wnioski.

Ostatnie w tym roku szkolenie kandydatów do służby w 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej rozpocznie się 24 listopada (osoby bez przeszkolenia wojskowego). Wnioski o przyjęcie do służby można wypełnić w Wojskowych Komendach Uzupełnień w Warszawie (Ochota, Mokotów, Śródmieście), Radomiu, Płocku oraz Garwolinie. Szesnastodniowe szkolenie tym razem będzie przeprowadzone na poligonach w Wędrzynie, a poprowadzone zostanie przez instruktorów z 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca.

Kandydatami do WOT mogą być osoby w wieku 18-55 lat. W przypadku oficerów i podoficerów – 63 lata, dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Po otrzymaniu wiadomości z Wojskowej Komendy Uzupełnień, kandydat zostaje zapoznany z jednostką, a następnie kierowany jest na badania lekarskie. Kolejny krok to stawienie się 24 listopada w jednostce w Grójcu. Tam, każdy ochotnik do służby przejdzie badanie składu ciała, przy pomocy body analizatora, przejdzie test sprawności fizycznej oraz zostanie umundurowany. Następnie przez 16 dni prowadzone będzie szkolenie na poligonach w Wędrzynie, gdzie każdy ochotnik zostanie nauczony podstaw. Ostatniego dnia – 9 grudnia- żołnierze złożą uroczystą przysięgę w Warszawie. Ponownie odbędzie się ona w historycznym miejscu o ogromnym znaczeniu dla brygady- Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty, dowodzi płk Grzegorz Kaliciak. Dowództwo brygady znajduje się w Warszawie. W skład wchodzą również kompanie – logistyczna, dowodzenia, saperów oraz wsparcia i pluton medyczny.

Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej są w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładane 53 tysięcy żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

 Aleksandra Wic Rzecznik prasowy 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej kom. 530-491-672 e-mail: a.wic@ron.mil.pl www.terytorialsi.mil.pl FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej TT: @terytorialsi „Zawsze gotowi, zawsze blisko!”