1

Awans zawodowy na stopień nauczyciela mianowanego

W środę 29 sierpnia br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sierpcu odbyło się uroczyste wręczenie aktów nadania stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego. Starosta Sierpecki Jan Laskowski wspólnie z Wicestarostą Wojciechem Rychterem wręczyli nominacje czterem nauczycielom, którzy pomyślnie zdali egzamin przed komisją egzaminacyjną.

Wśród odbierających akty nadania awansu zawodowego byli:

Jolanta Kryszczak – nauczyciel przedmiotów zawodowych z zakresu ochrony środowiska w Zespole Szkół Nr 1 im. gen. Jose de San Martin w Sierpcu

Anna Rzeszotarska – wychowawca internatu w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sierpcu

Aneta Ciemiecka – pedagog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sierpcu

Emilia Lewandowska – pedagog w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Sierpcu

Uroczyste ślubowanie odbyło się w obecności: Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia-Bogusławy Lewandowskiej, Dyrektora ZS nr 1-Piotra Tyndorfa, Dyrektora SOS-W Eleonory Brudnickiej oraz Dyrektor PP-P – Izabeli Paczkowskiej.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy awansu oraz życzymy dalszych sukcesów zawodowych i osobistych.




Dożynki Gminny Sierpc

W niedzielę 26 sierpnia br. w Susku świętowano tegoroczne dożynki Gminy Sierpc.

Podczas uroczystości dożynkowych Powiat Sierpecki reprezentował Starosta Sierpecki Jan Laskowski, który imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika wręczył rolnikom z gm. Sierpc p.Edwardowi Adamkowskiemu, p. Edwardowi Asztemborskiemu, p. Waldemarowi Cupała, p. Szymonowi Kowalskiemu oraz p. Piotrowi Oklowicz dyplomy uznania z podziękowaniem za zasługi oraz całokształt realizowanych działań na rzecz rozwoju rolnictwa w województwie mazowieckim.

fot. Ekstra Sierpc wiadomości lokalne

 




Dożynki Gminne w Mochowie

W niedzielę 26 sierpnia br. odbyły się Dożynki Gminne w Mochowie. Po Mszy Św. w intencji rolników barwny korowód dożynkowy przeszedł sprzed kościoła na boisko sportowe w Mochowie Parcele, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości dożynkowe.

Podczas uroczystości przedstawiciele Władz Powiatu Sierpeckiego w imieniu Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika wręczyli rolnikom z gm. Mochowo p.Jackowi Dziarowskiemu, p. Pawłowi Olender, p. Jackowi Strupczewskiemu oraz p. Andrzejowi Więcławskiemu dyplomy uznania z podziękowaniem za zasługi oraz całokształt realizowanych działań na rzecz rozwoju rolnictwa w województwie mazowieckim.

fot. Ekstra Sierpc wiadomości lokalne
fot. Starostwo Powiatowe w Sierpcu




XI edycja Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 25 sierpnia odbyła się XI edycja Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika. Wydarzenie organizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem „Szansa na Życie”, Starostą Powiatu Sierpeckiego Janem Laskowskim i Burmistrzem Miasta Sierpca Jarosławem Perzyńskim służy zwiększaniu świadomości na temat ich potrzeb ludzi niepełnosprawnych oraz dialogowi na temat barier, z jakimi współcześnie spotykają się oni nie tylko w przestrzeni publicznej, ale też w relacjach z innymi.

Wydarzenie było doskonałą okazją, by podziękować osobom, które poświęcając swój wolny czas i środki z zaangażowaniem pomagają osobom z niepełnosprawnością. Starosta Sierpecki Jan Laskowski, Przewodniczący Rady Powiatu Jan Rzeszotarski  oraz ks. Sławomir Zalewski proboszcz Parafii Farnej w Sierpcu skierowali słowa podziękowań do władz, wolontariuszy Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych i Chorych na Raka  „Szansa na Życie” oraz wszystkich ludzi dobrej woli, którzy oferują potrzebującym nie tylko konkretną pomoc rzeczową, ale przede wszystkim wsparcie w zmaganiu z wyzwaniami codzienności. Zwrócili oni uwagę na to, że dzięki tym cichym bohaterom możliwa jest organizacja wielu przedsięwzięć aktywizujących osoby niepełnosprawne z Sierpca oraz powiatu sierpeckiego. Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik przyznał dyplomy uznania wolontariuszom Stowarzyszenia SZNASA NA ŻYCIE w Sierpcu: Marzenie Woźniak, Marii Wejhinand, Zofii Szcześniewskiej i Leszkowi Gubie za bezinteresowną pomoc na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych. W imieniu Marszałka wyróżnienia wręczył  Grzegorz Gańko Radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Dyplom Zasłużony dla Powiatu Sierpeckiego z rąk Starosty Sierpeckiego Jana Laskowskiego odebrała Zofia Smorzewska Prezes Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Sierpcu. Przewodniczący Rady Miasta Sierpca Jerzy Stachurski w imieniu Burmistrza Miasta Sierpca podziękował za wieloletnią współpracę oraz wręczył dyplom uznania  Bożenie Tober Prezesowi Stowarzyszenia SZANSA NA ZYCIE w Sierpcu. Ks. Sławomir Zalewski w pięknych słowach Listu intencyjnego przekazał wyrazy wielkiej wdzięczności Wojciechowi Rychterowi – pomysłodawcy i  inicjatorowi Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych w Sierpcu.

W imprezie wzięło udział ponad 1100 osób. Po porannej ulewie wyszło słońce, które towarzyszyło uczestnikom do zakończenia imprezy. Pogoda sprzyjała spacerom, poznawaniu uroków muzealnej wsi oraz wspólnej zabawie. Uczestnicy zwiedzali wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” prezentowaną we wnętrzach chałup chłopskich oraz dwóch dworów ziemiańskich z przełomu XIX i XX w. Na terenie ekspozycji przygotowano dla nich też liczne pokazy prac gospodarskich, warsztaty rzemiosła oraz rękodzieła ludowego. Mogli spróbować swych sił w praniu i maglowaniu odzieży czy ubijaniu masła w drewnianej masielnicy. Z zainteresowaniem przypatrywali się pracy kowala, szewca i plecionkarza. Krawcowa szyła ubrania na zabytkowej maszynie, a przy kole garncarskim garncarz wraz z dziećmi wykonywał naczynia gliniane. W ramach warsztatów papieroplastyki młodzi odkrywcy folkloru tworzyli bibułkowe kwiaty. Teren jednej z zagród zamienił się w plac zabaw sprzed lat; tutaj każdy mógł pobawić się w taki sam sposób, w jaki bawili się najmłodsi na początku XX wieku. Toczenie obręczy i fajerek, serso, przeciąganie liny i strzelanie z procy to tylko niektóre z nich. Po zwiedzaniu przyszedł czas na zabawę przy ognisku. Liczne rywalizacje i konkursy z nagrodami przygotowali pracownicy Starostwa Sierpeckiego, Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu oraz wolontariusze Stowarzyszenia SZANSA NA ŻYCIE z Sierpca. Uczestnicy mogli wykazać się wiedza w konkursie ekologicznym, prezentowali swoje umiejętności podczas rywalizacji tanecznej przy dźwiękach oberka, poloneza i kujawiaka, pokonywali własne słabości w konkurencjach sportowych a także świetnie bawili w konkursach „sadzenia” ziemniaków, zbieraniu jajek w kurniku, czy przebieraniu grochu.  Najmłodsi mogli dać upust energii na dmuchanej zjeżdżalni i trampolinie.

Mazowieckiemu Dniu Integracji Osób Niepełnosprawnych towarzyszyła swobodna, beztroska atmosfera oraz poczucie jedności i braku podziałów. Uśmiechy nie znikały z twarzy – zarówno małych, jak i dużych uczestników imprezy. Ta wyjątkowa inicjatywa pokazuje najlepiej, że wszyscy, niezależnie od tego czy poruszamy się na dwóch nogach, czy na dwóch kołach, jak patrzymy i jak odczuwamy świat, jesteśmy tacy sami.

To nie koniec atrakcji przygotowanych przez sierpeckie muzeum tego lata. Już teraz zapraszamy do udziału w „Wykopkach w skansenie” 2 września, zaś ukoronowaniem letniego sezonu turystycznego 2018 będą „Dożynki Województwa Mazowieckiego Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego” organizowane 16 września. Koncerty muzyki ludowej i popularnej, pokazy zajęć codziennych i obrzędowości, warsztaty i zabawy dla najmłodszych, kiermasze rękodzieła i tradycyjnego jadła to tylko niektóre z wielu atrakcji, które znalazły się w programach wydarzeń. Więcej informacji znaleźć można na stronie mwmskansen.pl. Serdecznie zapraszamy!

fot. Starostwo Powiatowe w Sierpcu

Jarosław Asztemborski

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

 

 




OSTRZEŻENIE – METEOROLOGICZNE

UWAGA! Ostrzeżenie meteorologiczne – Burze z gradem – od godz. 13:30 dnia 24.08.2018 do godz. 03:00  do dnia 25.08.2018 MZW_1427_BG_20180824070953




 




Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów ws. zarządzenia wyborów

kalendarz wyborczy_21 października 2018




„Integracja poprzez folklor”

W ostatnią sobotę wakacji, 25 sierpnia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza do wspólnego przełamywania barier podczas XI Mazowieckich Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych. Wydarzenie ma charakter rodzinnego pikniku.

Jego celem jest pokonywanie uprzedzeń, wymiana doświadczeń i dialog na temat problemów z jakimi każdego dnia spotykają się osoby sprawne inaczej. Tego dnia obowiązywać będzie specjalny bilet wstępu na teren muzeum dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w cenie 2 zł.

Wśród wielu propozycji, które znalazły się w programie imprezy każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Osoby biorące udział w wydarzeniu zwiedzą wystawę „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” prezentowaną w 10 zagrodach chłopskich i 2 dworach ziemiańskich z przełomu XIX i XX wieku. Ekspozycję uzupełnią pokazy prac gospodarskich i rękodzieła ludowego. Uczestnicy odwiedzą wiejską tkaczkę pracującą przy krosnach i praczkę piorącą koszule. Zajrzą do warsztatów plecionkarza, kowala i szewca. Zasiądą z garncarzem do koła garncarskiego, by wykonać własne naczynia. Poznają też magię bibułowych kwiatów podczas warsztatów papieroplastyki i posmakują świeżo ubitego masła z chrupiącym chlebem. Chętni będą mogli też skorzystać z przejażdżek konnych i podziwiać panoramę skansenu z siedzenia bryczki.

To nie koniec atrakcji. Na leśnej polanie zapłonie ognisko, na którym upieczone zostaną kiełbaski. Uczestnicy zaprezentują swoje umiejętności taneczne na parkiecie, a tancerzom do rytmu zagra wiejska kapela Pana Jacka. Skoczne melodie i wesołe przyśpiewki sprawią, że nogi same porwą do pląsów. Uczestnicy wykażą się też w konkurencjach wymagających nie tylko sprytu, zręczności i celnego oka, ale przede wszystkim poczucia humoru i odwagi zmierzenia się z własnymi ograniczeniami.

Ceny biletów wstępu:

  • bilet specjalny Mazowieckie Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych (dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów): 2 zł
  • bilet normalny: 18 zł
  • bilet ulgowy: 13 zł
  • dzieci do 7 lat – wstęp bezpłatny
  • bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do 16 roku życia): 49 zł

Współorganizatorami wydarzenia są Burmistrz Miasta Sierpc, Starostwo Powiatowe w Sierpcu oraz Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i Chorych na Raka „Szansa na Życie” w Sierpcu. Pełen program imprezy dostępny jest na stronie mwmskansen.pl. Serdecznie zapraszamy!

 

Jarosław Asztemborski

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu




Komunikat Komisarza Wyborczego w Płocku

Komunikat Komisarzy Wyborczych w Płock z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie miejsca i terminów przyjmowania zawiadomień o utworzeniu komitetów wyborczych na obszarze działania Komisarzy Wyborczych w Płocku wy wyborach samorządowych zarządzonych na dzień 21 października 2018 r.



Obwieszczenie Starosty o liczbie radnych i okręgach

Obwieszczenie Starosty o okręgach wyborczych_17 08 2018




OSTRZEŻENIE – METEOROLOGICZNE

UWAGA! Ostrzeżenie meteorologiczne – Burze z gradem – od godz. 12:00 dnia 10.08.2018 do godz. 24:00 dnia 10.08.2018 MZW_1427_BG_20180810053514




Konkurs na Europejską Nagrodę w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości (ECPA) – edycja 2018.

Europejska Sieć Zapobiegania Przestępczości (EUCPN) organizuje konkurs na Europejską Nagrodę w Dziedzinie Zapobiegania Przestępczości (ECPA). W imieniu organizatora, zapraszam do udziału w konkursie, którego tematem jest „Współpraca Policji ze społecznością lokalną (ang. community policing) jako ważna metoda zwiększania obiektywnego i subiektywnego bezpieczeństwa” – najlepsza inicjatywa w zakresie budowania lokalnej koalicji na rzecz bezpieczeństwa oraz współpracy z partnerami lokalnymi. 

 

Nagrodę główną w konkursie stanowi kwota 10.000 Euro, ponadto regulamin konkursu przewiduje przyznanie nagród po 5.000 Euro dla dwóch wyróżnionych projektów. Zwycięzca tegorocznej edycji konkursu zostanie ogłoszony podczas konferencji dobrych praktyk Europejskiej Sieci Zapobiegania Przestępczości (EUPCN) w Austrii.

Projekty do konkursu mogą być składane przez jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pozarządowe oraz podmioty określone w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2016 r., poz. 239), nieprowadzące działalności gospodarczej, działające na terenie województwa.

Z pośród zgłoszonych projektów, trzy najlepsze zostaną przesłane do eliminacji krajowych do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jednocześnie informuję, że oferenci projektów powinni je przesłać do Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie do dnia 22 sierpnia 2018 r., decyduje data wpływu do kancelarii urzędu (na adres: pl. Bankowy 3/5, 00-950 Warszawa). https://www.mazowieckie.pl/pl/urzad/struktura-organizacyjna/wydzial-bezpieczenstwa/konkursy/36573,Konkurs-na-Europejska-Nagrode-w-Dziedzinie-Zapobiegania-Przestepczosci-ECPA-edyc.html