XI Biesiada Seniorów w Mochowie


Tegoroczna XI Biesiada Seniorów odbyła się w sobotę 14 lipca na placu przy zespole szkół w Mochowie. Wzięło w niej udział prawie 300 śpiewających seniorów z 17 zespołów. 🎷
Każdy z zespołów zaprezentował się w trzech utworach. Jeden to była pieśń patriotyczna w związku ze 100 leciem odzyskania przez Polskę niepodległości oraz po dwie piosenki ludowe lub biesiadne.

Licznie zebranej publiczności swój najnowszy dorobek artystyczny przedstawili chór „Złota Jesień” z Mochowa, chór „Retro” z Płocka, chór „Bielszczanie” z Bielska, „Vena” z Tłuchowa, „Melodia”ze Szczawina Kościelnego, „Skrwilenianki” ze Skrwilna, „Nad Wkrą” z Bieżunia, zespoły „Uśmiech Seniora” z Drobina, „Wrzosy” i „Srebrny Włos” z Rypina, „Radosne Serca” z Łęgu, „Sami Swoi” z Brudzenia”, „Sierpczanie” i „Weseli Seniorzy” z Sierpca, „Sami Swoi” z Obrowa, „Bandoska” z Koziebród , kapela Janka z Mochowa oraz solista Kazimierz Radwański z Brudzenia.

Wręczenia upominków, dyplomów i pamiątkowych pucharów dokonali wspólnie: Wójt Gminy Mochowo Zbigniew Tomaszewski, Wicestarosta Sierpecki Wojciech Rychter oraz Członek Zarządu Powiatu Sławomir Olejniczak.

tekst/foto Gminna Biblioteka Publiczna w Mochowie

Osoby, których wizerunek został upubliczniony na zdjęciach znajdujących się w galerii mogą wyrazić wolę ich usunięcia, przesyłając informację na adres gbpmochowo5@wp.pl lub osobiście w siedzibie biblioteki.
„Wakacyjne spotkania z folklorem Mazowsza”


Muzeum wsi mazowieckiej zachęca do spędzenia wakacji w sposób nietypowy, bo na ludowo. Od początku lipca do końca sierpnia w skansenie odbywać się będą pokazy i warsztaty przybliżające codzienne zajęcia, sztukę i obyczajowość mazowieckiej wsi. Uczestnicy zajęć zapoznają się z dawnymi zawodami, tradycjami i nauczą posługiwać przedmiotami używanymi niegdyś na co dzień.

Od wtorku do soboty w ramach programu „Lato w skansenie” w muzealnej sali edukacyjnej młodsi i starsi odkrywcy folkloru odwiedzą barwny świat ludowych wycinanek, odkryją tajemnice warsztatu tkackiego, stworzą własne dzieła sztuki na szkle, zajrzą do ula, dowiedzą w co bawiono się przed 100 laty, a także wezmą udział w pokazach wykonywania kwiatów z bibuły. Zajęcia prowadzone są dla dowolnej liczby uczestników. Może w nich uczestniczyć osoby w wieku od 6 do 106 lat. Dzieci do 12 lat mogą muszą być pod opieką osoby pełnoletniej. Opiekun nie ponosi odpłatności za udział, jeśli tylko pomaga dzieciom. Po zajęciach uczestnicy będą mieli możliwość zwiedzenia z przewodnikiem ekspozycji muzealnej. We wnętrzach chałup chłopskich i dworu szlacheckiego przygotowana została wystawa „Rok polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” przybliżająca bogactwo zwyczajów, obrzędów i prac ludności wiejskiej z początku XX wieku. To znakomita okazja do wyciszenia się i wsłuchania w rytm życia zapomnianej wsi. Chłopskie izby sprawiające wrażenie jakby ich mieszkańcy dopiero przed chwilą odeszli od stołu oraz biegnąca między zagrodami droga otoczona wierzbami, polami, sadami i ogrodami tworzy niezapomnianą atmosferę tego miejsca. Chętni mogą poznawać ją z siedzenia bryczki zaprzężonej w konie, a także skorzystać z przejażdżki w siodle po padoku.

Pełen program zajęć wraz z cennikiem zamieszczony jest na stronie mwmskansen.pl i na muzealnym profilu na facebooku. Udział w wakacyjnych zajęciach edukacyjnych to nie tylko doskonały pomysł na spędzenie wolnego czasu, ale także fascynująca lekcja folkloru i możliwość bezpośredniego uczestnictwa w dawnych zwyczajach. Serdecznie zachęcamy do udziału, bo w skansenie nie sposób się nudzić.

Jarosław Asztemborski
Wypad w góry Stowarzyszenia „Szansa na życie” w Sierpcu


Kilkudniowe wycieczki organizowane raz w roku to już tradycja Stowarzyszenia „Szansa na życie” w Sierpcu. Kolejny raz odwiedzili Zakopane. Tak jakoś upodobali sobie to miejsce, a w szczególności pensjonat Maria – to ich baza wypadowa, a dokładniej noclegowa.

Program tej czterodniowej wycieczki zapowiadał się dość ciekawie. Rozpoczęli od zwiedzania Krakowa. Boże Ciało, niesamowity upał, zmęczenie po nieprzespanej nocy, ale w ich sercach ogromna chęć zwiedzania. Spotkanie z panią przewodnik z którą ruszyli raźnym krokiem obranym szlakiem. Podziwili Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius, rynek z niezliczonymi tłumem uczestników procesji Bożego Ciała, Pomnik Adama Mickiewicza, Krakowskie Sukiennice, Barbakan Krakowski, Kościół Św. Trójcy i wreszcie Wawel. Każdy z osobna chłonął uroki starego Krakowa. Doszła jeszcze niespodzianka – poza planem wycieczki dodatkowy rejs statkiem Wisłą wokół Wawelu. Wrażenia niesamowite.

Zmęczeni ale niezwykle szczęśliwi dojechali na kwaterę do Zakopanego. Każdy marzył o gorącym posiłku, kąpieli i odpoczynku przed kolejnym dniem wycieczki.
A ten zapowiadał się równie ciekawie. Zwiedzanie elektrowni wodnej na Dunajcu
w Niedzicy. Elektrownia, a w szczególności samo wejście do jej środka
i świadomość, że jest się poniżej tafli wody, moc generatorów i opowieść o tym miejscu przewodnika robiło wrażenie na nas słuchaczach. A potem jeszcze zwiedzanie Zamku „Dunajec” w Niedzicy pod czujnym okiem niezwykle dowcipnego pana przewodnika sprawiło, że zupełnie nie czuli trudów wycieczki. I znowu rejs statkiem, tym razem po Zalewie Czorsztyńskim. Widoki przecudne, aparaty
i kamery poszły w ruch.
Uczestnikom pozostało tylko pozować i napawać się urokami okolicznych zamków, oraz pięknem przyrody.

Na kolejny dzień przewidziany był wjazd widokowa koleją linową z Polany Szymoszkowej na szczyt Gubałówki, zjazd koleją linową PKL i oczywiście spacer
i zakupy na Krupówkach. Stali bywalcy Zakopanego odwiedzali miejsca dobrze im znane, byli bowiem tu już kolejny raz. Szał zakupów przerwała
im nagła ulewa.
W strugach deszczu wracaliśmy do autobusu z postanowieniem, że jeszcze tu wróc
ą, bo nie wszystkie „dutki” wydane. I pewnie tak będzie.

Dni wycieczki minęły szybko. Świat jest tak ciekawy, że trzeba go poznać, napawać się jego urokami i nie myśleć o chorobie, barierach nie do pokonania Członkowie Stowarzyszenia to urodzeni optymiści, którzy patrzą na świat szeroko otwartymi oczami i potrafią cieszyć się każdą chwilą.

Do zobaczenia na kolejnym turystycznym szlaku.
Pierwsza od 26 lat uroczysta przysięga wojskowa w Płocku


126 żołnierzy 61 batalionu lekkiej piechoty w Grójcu, pierwszego pododdziału formowanego w ramach 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, złoży w niedzielę w Płocku na Nowym Rynku uroczystą przysięgę wojskową.

Uroczysta przysięga żołnierzy 6 Mazowieckiego Batalionu Obrony Terytorialnej imienia rotmistrza Witolda Pileckiego odbędzie się w niedzielę, 15 lipca od godz. 13.00 na Nowym Rynku w Płocku.

Będzie to pierwsza od 26 lat uroczystość tego typu w Płocku. Wydarzenie rozpocznie Msza Święta w intencji zaprzysiężonych żołnierzy w Bazylice Katedralnej Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Później, o godz. 13 będzie zaprzysiężenie oraz tradycyjna defilada.

Słowa roty – przysięgi wojskowej, wypowie 126 ochotników, którzy zostali powołani 30 czerwca do służby w batalionie lekkiej piechoty w Grójcu, który jest pierwszym pododdziałem formowanym w ramach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Batalion tworzą ochotnicy, którzy wywodzą się z powiatów południowego Mazowsza, którzy zgłosili się w Wojskowych Komendach Uzupełnień w Warszawie, Płocku, Radomiu oraz Garwolinie. W tej chwili żołnierze ci uczestniczą w szesnastodniowym szkoleniu podstawowym na poligonie Wędrzyn. Po jego zakończeniu i złożeniu przysięgi wojskowej rozpoczną trzyletni okres szkolenia, które będzie prowadzone w formie comiesięcznych, dwudniowych szkoleń rotacyjnych.

Podczas przysięgi wystawione będą również namioty, a w nich zaprezentują się: 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej. Wojskowa Komenda Uzupełnień, Urząd Miasta Płock, Policja oraz Straż Pożarna. W namiocie 6MBOT atrakcją będzie bodyanalizer- urządzenie do pomiaru składu ciała.

 

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dowodzi płk Grzegorz Kaliciak.

Zadania Wojsk Obrony Terytorialnej

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą.

Aleksandra Wic

Rzecznik prasowy

6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

kom. 530-491-672

e-mail: a.wic@ron.mil.pl

www.terytorialsi.mil.pl

FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej

TT: @terytorialsi

„Zawsze gotowi, zawsze blisko!”

 
Dożynki Województwa Mazowieckiego Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego


Dożynki Województwa Mazowieckiego Diecezji Płockiej i Powiatu Sierpeckiego – 16 września br.

Tegoroczne święto plonów odbędzie się 16 września 2018 roku na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Uroczystość obok charakteru religijnego będzie obfitowała w liczne atrakcje dające możliwość świętowania i zabawy.

Czego możemy się spodziewać?

Program imprezy jest niezwykle bogaty. Część oficjalna to piękna uroczystość, którą rozpocznie przemarsz delegacji z wieńcami dożynkowymi. Następnie odprawiona zostanie msza święta pod przewodnictwem jego ekscelencji księdza biskupa Piotra Libery – biskupa płockiego. Zakończeniem oficjalnych uroczystości będzie obrzęd wręczania i dzielenia się chlebem, przygotowany i poprowadzony przez Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej Mazovia. Ale to nie wszystko…

Program wydarzenia oraz więcej informacji na: https://www.mazovia.pl/komunikaty–konsultacje-spoleczne/komunikaty/art,2584,dozynki-wojewodztwa-mazowieckiego-diecezji-plockiej-i-powiatu-sierpeckiego.html

Płock Sierpc Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Skansen w Sierpcu Ekstra Sierpc wiadomości lokalne SIERPC TV Hotel Skansen Sierpc Teatr Płocki Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki Dziennik Płocki Powiat sierpecki Kurier Sierpecki Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Rzecznik Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Powiat żuromiński W Żurominie Żuromin Żuromińskie Centrum Kultury Żuromin gmina Starostwo Powiatowe W Płońsku Powiat Płońsk Powiat Płocki, Starostwo Powiatowe w Płocku Płońsk24.pl – Portal dobrze poinformowanych Radio Płońsk 93,6 FM Płońsk w Sieci Płońsk Gozdowo (województwo mazowieckie) Mochowo Rościszewo (województwo mazowieckie) Rościszewo Gmina Rościszewo Szczutowo (województwo mazowieckie) Zawidz.
Przebudowa mostu w m. Puszcza w ciągu drogi powiatowej nr 3708W Stopin – Pianki – Puszcza


Rozpoczęła się przebudowa mostu nr JNI 31001092 w m. Puszcza w ciągu drogi powiatowej nr 3708W Stopin – Pianki – Puszcza wraz z drogami dojazdowymi.

Wykonawcą inwestycji jest Przedsiębiorstwo Transportowo-Handlowe WAPNOPOL Adam Nowakowski, ul. Nadrzeczna 12, 06-450 Glinojeck. Koszt zadania: 2 989 560,02 zł.

Wszystkich podróżujących tą trasą przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość.