Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzieżowe Mistrzostwa polski w Taekwondo Olimpijskim


W dniach 25-27.05.2018 r. w Pleszewie odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów i Młodzieżowe Mistrzostwa Polski. W zawodach uczestniczyła 4 osobowa reprezentacja KS Taekyon: Młodzieżowcy – Oliwia Perczyńska i Sylwia Marcinkowska, oraz juniorzy – Bartosz Duszyński. Krzysztof Klasiński. Pierwszego dnia rywalizacji walczyli juniorzy.

Obaj bardzo sprawnie przeszli przez walki eliminacyjne. W ćwierćfinale Krzysztof Klasiński w kat. +78 kg pokonał 9:2 Bartosza Krauze ze Startu Olsztyn, a Bartosz Duszyński pokonał 22:1 Pawła Gnacińskiego z Dragona Długie Stare. W półfinale natomiast obaj nasi zawodnicy musieli uznać wyższość swoich przeciwników. Krzysiek przegrał z uczestnikiem Mistrzostw Europy Juniorów Krystianem Haremzą z Hwarang Września 19:2, Bartek z Mikołajem Zyzniewskim ze Startu Olsztyn 22:10. Obaj nasi zawodnicy uplasowali się na 3 miejscu podium.

Drugiego dnia rywalizacji do walki przystąpili młodzieżowcy. Dzięki szczęśliwemu losowniu obie nasze zawodniczki trafiły od razu do półfinału. W pierwszym pojedynku Oliwia Perczyńska w kat. -53 kg, po zaciętej walce, której los rozstrzygnął się w ostatniej sekundzie, zwyciężyła 8:5 Kubaczyk Natalię z Kuk-son Pawłowice. Niestety w trakcie walki doznała kontuzji ręki, która wyeliminowała ją z finału. Sylwia Marcinkowska w kat. -46 kg w półfinale pokonała zawodniczkę Kantora Częstochowa Darię Korzonek wynikiem 33:13. W finale jednak uległa zawodniczce z AZS AWF Kraków Izabeli Majerczyk.
„Radosne i kolorowe muzeum” - Dzień Dziecka w skansenie


Już 3 czerwca 2018r. w godzinach od 10.00 do 18.00 Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zaprasza na „Dzień Dziecka w skansenie”. W tym dniu cała nasza wieś tętnić będzie życiem i rozbrzmiewać wesołym dziecięcym śmiechem. Dla wszystkich, niezależnie od wieku, którzy tego dnia odwiedzą skansen przygotowanych zostanie wiele niezapomnianych atrakcji.

Impreza stanowi podróż w krainę wyobraźni dziecięcej. Jest też doskonałą okazją do wypoczynku na świeżym powietrzu w rodzinnej atmosferze i spróbowania swoich sił w licznych zabawach oraz konkursach rodzinnych.

Podczas wydarzenia na dzieci czekać będzie wiele niesamowitych i niecodziennych atrakcji. Przeniosą się w czasie na XIX-wieczną mazowiecką wieś. Dowiedzą się jak wyglądało codzienne życie, czas pracy, wypoczynku i świętowania, a także gry i zabawy ich dziadków. Na podwórku zagrody z Ostrowa najmłodsi pobawią się w specjalnie przygotowanym dla nich kąciku. Znajdą w nim misie, ręcznie szyte lalki, drewniane klocki i strugane zwierzaki. Nieco starsi spróbują swoich sił w chodzeniu na szczudłach, które dawniej młodzi chłopcy wykonywali sami z drewna. Przekonają się, że nawet niepotrzebne i zużyte przedmioty wykorzystać można było do świetnej zabawy. Fajerki z dawnych kuchni oraz obręcze wyjęte z rowerowych kół z powodzeniem służyć mogły do toczenia, co, jak przekonają się turyści, wcale tak łatwym zadaniem nie było. Taka zabawa na świeżym powietrzu może być idealną odskocznią od znanych na co dzień zabawek czy elektronicznych gadżetów. Dodatkowo, w wiejskiej szkole maluchy zasiądą w ławkach, by zrozumieć jak dawniej uczyli się ich rówieśnicy. Odbywająca się tam lekcja kaligrafii umożliwi każdemu pisanie za pomocą pióra ze stalówką i atramentu. Kolejną ciekawą atrakcją może być odbywający się w zagrodzie z Rzeszotar Zawad pokaz garncarstwa, podczas którego każdy chętny będzie mógł wykonać gliniane naczynia. W zagrodzie z Dzierżążni dzieci zobaczą wiejskiego stolarza wykonującego drewniane zabawki. Muzealna wieś ożyje gwarem dawnych prac chłopskich. Turyści przyjrzą się pokazom tkactwa, prania i maglowania bielizny, szewstwa, kowalstwa czy plecionkarstwa. Posmakują też ręcznie ubijanego masła ze świeżym chlebem.Amatorów jazdy konnej z pewnością ucieszy możliwość przejazdu bryczką przez teren skansenu, a także jazda w siodle. O godzinie 14.00 w zabytkowym kościele odprawiona zostanie uroczysta msza święta w intencji uczestników imprezy.

Na scenie muzealnego amfiteatru pojawi się Teatr Lalek „Czarodziej”, który zaprezentuje dwa spektakle dla dzieci oparte na klasycznych bajkach i legendach. O 12.00 obejrzeć będzie można przygotowane przez artystów przedstawienie pt. „Smok wawelski”, natomiast o 15:00 – „Śpiącą królewnę”. O godzinie 13.00 dla małych i dużych widzów wystąpi Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Ludowy „KODERKI”, który poprzez strój, taniec i przyśpiewki przybliży tradycję ludową regionu łowickiego. Dzieci i młodzież wezmą również udział w wielu grach i konkursach z nagrodami nawiązujących do dawnych zajęć codziennych.Wymagać one będą od nich zręczności, sprytu, szybkości, ale również dużej dawki dobrego humoru. Nie może też zabraknąć kiermaszu zabawek, słodyczy i produktów regionalnych.

Tegoroczna impreza z pewnością przyniesie wiele radości, nie tylko tym najmłodszym, ale także dorosłym, którzy przypomną sobie swoje beztroskie dzieciństwo. Czas spędzony w skansenie na pewno na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy tego dnia zdecydują się odwiedzić sierpeckie muzeum.

Ceny biletów: ulgowy: 13 zł, normalny: 18 zł, rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do 16 roku życia): 49 zł. Dzieci do lat 7 – wstęp bezpłatny.

Serdecznie zapraszamy.

 
Wolontariusze z Powiatowego Domu Dzieci z wizytą w Kraszewie


Sobota 26 maja był szczególnym dniem dla  Wychowanków Powiatowego domu Dzieci w Szczutowie.

Nawet nie przypuszczaliśmy, że nawiążemy tak miłe znajomości. Dzieci z ZOL Kraszewo Czubaki będące pod opieką Fundacji Odzyskać Radość skradły nasze serca. Wraz z Panem Wicestarostą udaliśmy się do Kraszewa żeby spędzić trochę czasu z dziećmi. Już wiemy na pewno – na tym nie koniec. to dopiero początek naszej przyjaźni.
Nina Gąsiorowska
Dzień Pracownika Samorządowego


Z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami władz samorządowych z całego kraju. Powiat Sierpecki reprezentował przewodniczący Rady Powiatu, Jan Rzeszotarski.
LII Sesja Rady Powiatu w Sierpcu


W dniu 30 maja   (środa) o godzinie 9:00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sierpcu, przy ul. Świętokrzyskiej 2a odbędzie się LII sesja Rady Powiatu w Sierpcu.

Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad i stwierdzenie ich prawomocności. Powołanie Sekretarza obrad.
  2. Przyjęcie protokołów z obrad sesji Rady Powiatu w Sierpcu:

1) Nr L.2018 z dnia 29 marca 2018 roku,

2) Nr LII.2018 z dnia 27 kwietnia 2018 roku.

 1. Ustalenie porządku obrad.
 2. Informacje Przewodniczącego, Przewodniczących Komisji i Klubów.
 3. Podjęcie uchwały w sprawie rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego Powiatu Sierpeckiego za rok 2017 oraz sprawozdania z wykonania budżetu Powiatu za rok 2017.
 4. Podjęcie uchwały w sprawie absolutorium z tytułu wykonania budżetu Powiatu za rok 2017.
 5. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sierpeckiego na lata 2018-2034.
 6. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Budżetu Powiatu Sierpeckiego na 2018 rok.
 7. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia dotacji na roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków – Zespół Klasztorny należący do Opactwa Sióstr Benedyktynek w Sierpcu, w skład którego wchodzą: kościół pw. Wniebowzięcia NMP, murowany klasztor Opactwa Sióstr Benedyktynek – z 1720 roku i dzwonnica z końca XVIII wieku.
 8. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia Sprawozdania o przychodach, kosztach i wyniku finansowym Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu za IV kwartał 2017 roku.
 9. Zapoznanie się ze „Sprawozdaniem niezależnego biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu za okres od 1 stycznia 2017 roku do 31 grudnia 2017 roku.
 10. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu za 2017 rok.
 11. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia Sprawozdania z działalności Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu za 2017 rok.
 12. Zapoznanie się z Oceną zasobów pomocy społecznej.
 13. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawierania umów najmu na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata pomieszczeń w budynku głównym na nieruchomości oddanej w trwały zarząd Centrum Kształcenia Praktycznego w Sierpcu.
 14. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na odstąpienie od obowiązku przetargowego trybu zawierania umów najmu na czas oznaczony dłuższy niż 3 lata pomieszczeń w budynku głównym na nieruchomości oddanej w trwały zarząd Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu.
 15. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Komisji Spraw Społecznych.
 16. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w Komisji Infrastruktury i Bezpieczeństwa Publicznego.
 17. Podjęcie oświadczenia w sprawie poparcia działań dotyczących rozwoju Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin.
 18. Podjęcie oświadczenia w sprawie przyznania tytułu honorowego „Zasłużony dla Powiatu Sierpeckiego” dla Pani Zofii Smorzewskiej Prezesa Polskiego Związku Niewidomych w Sierpcu.
 19. Informacja Starosty o pracy Zarządu Powiatu między sesjami Rady Powiatu.
 20. Interpelacje i zapytania radnych.
 21. Sprawy różne.
 22. Zamknięcie obrad.

                                                                         Przewodniczący Rady

                                                                              Jan Rzeszotarski
MAKSYM RZEMIŃSKI OCZAROWAŁ PUBLICZNOŚĆ W SIERPECKIM SKANSENIE


25 maja 2018 roku w sali widowiskowej Hotelu Skansen Conference&Spa odbył się niezwykły koncert fortepianowy.

Na scenie wystąpił Maksym Rzemiński, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie fortepianu, wyróżniony przez Ministra Kultury odznaczeniem „Zasłużony dla kultury polskiej”, laureat III nagrody Konkursu Chopinowskiego. Artyście tego dnia towarzyszył kwartet smyczkowy w składzie: Lucjan Szaliński-Bałwas – I skrzypce, Anna Ceglińska – II skrzypce, Karolina Matyas – altówka oraz Anna Wróbel – wiolonczela.

Publiczność tego wieczoru usłyszała największe hity muzyki filmowej takich kompozytorów jak: Ennio Morricone, Ryuichi Sakamoto, Hans Zimmer, Carter Burwell, George Friedrich Haendel, Wojciech Kilar, John Williams czy Krzysztof Komeda.

To był wyjątkowo wzruszający koncert. Artysta za pomocą muzyki zabrał słuchaczy w niezwykłą podróż w sferę marzeń, dotykając najbardziej wrażliwych i ukrytych emocji. Po takiej dawce doskonałej muzyki pozostaje nam tylko odliczać czas do następnego koncertu tego wykonawcy.

Miłym akcentem tego wieczoru były życzenia dla wszystkich mam z okazji ich święta złożone przez Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jana Rzeszotarskiego. Dla uczestników koncertu przygotowano również bilety upoważniające do jednorazowego, bezpłatnego wstępu na teren Skansenu.

Jednocześnie pragniemy już teraz zaprosić wszystkich miłośników muzyki na kolejne wydarzenie przygotowane przez Hotel Skansen Conference & Spa we współpracy z Muzeum w Sierpcu, które odbędzie 30 czerwca 2018 roku. Koncert zespołu Szafa Gra przypomni największe polskie i światowe hity muzyki rozrywkowej.