1

OSM Sierpc nominowana do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP!!!

Nagroda Gospodarcza jest przyznawana raz do roku przez Prezydenta RP. To wyróżnienie dla firm, które wnoszą znaczący wkład w rozwój naszej gospodarki, budując pozytywny wizerunek polskiej przedsiębiorczości na całym świecie oraz stanowią wzór dla innych.

Z inicjatywy Starosty Sierpeckiego, Jana Laskowskiego przygotowano i przesłano wniosek o przyznanie Nagrody do Związku Powiatów Polskich, który jest instytucją uprawnioną do zgłaszania kandydatów.

Kapituła Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ze 152 przesłanych wniosków nominowała 18 przedsiębiorstw.

Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Sierpcu została nominowana w Kategorii Narodowy Sukces.

Prezydent RP Andrzej Duda laureatów ogłosi i wręczy im statuetki 16 listopada podczas „Kongresu 590” w Rzeszowie.

Trzymamy kciuki!!!

 




SZTANGIŚCI z Mechanika na podium – Gratulujemy sukcesu

W dniach 28-29 października Chorzów był organizatorem Mistrzostw Polski Juniorów w Wyciskaniu Sztangi Leżąc Klasycznym.

Zawodnicy sierpeckiego klubu UKS MECHANIK pod opieką trenera Wojtka Skorłutowskiego wzięli w nich udział zaliczając udany start.
Jako pierwszy w sobotę wystartował Konrad Zieliński, który to zdobył brązowy medal w kategorii 16 latków do 74kg wyciskając 100kg.
Kolejnym zawodnikiem był Piotr Bilicki, wyciskając ciężar 110kg został Mistrzem Polski do lat 20 w kat. 66kg.
Następnego dnia rywalizację rozpoczął Kamil Szlufik w kategorii 18 latków do 83 kg zaliczył ciężar 122.5kg zdobywając wicemistrzostwo Polski.
Ostatnim naszym zawodnikiem był Paweł Przybojewski w kat. 93 kg wyciskając 135kg został srebrnym medalistą Mistrzostw Polski.
Wszystkim tym którzy trzymali za nas kciuki DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE!

 

 

 




XLIII Sesja Rady Powiatu w Sierpcu

 30 października br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sierpcu odbyła się XLIII Sesja Rady Powiatu w Sierpcu.

Otwarcia obrad dokonał Przewodniczący Rady Powiatu – Jan Rzeszotarski witając gości i radnych, po czym stwierdził quorum i prawomocność obrad. Przyjęto zaproponowany porządek obrad, a następnie poinformował o pismach, które wpłynęły do Rady między sesjami:

1) Wniosek Pani Krystyny Siwiec o zmianę terminu sesji z dnia 26 października 2017 roku na dzień 30 października 2017 roku,

2) Zakładu Socjologii Zmiany Społecznej w sprawie przekazania ankiety radnym Rady Powiatu w Sierpcu mającej na celu wyrażenie opinii na temat stosowanych narzędzi pomiaru poziomu bezpieczeństwa środków publicznych,

3) Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o przekazaniu sprawy dotyczącej racjonalnej gospodarki wodno – melioracyjnej na rzece Skrwie i jej dorzeczach do Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie,

4) Interpelacja Pana Marka Gąsiorowskiego na temat działalności szkół prowadzonych przez Powiat Sierpecki wraz z odpowiedzią Wydziału Oświaty i Zdrowia.

5) Pismo mieszkańca miejscowości Sierpc na temat działalności prosektorium w Sierpcu wraz z odpowiedzią,

6) Stanowisko Rady Powiatu w Otwocku w sprawie projektowanych zmian w zakresie reorganizacji nadzoru budowlanego,

7) Stanowisko Rady Miejskiej w Mrozach w sprawie planowanej zmiany struktur inspektorów nadzoru budowlanego.

8) Urzędu Skarbowego w Mińsku Mazowieckim dotyczące analizy oświadczenia o stanie majątkowym kierownika jednostki organizacyjnej powiatu.

9) Urzędu Skarbowego w Żurominie dotyczące analizy oświadczenia o stanie majątkowym radnego Rady Powiatu w Sierpcu,

10) Urzędu Skarbowego w Sierpc, dotyczące analizy oświadczeń o stanie majątkowym radnych Rady Powiatu w Sierpcu, Starosty Sierpeckiego i Przewodniczącego Rady, członków Zarządu Powiatu w Sierpcu oraz kierowników jednostek organizacyjnych Powiatu.

11) Wojewody Mazowieckiego przedstawiające analizę oświadczeń majątkowych złożonych w 2016 roku Starosty Sierpeckiego i Przewodniczącego Rady Powiatu w Sierpcu wraz ze sprostowaniem do oświadczenia majątkowego Starosty Sierpeckiego.

12) Analiza oświadczeń majątkowych: Przewodniczącego Rady Powiatu oraz Radnych Powiatu Sierpeckiego, Starosty Sierpeckiego oraz członków Zarządu Powiatu, Skarbnika Powiatu, Sekretarza Powiatu, kierowników jednostek organizacyjnych oraz osób wydających decyzje administracyjne z upoważnienia Starosty.

13) Pismo Przewodniczącego Rady Gminy w Gozdowie informujące o poparciu stanowiska Rady Powiatu w Sierpcu w dnia 31 sierpnia 2017 roku,

14) Powiatowego Urzędu Pracy w Sierpcu na temat bezrobocia w Powiecie Sierpeckim według stanu na dzień 30 września 2017 roku.

15) Przewodniczącego Rady Miejskiej w Gostyninie w sprawie wyrażenia stanowiska co do projektowanych zmian w zakresie reorganizacji nadzoru budowlanego .

16) Skarga na działalność Starosty Sierpeckiego złożona w dniu 26 września 2017r. do protokołu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie, przekazaną do Starostwa Powiatowego w Sierpcu w dniu 09 października 2017r. W wyniku wyjaśnienia okoliczności złożonej skargi na posiedzeniu Komisji Rewizyjnej w dniu 23 października 2017 roku, zostało jasno zdefiniowane, że nie chodziło skarżącej o złożenie skargi tylko o wsparcie ze strony Starosty Sierpeckiego. Wobec powyższego Skarżąca wycofała skargę.

Podjęto uchwały:

  1. w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej sześcioletniej Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 4 im. Marii Konopnickiej w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Sierpcu  w ośmioletnią Szkołę Podstawową Specjalną Nr 4 im. Marii Konopnickiej w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Sierpcu.
  2. w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół Nr 1 im. gen. Jose de San Martin w Sierpcu w Branżową Szkołę I Stopnia w Zespole Szkół Nr 1 im. gen. Jose de San Martin w Sierpcu.
  3. w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół Nr 2 im. Zygmunta Wolskiego w Sierpcu w Branżową Szkołę I Stopnia w Zespole Szkół Nr 2 im. Zygmunta Wolskiego w Sierpcu.
  4. w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sierpcu w Branżową Szkołę I Stopnia Specjalną w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sierpcu.
  5. w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sierpcu w Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy, o której mowa w art. 18 ust. 1pkt 2 lit. d ustawy – Prawo oświatowe w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sierpcu.
  6. w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej Szkoły Policealnej dla Dorosłych w Zespole Szkół Nr 1 im. gen. Jose de San Martin w Sierpcu w Szkołę Policealną dla Dorosłych, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy – Prawo Oświatowe w Zespole Szkół Nr 1 im. gen. Jose de San Martin w Sierpc.
  7. w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej Szkoły Policealnej dla Dorosłych w Zespole Szkół Nr 2 im. Zygmunta Wolskiego w Sierpcu w Szkołę Policealną dla Dorosłych, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy – Prawo Oświatowe w Zespole Szkół Nr 2 im. Zygmunta Wolskiego w Sierpcu.
  8. w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych.
  9. zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sierpeckiego na lata 2017-2034.
  10. uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Budżetu Powiatu Sierpeckiego na 2017 rok.
  11. w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Powiatu Tucholskiego na realizację zadania związanego z pokryciem kosztów usuwania skutków nawałnic.
  12. w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Mazowieckiego z przeznaczeniem na zakup nowoczesnej karetki „N” wraz z wyposażeniem dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku.

Ponadto Radni zapoznali się z informacją o stanie realizacji zadań oświatowych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Sierpecki w roku szkolnym 2015/2016.




OGŁOSZENIE

OGŁOSZENIE o naborze na członków komisji konkursowej opiniującej oferty złożone  w otwartym konkursie ofert na prowadzenie punktu bezpłatnej pomocy prawnej w Powiecie Sierpeckim w 2018 roku.

Szczegóły: http://www.sierpc.starostwo.gov.pl/?tree=2532

 




Ogłoszenie – otwarty konkurs ofert na prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej

Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej Powiatu Sierpeckiego na 2018 rok.

Szczegóły: http://www.sierpc.starostwo.gov.pl/?tree=2532

 




Andrzejki w skansenie – Zapraszamy

Wśród mieszkańców dawnej wsi powszechne było przekonanie, że w okresie przesilenia jesienno-zimowego bariera między światem materialnym, a duchowym jest znacznie cieńsza.

Dzięki temu głosy z tamtego świata odsłaniające tajemnice przyszłości o wiele łatwiej usłyszeć. Szczególną sposobność ku temu dawać miały noce z 24 na 25 listopada (wieczór świętej Katarzyny) oraz z 29 na 30 listopada (wieczór świętego Andrzeja). Właśnie wtedy młodzież spotykała się, by wspólnie, przy blasku świec urządzać zabawę we wróżby. Przepowiadano sobie w ten sposób imię przyszłego partnera i czas ożenku.

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu pragnąc przypomnieć obrzędy związane z Katarzynkami i Andrzejkami, w listopadzie zaprasza dzieci i młodzież do udział w pakietach edukacyjnych „Andrzejki w skansenie” i „Andrzejki w ratuszu”. Zajęcia mają charakter wspólnej zabawy we wróżenie i odbywają się one w salach dydaktycznych udekorowanych w taki sposób, by jak najlepiej oddać nastrój tajemniczości i wprowadzić uczestników w atmosferę wieczorów magii oraz niezwykłości. Lekcję rozpoczyna pogadanka, podczas której dzieci poznają wierzenia i przesądy ludności wiejskiej, a także najpopularniejsze wróżby. Wyposażeni w tę wiedzę próbują następnie wraz prowadzącymi zobaczyć swoją przyszłość – leją wosk przez dziurkę od klucza, wróżą z grochu, z połówek przekrojonego jabłka (należy przynieść je ze sobą), a także z przestawianych butów. Podczas wizyty w skansenie osoby korzystające z oferty mają okazję poznać wraz z przewodnikiem zwyczaje, zajęcia wiejskie i tradycje związane z okresem jesiennym. Zwiedzają ekspozycje w powozowni, galerii rzeźby ludowej, dwóch dworach ziemiańskich oraz na terenie 10 zagród chłopskich z przełomu XIX i XX wieku. Spacer przez muzealną wieś dla młodych ludzi jest prawdziwą podróżą w czasie do świata babcinych z opowieści. W ratuszu na uczestników programu czeka natomiast wystawa czasowa „Tajemnice odkrywane w drewnie. 45 lat pracy twórczej Edmunda Szpanowskiego”. Ekspozycja ukazuje dorobek twórczy jednego z najbardziej utalentowanych współczesnych rzeźbiarzy sierpeckich. Prezentowane na wystawie prace dają możliwość bliższego przyjrzenia się drodze artystycznej twórcy, najważniejszym motywom, zmienności stosowanych technik i materiałów. Są też świadectwem wielkiej pasji i miłości do snycerstwa.

Muzealne Andrzejki dają młodym uczestnikom możliwość poznania bogatego świata ludowych wierzeń i wróżb. Serdecznie zachęcamy do udziału.

ANDRZEJKI W SKANSENIE

Program obejmuje następujące atrakcje:

  • Wstęp na teren skansenu

  • Gawęda o tradycji wróżb andrzejkowych i katarzynkowych (20 min.)

  • Wspólna zabawa we wróżby: m.in. lanie wosku, wróżenie z jabłka, grochu, butów (1 godz.)

  • Zwiedzanie ekspozycji z przewodnikiem (2 godz.)

Czas trwania: 4 godziny

Liczebność grupy: od 15 do 45 osób

Cena 12 zł./osoba

ANDRZEJKI W RATUSZU

Program obejmuje:

  • udział w zajęciach wieczory andrzejkowe

  • zwiedzanie wystawy czasowej „Tajemnice odkrywane w drewnie. 45 lat pracy twórczej Edmunda Szpanowskiego”.

Czas trwania: 90 min.

Liczebność grupy: od 10 do 30 osób

Cena: 6 zł od osoby (wieczory andrzejkowe) lub 7 zł od osoby (wieczory andrzejkowe + zwiedzanie aktualnie wystawy).

Jarosław Asztemborski




Z PRAC ZARZĄDU POWIATU W SIERPCU

INFORMACJA O PRACACH ZARZĄDU POWIATU SIERPECKIEGO MIĘDZY SESJAMI RADY POWIATU.

W okresie  od 20 września 2017r. do 20 października 2017r. odbyły się dwa posiedzenia Zarządu Powiatu na którym między innymi rozpatrywano sprawy związane z wykonywaniem zadań wynikających z bieżącej działalności Zarządu Powiatu, powiatowych jednostek organizacyjnych i Starostwa Powiatowego w Sierpcu. Obradowano w składach zapewniających quorum, niezbędne do podejmowania uchwał i rozstrzygnięć.

Obradowano w składach zapewniających quorum, niezbędne do podejmowania uchwał i rozstrzygnięć.

  1. Realizacja uchwał Rady Powiatu:

W czasie obrad XLI sesji Rady Powiatu w Sierpcu w dniu 28 września 2017r. i XLII nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w Sierpcu w dniu 5 października 2017r. podjęto siedem uchwał, które zostały objęte zakresem nadzoru Wojewody Mazowieckiego, a także zostały przekazane do właściwych komórek organizacyjnych Urzędu – w celu realizacji. Wszystkie uchwały zostały również opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Sierpcu, a dwie z nich zostały przesłane do Dziennika Urzędowego Województwa Mazowieckiego – celem publikacji.

II. Opracowanie projektów uchwał i materiałów na XLIII sesję Rady Powiatu w Sierpcu:

Zarząd Powiatu w Sierpcu wystąpił z inicjatywą uchwałodawczą:

1) W ZAKRESIE POMOCY SPOŁECZNEJ:

a) w sprawie szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniach chronionych:

Art. 97 ust. 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej zobowiązuje Radę Powiatu do ustalenia w drodze uchwały szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w mieszkaniu chronionym. Zobowiązanie osób kierowanych do ponoszenia kosztów pobytu w mieszkaniach chronionych ma na celu nauczenie zasad racjonalnego gospodarowania własnymi środkami finansowymi, regulowania spraw urzędowych (korzystając z pomocy specjalistów) oraz wykształcenie poczucia odpowiedzialności. Ustalenie czynszu wiąże się ze skutkami finansowymi. Mając jednak na uwadze, że wsparcie w postaci mieszkań chronionych kierowane jest do osób znajdujących się trudnej sytuacji życiowej ocenianej na podstawie ustawy o pomocy społecznej. Dołożono starań, by zaproponowane w uchwale zasady opierały się na zasadzie sprawiedliwości społecznej. Mimo, że mieszkania chronione nie są lokalami socjalnymi w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 21 czerwca 2001r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu Cywilnego, to przy ustalaniu czynszu za prawo użytkowania lokali Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sierpcu zastosuje stawki czynszu za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych na terenie miasta Sierpca, ustalone na podstawie tych przepisów. Przyjęto takie założenie, noszące znamiona czynszu regulowanego, by opłaty nie pogorszyły znacząco i tak trudnej sytuacji bytowej korzystających ze wsparcia.

2) W ZAKRESIE OŚWIATY:

a) w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej sześcioletniej Szkoły Podstawowej Specjalnej Nr 4 im. Marii Konopnickiej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sierpcu w ośmioletnią Szkołę Podstawową Specjalną Nr 4 im. Marii Konopnickiej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sierpcu:

Zgodnie z art. 117 ust. 1, 4 i 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustwę – Prawo oświatowe z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowa sześcioletnia szkoła podstawowa staje się ośmioletnią szkołą podstawową, o której mowa
w art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej dotychczasową sześcioletnią szkołę podstawową, w terminie do dnia 30 listopada 2017 roku, w drodze uchwały, stwierdza jej przekształcenie w ośmioletnią szkołę podstawową. Uchwała ta stanowi akt założycielski ośmioletniej szkoły podstawowej w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego.

b) w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół Nr 1 im. gen. Jose de San Martin w Sierpcu w Branżową Szkołę I Stopnia w Zespole Szkół Nr 1 im. gen. Jose de San Martin w Sierpcu:

Zgodnie z art. 162 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustwę – Prawo oświatowe z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowa zasadnicza szkoła zawodowa staje się branżową szkołą I stopnia. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej dotychczasową zasadniczą szkołę zawodową, w terminie do dnia 30 listopada 2017 roku, w drodze uchwały, stwierdza jej przekształcenie w branżową szkołę I stopnia. Uchwała ta stanowi akt założycielski branżowej szkoły I stopnia w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego.

c) w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Zespole Szkół Nr 2 im. Zygmunta Wolskiego w Sierpcu w Branżową Szkołę I Stopnia w Zespole Szkół Nr 2 im. Zygmunta Wolskiego w Sierpcu:

Zgodnie z art. 162 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustwę – Prawo oświatowe z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowa zasadnicza szkoła zawodowa staje się branżową szkołą I stopnia. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej dotychczasową zasadniczą szkołę zawodową, w terminie do dnia 30 listopada 2017 roku, w drodze uchwały, stwierdza jej przekształcenie w branżową szkołę I stopnia. Uchwała ta stanowi akt założycielski branżowej szkoły I stopnia w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego.

d) w sprawie wniesienia pod obrady Rady Powiatu w Sierpcu projektu uchwały w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej Specjalnej w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sierpcu w Branżową Szkołę I Stopnia Specjalną w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sierpcu:

Zgodnie z art. 162 ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustwę – Prawo oświatowe z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowa zasadnicza szkoła zawodowa specjalna staje się branżową szkołą I stopnia specjalną. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej dotychczasową zasadniczą szkołę zawodową, w terminie do dnia 30 listopada 2017 roku, w drodze uchwały, stwierdza jej przekształcenie w branżową szkołę I stopnia specjalną. Uchwała ta stanowi akt założycielski branżowej szkoły I stopnia specjalnej w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego.

e) w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej Szkoły Specjalnej Przysposabiającej do Pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sierpcu w trzyletnią Szkołę Specjalną Przysposabiającą do Pracy, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy – Prawo oświatowe, w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Sierpcu:

Zgodnie z art. 172 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustwę – Prawo oświatowe z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowa szkoła specjalna przysposabiająca do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi staje się szkołą specjalną przysposabiającą do pracy, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. d ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe czyli trzyletnią szkołą specjalną przysposabiającą do pracy. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej dotychczasową szkołę specjalną przysposabiającą do pracy, w terminie do dnia 30 listopada 2017 roku, w drodze uchwały, stwierdza jej przekształcenie w szkołę specjalną przysposabiającą do pracy. Zgodnie z art. 172 ust. 4 uchwała ta stanowi akt założycielski szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego.

f) w sprawie wniesienia pod obrady Rady Powiatu w Sierpcu projektu uchwały w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej Szkoły Policealnej dla Dorosłych w Zespole Szkół Nr 1 im. gen. Jose de San Martin w Sierpcu w Szkołę Policealną dla Dorosłych, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy – Prawo Oświatowe, w Zespole Szkół Nr 1 im. gen. Jose de San Martin w Sierpcu:

Zgodnie z art. 174 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustwę – Prawo oświatowe z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowa szkoła policealna staje się szkołą policealną, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 59 z późn. zm.), czyli szkołą policealną dla osób posiadających wykształcenie średnie lub wykształcenie średnie branżowe, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej dotychczasową szkołę policealną, w terminie do dnia 30 listopada 2017 roku,
w drodze uchwały, stwierdza jej przekształcenie w szkołę policealną. Uchwała ta stanowi akt założycielski szkoły policealnej dla dorosłych w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego.

g) w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej Szkoły Policealnej dla Dorosłych w Zespole Szkół Nr 2 im. Zygmunta Wolskiego w Sierpcu w Szkołę Policealną dla Dorosłych, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy – Prawo Oświatowe, w Zespole Szkół Nr 2 im. Zygmunta Wolskiego w Sierpcu:

Zgodnie z art. 174 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustwę – Prawo oświatowe z dniem 1 września 2017 r. dotychczasowa szkoła policealna staje się szkołą policealną, o której mowa w art. 18 ust. 1 pkt 2 lit. f ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r., poz. 59 z późn. zm.), czyli szkołą policealną dla osób posiadających wykształcenie średnie lub wykształcenie średnie branżowe, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku. Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego prowadzącej dotychczasową szkołę policealną, w terminie do dnia 30 listopada 2017 roku, w drodze uchwały, stwierdza jej przekształcenie w szkołę policealną. Uchwała ta stanowi akt założycielski szkoły policealnej dla dorosłych w rozumieniu przepisów Prawa oświatowego.

3) W ZAKRESIE BUDŻETU POWIATU:

a) w sprawie zmian w uchwale w sprawie uchwalenia Budżetu Powiatu Sierpeckiego na 2017 rok:

Kierując się dobrem Powiatu Sierpeckiego oraz potrzebą wykonywania ustawowych zadań przez organy powiatu zachodzi konieczność podjęcia przedmiotowej uchwały.

b) w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Sierpeckiego na lata 2017-2034:

Zgodnie z art. 229 ustawy o finansach publicznych budżet na dany rok musi być zgodny z WPF. Powyższe oznacza konieczność korygowania danych w oparciu o nowe informacje.

c) w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Tucholskiemu na realizacje zadania związanego z pokryciem kosztów usuwania skutków nawałnic:

W dniach 11 i 12 sierpnia 2017r. przez teren Powiatu Tucholskiego przeszła nawałnica. Skala zniszczeń po burzy jest ogromna. Zarząd Powiatu w Sierpcu poruszony tragedią w wyrazie solidaryzmu z mieszkańcami Powiatu Tucholskiego proponuje Radzie Powiatu Sierpeckiego podjęcie uchwały umożliwiającej udzielenia pomocy finansowej
z budżetu Powiatu Sierpeckiego. Art. 7a ustawy o samorządzie powiatowym daje powiatowi możliwość udzielania pomocy finansowej innym jednostkom samorządu terytorialnego,
z tym, że pomoc taka musi zostać określona w oddzielnej uchwale organu stanowiącego, co wynika z artykułu 216 ust. 2 pkt 5 ustawy o finansach publicznych.

d) w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla Województwa Mazowieckiego z przeznaczeniem na zakup nowoczesnej karetki ,,N” wraz z wyposażeniem dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku:

W związku z wystąpieniem Dyrektora Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Płocku – Zarząd Powiatu proponuje Radzie Powiatu w Sierpcu podjęcie uchwały umożliwiającej udzielenie pomocy finansowej z budżetu Powiatu Sierpeckiego dla Województwa Mazowieckiego, które jest organem założycielskim dla w/w placówki medycznej. Z kolei artykuł 7a ustawy o samorządzie powiatowym daje powiatowi możliwość udzielenia pomocy finansowej innym jednostkom samorządu terytorialnego, z tym, że pomoc taka musi zostać określona w oddzielnej uchwale organu stanowiącego, co wynika z artykułu 216 ust. 2 pkt 5 ustawy o finansach publicznych.

Ponadto Zarząd Powiatu przedłożył Radzie Powiatu w Sierpcu informację o stanie realizacji zadań oświatowych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Sierpecki w roku szkolnym 2016/2017.

Do głównych tematów, którymi m. in. zajmował się Zarząd Powiatu należały sprawy:

  1. organizacji pozarządowych;

  2. drogownictwa;

  3. zdrowia;

  4. nieruchomości;

  5. pomocy społecznej.

Ad. pkt 1

Zarząd Powiatu przedłożył do konsultacji z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, projekt „Programu współpracy Powiatu Sierpeckiego z organizacjami pozarządowymi, osobami prawnymi i innymi jednostkami organizacyjnymi, których cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego na rok 2018”.

Ad. pkt 2

  1. Realizując plan pracy, Zarząd Powiatu zapoznał się z informacją w zakresie remontów dróg powiatowych oraz aktualnego ich stanu.

  2. Zarząd Powiatu wyraził zgodę na zwiększenie kwoty zabezpieczenia finansowego na realizację zamówienia publicznego na wykonanie przebudowy drogi powiatowej nr 3705W (Zambrzyca)-granica województwa-Dziki Bór-Karlewo-droga 560.

Ad. pkt 3

Zarząd Powiatu zapoznał się informacją dotyczącą wykazu niezbędnych inwestycji do zrealizowaniu w szpitalu oraz zakupu sprzętu medycznego
w ramach projektu oraz informacją dotyczącą ,,Zestawienia przychodów, kosztów i wyniku finansowego SPZZOZ w Sierpcu narastająco za okres styczeń – sierpień 2017r.”

Ad. pkt 4

  1. Zarząd Powiatu wyraził zgodę na wycięcie drzewa na nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Sierpeckiego będącej w trwałym zarządzie Zespołu Szkół Nr 1 im. Jose de San Martin w Sierpcu.

  2. Zarząd Powiatu wyraził zgodę na przeprowadzenie pierwszego przetargu ustnego nieograniczonego na dzierżawę nieruchomości stanowiących własność Powiatu Sierpeckiego, położonych w obrębie Studzieniec i Rachocin gm. Sierpc. Wobec powyższego powołał także komisję, której zadaniem jest przeprowadzenie w/w przetargu.

Ad. pkt 5

  1. Zarząd Powiatu przeznaczył lokale mieszkalne znajdujące się w budynku przy ul. Armii Krajowej 8a w Sierpcu oddane w trwały zarząd Powiatowemu Centrum Pomocy Rodzinie na mieszkania chronione.

  2. Realizując plan pracy, Zarząd Powiatu zapoznał się z informacją o podejmowanych w roku 2017 działaniach w zakresie przeciwdziałania przemocy rodzinie.

Informuję także Wysoką Radę, iż w okresie sprawozdawczym Starosta Sierpecki i Wicestarosta brali udział w:

  1. Jubileuszu 20-lecia Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane ich opiekunów i Przyjaciół w Sierpcu,

  2. VII Powiatowym Dniu Edukacji Narodowej,

  3. uroczystym odbiorze dróg powiatowych: nr 3735W Piaski – Gozdowo – odcinek Antoniewo-Kurowo; nr 3743W Zawidz – Osiek Włostybory – (Koziebrody); nr 4620W (Lutocin) – granica województwa – Września – Borowo,

  4. pożegnaniu lata w Mochowie,

  5. Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej Drużyn OSP o puchar Starosty Sierpeckiego,

  6. Konferencji pn. „Kariera – moja przyszłość, mój wybór”,

  7. Jubileuszu 10-lecia istnienia Miejsko-Gminnego Koła PSD „Nadzieja”.




Z wizytą u małych Przyjaciół

Wychowankowie z Powiatowego Domu Dzieci w Szczutowie po raz kolejny zawitali w przyjazne progi Miejskiego Przedszkola Nr 1 w Sierpcu ” Słoneczna Jedyneczka”.

Przygotowali dla starszaków ” Spotkanie z Bajką „. Przedszkolaki z zaciekawieniem słuchały bajki. Było też wspólne śpiewanie oraz zabawa. Dziękujemy za miłe przyjęcie i do zobaczenia następnym razem.
Dyrektor PDDz. w Szczutowie
Nina Gąsiorowska




„SIERPECCY NIEPEŁNOSPRAWNI – SPRAWNI Z FUNDACJĄ PZU”

Stowarzyszenie Kre@ktywni w okresie od 01.09.2017r. do 28.02.2018r. realizuje projekt pn.: „SIERPECCY NIEPEŁNOSPRAWNI – SPRAWNI Z FUNDACJĄ PZU”. Projekt jest współfinansowany z dotacji pozyskanej w konkursie Fundacji PZU.

Celem projektu jest zwiększenie samodzielności, sprawności i aktywności społecznej osób z niepełnosprawnością oraz wsparcie ich rodzin.

Działania przewidziane w projekcie:

  • Zajęcia integracyjno – aktywizacyjne, poradnictwo specjalistyczne;

  • Bajkoterapia / arteterapia, warsztaty plastyczno – techniczne;

  • Występy artystyczne uczestników projektu;

  • Zajęcia z rehabilitantem/fizjoterapeutą;

  • Wyjścia kulturalne do kina dla osób z niepełnosprawnością i opiekunów.

Uczestnicy mają zapewniony 1 ciepły posiłek w trakcie zajęć grupowych trwających minimum 4h, wsparcie trenerów, materiały do zajęć.

Zainteresowanie projektem jest duże. Działaniami obejmujemy 30 osób w tym: Gmina miejska Sierpc – 10 osób, Gmina wiejska Sierpc – 2 osoby, Gmina Rościszewo – 3 osoby, Gmina Zawidz – 7 osób, Gmina Gozdowo – 4osoby, Gmina Mochowo- 4 osoby).

Zajęcia odbywają się w budynku MOPS w Sierpcu, w sali udostępnionej nieodpłatnie dzięki uprzejmości lokalnych władz oraz członków RODZINNEGO KLUBU ABSTYNENTA „PRZYSTAŃ”.

Firma Jantar, która zapewnia transport uczestników zafundowała 1 nieodpłatny przejazd.Usługi rehabilitacyjne (w uzasadnionych przypadkach również w miejscu zamieszkania uczestnika) realizują lokalni przedsiębiorcy: Gabinet Terapii Kręgosłupa ART-MED Artur Opolski oraz Fitness Klub STEP Katarzyna Dul.

Usługi cateringowe świadczy firma Bistro u Mariusza.

Władze gmin wiejskich Powiatu Sierpeckiego od miesiąca listopada zadeklarowały wsparcie swoich mieszkańców w formie zapewnienia lub dofinansowania dojazdów na zajęcia.

Stowarzyszenie „Szansa na Życie” wraz z Panem Wojciechem Rychterem – Powiatowym Pełnomocnikiem ds. Osób Niepełnosprawnych wsparło nas pomocą na etapie rekrutacji do projektu.

Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy za współpracę.

Nigdy nie poznamy całego dobra, jakie może dać zwykły uśmiech. Nie martw się tak bardzo problemami, jakimi żyje świat, ale po prostu odpowiadaj na potrzeby konkretnych ludzi.”Matka Teresa z Kalkuty.




KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY

Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych IMGW – PIB w Warszawie.

KOMUNIKAT METEOROLOGICZNY NR 3

Odniesienie: dotyczy ostrzeżenia nr 72 wydanego o godz. 18:10 dnia 29-10-2017

Zjawisko/stopień zagrożenia: Silny wiatr/1

Obszar: woj. mazowieckie

Przewidywany rozwój zjawisk: W dalszym ciągu prognozuje się występowanie wiatru dość silnego, silnego i bardzo silnego, o średniej prędkości od 35 km/h do 50 km/h i w porywach do 90 km/h. Wiatr północno-zachodni.

Stan obserwowany: W ciągu ostatnich dwóch godzin najsilniejsze porywy wiatru na terenie województwa mazowieckiego zanotowano : w Warszawie i Jarczewie 70 km/h, w Kozienicach 65 km/h.

Uwagi: Komunikat przygotowano na podstawie danych z systemu telemetrii i obserwacji systemów detekcji atmosfery. Lokalnie zjawiska mogą mieć inny przebieg niż opisany.

Dyżurny synoptyk IMGW-PIB: Mariusz Cebula

Data i godzina wydania komunikatu: 30.10.2017 godz. 07:25




Wyróżnienia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

23 października 2017 r. w siedzibie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Płocku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej, podczas której zostały wręczone odznaczenia państwowe oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Mazowieckiego Kuratora Oświaty.

W uroczystości udział wzięli: pan Juliusz Gorzkoś – Wicestarosta Sierpecki, pani Bogusława Lewandowska – Naczelnik Wydziału Oświaty i Zdrowia, pani Ewa Jancewicz – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego, pan Piotr Tyndorf – Dyrektor Zespołu Szkół nr 1 oraz nauczyciele sierpeckiego liceum.

Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymały:

Pani Zofia Froncek – nauczyciel podstaw przedsiębiorczości i wiedzy o społeczeństwie w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego

Pani Danuta Gąsiorowska – nauczyciel informatyki w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego

Pani Maria Jachimczak – pracownik obsługi w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego.

Medal Srebrny za Długoletnią Służbę otrzymała pani Marzanna Urbańska – nauczyciel biologii w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego.

Medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymali:

Pan Krzysztof Domański – nauczyciel wychowania fizycznego w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego

Pani Agata Jaworska – nauczyciel języka angielskiego w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego

Pani Beata Karpińska – doradca zawodowy w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego.

Ponadto Medal Komisji Edukacji Narodowej został przyznany pani Joannie Janiszewskiej – nauczycielce języka niemieckiego w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego.

Nagrodę Mazowieckiego Kuratora Oświaty otrzymał pan Piotr Tyndorf – Dyrektor Zespołu Szkół nr 1.

Gratulujemy serdecznie!




Niecodzienne lekcje wychowawcze w sierpeckim liceum

Od ubiegłego roku szkolnego 2016/2017 Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje lekcje wychowawcze poświęcone bohaterom wojny i czasu pokoju.

Pomysł zrodził się w związku z VI edycją Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody”, w której nominowana była licealistka Patrycja Kopczyńska w kategorii: wyjątkowy czyn.

20 października 2017 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego odbyły się właśnie takie lekcje żywej historii. Niezwykłe zajęcia poprowadziła pani Małgorzata Czerwińska-Buczek, przewodnik i wolontariusz Muzeum Powstania Warszawskiego. Na spotkanie z licealistami przyjechała również pani Janina Rożecka ps. Dora, łączniczka i sanitariuszka plutonu 202 obwodu II „Żywiciel”, która brała udział w Powstaniu Warszawskim. Za swoje zasługi uhonorowana wieloma odznaczeniami państwowymi i medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.

Na początku lekcji pani Małgorzata Buczek przedstawiła uczniom sylwetkę patrona nagrody, czyli Jana Rodowicza. Zwróciła uwagę, że był on zwyczajnym, młodym człowiekiem. Miał przyjaciół, lubił zabawę, taniec. Charakteryzowały go niezwykła żywiołowość i energia, gotowość niesienia pomocy. Cenił takie wartości jak bezinteresowność, koleżeństwo, przede wszystkim honor i odpowiedzialność. Należał do batalionu „Zośka”, m.in. uczestniczył w akcji pod Arsenałem. Walka w AK w czasie okupacji hitlerowskiej i udział w powstaniu 1944 dowiodły, że w jego życiu ważne były odwaga i poświęcenie. Jan Rodowicz wielokrotnie ranny i okaleczony przeżył wojnę, ale został zamordowany przez Służbę Bezpieczeństwa w 1949 roku.

Zawsze są potrzebni „zwykli niezwykli” bohaterowie. Dlatego Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje od 7 lat konkurs na „Powstańców” czasu pokoju. Okazuje się, że wartości wpisane w etos Powstańca są aktualne i ważne w każdym czasie.

Najlepiej i najpiękniej mogła o tym opowiedzieć bohaterka czasu wojny. Pani Janina Rożecka przedstawiła kilka swoich historii okresu okupacji i powstania np.: o tajnej szkole podchorążych, którą ukończyła, o ukrywaniu rodziny żydowskiej za co groziła śmierć czy o traumatycznych przeżyciach, gdy asystowała przy amputacjach podczas powstania. Opowieści pani Rożeckiej były tak prawdziwe i wzruszające, że uczniowie chętnie słuchaliby wojennych historii jeszcze przez wiele godzin.

Na zakończenie spotkania pani Małgorzata Buczek podarowała młodzieży książki do biblioteki. Są to spisane i opracowane wspomnienia o Powstańcach 1944. Pani Buczek zamierza napisać również biografię niezwykłej kobiety, czyli pani Janiny Rożeckiej.

Ta niecodzienna lekcja o bohaterstwie i patriotyzmie pozostanie na długo w naszej pamięci.

LO Sierpc