Wychowankowie PDD kochają tenis


W sobotę przedstawiciele z PDD uczestniczyli w X Mistrzostwach Województwa Kujawsko – Pomorskiego Placówek Opiekuńczo – Wychowawczych w Tenisie Stołowym Dziewcząt i Chłopców w Lubieniu Kujawskim.

Naszą placówkę reprezentowali: Magda, Patryk i Krystian. Debiut na mistrzostwach możemy zaliczyć do udanych. Nasza Magda została mistrzynią zawodów w kategorii dziewcząt, wygrała wszystkie swoje pojedynki ( bez przegranego seta!). Krystian w kategorii chłopców zdobył 5 miejsce, a Patryk i Krystian w ogólnej klasyfikacji drużyn w kategorii chłopców zdobyli 5 miejsce. Jesteśmy bardzo dumni.

Nina Gąsiorowska
Zabawa Andrzejkowa ;)


Wychowankowie Powiatowego Domu Dzieci w Szczutowie w gościnnych progach Szkoły Podstawowej w Mochowie.

 Zbliżają się Andrzejki ! A jeśli Andrzejki, to zabawa, wróżby i swawole! W tym roku bawiliśmy się wspólnie z uczniami Szkoły Podstawowej w Mochowie. Były tańce, wróżby, konkursy, słodkie pączki i dużo radości. Cieszymy się, że pozyskaliśmy nowych Przyjaciół. 

Nina Gąsiorowska
Projekt unijny „Wyższe kompetencje drogą do sukcesu”


W Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu od ponad dwóch miesięcy realizowany jest projekt „Wyższe kompetencje drogą do sukcesu”, którego beneficjentem jest Powiat Sierpecki.

Zajęcia są atrakcyjne pod wieloma względami. Dzięki nim uczniowie rozwijają swoje zainteresowania, kształtują i wzbogacają kluczową wiedzę z matematyki, języka angielskiego i chemii. Uczestnictwo w projekcie pozwala licealistom stymulować umiejętność wykorzystania matematyki w życiu codziennym, sprawnie posługiwać się nowoczesnymi technologiami informacyjno – komunikacyjnymi, rozwijać pasje badawcze poprzez obserwowanie, doświadczanie, odkrywanie, dokumentowanie oraz prezentowanie. Uczniowie, pracując w małych 10-osobowych grupach, chętnie podejmują zadania, angażują się w zajęcia, na których panuje pozytywny klimat uczenia się.

W celu efektywniejszej realizacji zajęć szkoła została doposażona w sprzęt ICT (do pracowni: języka angielskiego, matematyki i chemii trafiły tablice interaktywne, projektory, laptopy) oraz pomoce naukowe i środki dydaktyczne: oprogramowanie do tablic interaktywnych, modele brył: graniastosłupy, ostrosłupy, bryły obrotowe, urządzenia do brył obrotowych, przybory tablicowe z matematyki oraz odczynniki do pracowni chemicznej.

W ramach projektu odbyło się też kolejne szkolenie dla nauczycieli. Tym razem w zakresie wykorzystania narzędzi TIK w dydaktyce, które zostało przeprowadzone przez Centrum Kształcenia Ustawicznego EFEKT z Katowic. W programie szkolenia znalazły się m.in. takie zagadnienia jak: tablica interaktywna – tworzenie aplikacji, dostępne narzędzia, programy w praktyce; ćwiczenia interaktywne z wykorzystaniem tablicy interaktywnej oraz Internetu.

LO Sierpc
FINAŁOWA GALA ECO-MODY 2016


W dniu 22 listopada 2016 r. w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu podczas uroczystej gali nastąpiło rozstrzygnięcie Konkursu na wykonanie stroju z materiałów ekologicznych, surowców wtórnych „ECO-MODA”. 

Finałowa gala połączona wraz z ekologicznym pokazem mody została zorganizowana przez Burmistrza Miasta Sierpc Jarosława Perzyńskiego, a współorganizatorami byli nauczyciele oraz uczniowie z Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu. Patronat Honorowy nad imprezą objął Starosta Sierpecki Jan Laskowski. Na uroczystą galę oprócz Starosty i Burmistrza przybyli także: Zastępca Burmistrza – Ewa Leszczyńska, Wójt Gminy Mochowo- Zbigniew Tomaszewski, Radni Rady Miejskiej: Bogdan Bartnicki, Dariusz Malanowski, Waldemar Frydrychowicz oraz Wojciech Jaworowski.

Modelki i modele prezentowali się przechodząc po zielonym eco – dywanie, gdzie mogli poczuć się jak na prawdziwym pokazie mody.

Niezależna komisja konkursowa w składzie: pani Aneta Dębowska, pani Katarzyna Przybyłowska oraz pani Renata Będzikowska miała nie łatwe zadanie, gdyż w tegorocznym wyścigu po nagrody udział wzięło aż 159 uczestników z 24 szkół powiatu sierpeckiego. Każdy z uczestników przygotował przepiękne, baśniowe kreacje.

Nagrody w konkursie za I-III miejsce zostały sfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Nagroda publiczności została zakupiona przez Gminę Miasto Sierpc.

W tegorocznej edycji Burmistrz Jarosław Perzyński postanowił ponadto uhonorować uczestników dodatkowymi wyróżnieniami. Należy również dodać, że każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek.

Fantastyczną atrakcją okazały się warsztaty z modelką- sierpczanką Aleksandrą Korytowską, która zaprezentowała różne techniki profesjonalnego pozowania przed obiektywem oraz nauczyła ochotników chodzenia na modowym wybiegu. Dzieci bardzo chętnie brały udział w warsztatach, a jeszcze chętniej pozowały do zdjęć z profesjonalną modelką.

Za trud związany z organizacją tegorocznej edycji Konkursu podziękowania należą się:

Nauczycielom i pracownikom z Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu:

– pani Katarzynie Kordulasińskiej – dyrektor szkoły

– pani Dorocie Cendrowskiej

– pani Annie Kopycińskiej

– pani Małgorzacie Narodzonek

– pani Aleksandrze Dołasińskiej

– pani Annie Kocięckiej

– pani Elżbiecie Gąsiorowskiej

– pani Marcie Turalskiej

– pani Dorocie Lubińskiej

– pani Elżbiecie Jóźwiak

– pani Małgorzacie Murawskiej

– uczniom zaangażowanym w organizację imprezy, a także Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie za sfinansowanie nagród w konkursie głównym oraz panu Jarosławowi Żmijewskiemu – Dyrektorowi CKiSz w Sierpcu.

Poniżej znajdują się wyniki konkursu.

Kategoria: Szkoły podstawowe (klasy I-III)

I miejsce – Aleks Górecki z I Prywatnej Szkoły Podstawowej w Sierpcu

II miejsce – Lena Węglarek ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sierpcu

III miejsce – Mateusz Sztupecki ze Szkoły Podstawowej w Ligowie

Kategoria: Szkoły podstawowe (IV-VI)

I miejsce – Natalia Bombalicka ze Szkoły Podstawowej w Ligowie

II miejsce – Aleksandra Rosińska ze Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym

III miejsce – Karolina Marcinkowska ze Szkoły Podstawowej w Goleszynie

Kategoria: Szkoły gimnazjalne

I miejsce – Jacek Żuchowski ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Sierpcu

II miejsce – Julia Bartnicka z Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu

III miejsce – Laura Szewczyk z Gimnazjum miejskiego w Sierpcu

Kategoria: Szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce –  Wiktor Wiśniewski z Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu

II miejsce – Kinga Rozworska z Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu

III miejsce – Kacper Gutowski z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu

Kategoria Szkoły podstawowe, gimnazjalne, ponadgimnazjalne

I miejsce – w kategorii szkół podstawowych – Szkoła Podstawowa nr 2 im Armii Krajowej w Sierpcu

I miejsce- w kategorii szkół gimnazjalnych – Gimnazjum im. Jana Pawła II w Susku

I miejsce- w kategorii szkół ponadgimnazjalnych – Zespół Szkół nr 1 w Sierpcu

Wyróżnienia

Kategoria: Szkoły podstawowe (klasy I-III)

Wyróżnienie – Natasza Dzięgielewska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu

Wyróżnienie – Zofia Dziekańska ze Szkoły Podstawowej w Słupi

Wyróżnienie – Maja Lejman ze Szkoły Podstawowej w Sudragach

Kategoria: Szkoły podstawowe (IV-VI)

Wyróżnienie – Nadia Chochlińska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sierpcu

Wyróżnienie – Izabela Modrzejewska ze Szkoły Podstawowej w Gójsku

Wyróżnienie – Kinga Żukowska ze Szkoły Podstawowej w Bledzewie

Kategoria: Szkoły gimnazjalne

Wyróżnienie – Oliwia Konieczkowska z Gimnazjum im. Biskupa Leona Wetmańskiego w Sierpcu

Wyróżnienie – Radosław Chmielewski z Gimnazjum w Mochowie

Wyróżnienie – Izabela Górecka z Gimnazjum w Mochowie

Wyróżnienie – Agata Pesta z Gimnazjum w Gójsku

Wyróżnienie – Maria Skowrońska z Gimnazjum w Borkowie Kościelnym

Wyróżnienie – Maja Przybyszewska z Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu

Wyróżnienie – Kinga Kwaśniewska z Gimnazjum w Susku

Wyróżnienie – Marzena Kazimierczak ze Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego w Sierpcu

Kategoria: Szkoły ponadgimnazjalne

Wyróżnienie – Rafał Antonowicz z Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu

Wyróżnienie – Aleksandra Kowalczyk z Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu

Wyróżnienie – Aneta Szczepkowska z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Studzieńcu

IV. Nagroda publiczności           

Kategoria: Szkoły podstawowe – Aleksandra Leszczyńska ze Szkoły Podstawowej w Ligowie

Kategoria: Szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne – Maja Leszczyńska z Gimnazjum w Mochowie

 

Fot. Pracownia Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc oraz Gimnazjum Miejskie w Sierpcu, Gimnazjum Miejskie w Sierpcu
HISZPAŃSKIE PRAKTYKI ZAWODOWE UCZNIÓW EKONOMIKA W RAMACH PROGRAMU ERASMUS +


W dniach od 15 października 2016 do 13 listopada 2016 roku, 23 uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Sierpcu wraz z opiekunami wzięło udział w pierwszym wyjeździe dla uczniów technikum na staże zagraniczne w Hiszpanii, w ramach programu Erasmus + „Kształcenie i szkolenia zawodowe- akcja 1 Mobilność edukacyjna” pod hasłem „Zawodowa Praktyka dla Ekonomika”.

Partnerem w projekcie była hiszpańska firma „Europroyectos”, która wyszukała atrakcyjne miejsca praktyk oraz zapewniła bogaty program kulturowy. Uczestnicy wyjazdu mieli zapewnione zakwaterowanie z całodziennym wyżywieniem, przeloty, dojazdy do miejsc praktyk, ubezpieczenia, kieszonkowe oraz interesujący program społeczno-kulturowy. Już lot samolotem do Malagi dostarczył wielu emocji i wrażeń. Uczniowie realizowali program staży w dwóch pięknych miastach Andaluzji: Granadzie i Cordobie. Codzienne relacje z odbywanych praktyk, a także obserwacje, świadczyły o tym, że uczniowie wspaniale radzili sobie z nowymi zadaniami i sytuacjami, zyskując nowych przyjaciół w miejscach pracy. Popołudniami praktykanci równie aktywnie spędzali czas, biorąc udział w wycieczkach zorganizowanych w ramach projektu, czy podziwiając uroki starego miasta i zabytków. Uczniowie Ekonomika zwiedzili między innymi Malagę z jej zabytkami i rozkoszowali się urokami plaży, w promieniach hiszpańskiego słońca. Na trasie turystycznych wędrówek przez region andaluzyjski znalazła się między innymi Kordoba, miasto, w którym wpływy rzymskie, arabskie (mauretańskie) i żydowskie odcisnęły wyraźne piętno. Uczniowie ZS nr 2 spacerowali krętymi uliczkami Kordoby, podziwiali meczet Mezquita, stary most z czasów rzymskich na rzece Gwadalkiwir, piękne place, dzielnicę żydowską, ogrody Alcazaru, Muzeum Corridy. Nie obyło się bez testów – w formie quizu i gry miejskiej Gymkhana, która okazała się ciekawym zadaniem. Niesamowitych wrażeń dostarczyła również Granada, gdzie uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili Alhambrę, warowny zespół pałacowy położony ma wzgórzu, arcydzieło architektury arabskiej z XIII/XIV wieku wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO oraz Albayzin – starą zabytkową dzielnicę z klimatem mauretańskiej Granady, a także wiele innych ciekawych miejsc- klasztor Cartuja, dzielnicę Sacromonte, ogrody Carmen de los Martires. Wraz z upływem czasu młodzież coraz lepiej i pewniej czuła się w swoich miejscach pracy. Gdy zbliżał się dzień wyjazdu, wiele osób nie kryło żalu, że to już koniec tej wspaniałej przygody, że trzeba będzie pożegnać się z nowymi przyjaciółmi. Z pewnością młodzież Ekonomika wszystkie zdobyte doświadczenia wykorzysta w przyszłej pracy, zaś wspomnienia na długo pozostaną w pamięci. Dzięki udziałowi w projekcie młodzież poznała metody pracy przedsiębiorstw w innym kraju, miała możliwość doskonalenia swoich umiejętności językowych a także podniesienia praktycznych umiejętności i kompetencji zawodowych. Nastąpiła bardzo pożyteczna wymiana doświadczeń na wielu płaszczyznach. Młodzież nawiązała nowe kontakty i przyjaźnie i poznała nową kulturę. Przydały się podstawy hiszpańskiego, które uczniowie Ekonomika zdobyli jeszcze przed wyjazdem w trakcie kursu językowego w szkole – w niektórych miejscach głównie w tym języku przebiegała komunikacja. Uczniowie przekonali się też, jak ważna jest znajomość języka angielskiego, nie tylko w miejscu pracy, ale również w nawiązywaniu kontaktów z obcokrajowcami. Wszyscy uczniowie biorący udział w praktykach zagranicznych uzyskali certyfikaty w języku hiszpańskim i angielskim. Certyfikaty potwierdzają, że uczestnicy poznawali sposoby i metody pracy, nabyli umiejętności rozwiązywania problemów, porozumiewania się z pracownikami. Ich umiejętności praktyczne zostały powiązane z zainteresowaniami, kierunkiem kształcenia i planowaną pracą zawodową. Cztery tygodnie spędzone w Hiszpanii pozwoliły uczniom poznać europejskie formy pracy, związane ze strategią firmy oraz nowatorskie rozwiązania, które z powodzeniem wdrażane są w różnych branżach.

Opiekunami uczniów byli nauczyciele- Justyna Kratkowska-Dul, Agnieszka Koziara-Idzikowska, Aleksandra Sawicka, Mariola Przybyłowska. Nad przygotowaniem i realizacją projektu czuwała dyrektor ZS nr 2 Sierpcu- Magdalena Peda.

Kolejny wyjazd 21 uczniów Ekonomika na staże zagraniczne do Hiszpanii odbędzie się w marcu 2017r.
Powierzenie obowiązków Komendanta Powiatowego Policji w Sierpcu


We wtorek 22 listopada 2016 roku podczas uroczystej zbiórki Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedziba w Radomiu mł.insp. Mirosław Jedynak powierzył obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Sierpcu podinspektorowi Mariuszowi Kryszkowskiemu.

 Uroczystość miała miejsce na Sali konferencyjnej Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu w asyście zaproszonych gości oraz policjantów i pracowników sierpeckiej jednostki. Podczas uroczystości – zgodnej z ceremoniałem policyjnym – Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w Radomiu wręczył rozkaz personalny powierzając pełnienie obowiązków służbowych na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Sierpcu podinsp. Mariuszowi Kryszkowskiemu, piastującemu do tej pory stanowisko Naczelnika Wydziału do walki z przestępczością przeciwko życiu i zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Płocku.

I Zastępcą Komendanta Powiatowego Policji w Sierpcu pozostał mł.insp. Krzysztof Witkowski

Podinspektor Mariusz Kryszkowski ma 39 lat. Ze służbami mundurowymi jest związany od 1996 roku. Służbę rozpoczynał jako policjant Oddziałów Prewencji Komendy Stołecznej Policji, a następnie Oddziałów Prewencji w Płocku. Od 2003 roku nierozerwalnie związany był z pionem kryminalnym – w 2006 roku został powołany na stanowisko Kierownika Referatu 1 Sekcji Kryminalnej w Płocku, w 2007 roku został mianowany Zastępcą Naczelnika Wydziału Kryminalnego, a od 2011 roku pełnił funkcję Naczelnika Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu Komendy Miejskiej Policji w Płocku. Podinsp. Mariusz Kryszkowski jest absolwentem Wyższej szkoły Policji w Szczytnie, ukończył również studia podyplomowe w zakresie zarządzania w Policji.

Decyzją Kierownictwa Garnizonu Mazowieckiego z dniem 21.11.2016 roku objął obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Sierpcu.

info: Komenda Powiatowa Policji w Sierpcu