1

XXVIII Sesja Rady Powiatu w Sierpcu

W dniu 3 listopada br. (czwartek) o godzinie 9:00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sierpcu, przy ul. Świętokrzyskiej 2a odbędzie się XXVIII Sesja Rady Powiatu w Sierpcu.

Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad i stwierdzenie ich prawomocności. Powołanie Sekretarza obrad.

  2. Przyjęcie protokołów z obrad Rady Powiatu w Sierpcu:

    1) Nr XXVI.2016 z dnia 29 września 2016 roku,

    2) Nr XXVII.2016 z dnia 17 października 2016 roku.

  3. Ustalenie porządku obrad.

  4. Informacje Przewodniczącego, Przewodniczących Komisji i Klubów.

  5. Informacja Starosty o pracy Zarządu Powiatu między sesjami Rady Powiatu.

  6. Interpelacje i zapytania radnych.

  7. Analiza oświadczeń majątkowych: Przewodniczącego Rady Powiatu oraz Radnych Powiatu Sierpeckiego, Starosty Sierpeckiego oraz członków Zarządu Powiatu, Skarbnika Powiatu, Sekretarza Powiatu, kierowników jednostek organizacyjnych oraz osób wydających decyzje administracyjne z upoważnienia Starosty.

  8. Zapoznanie się z informacją o stanie realizacji zadań oświatowych w szkołach i placówkach prowadzonych przez Powiat Sierpecki w roku szkolnym 2014/2015.

  9. Podjęcie uchwały w sprawie uchwalenia „Programu współpracy Powiatu Sierpeckiego z organizacjami pozarządowymi, osobami prawnymi i innymi jednostkami, których cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego na rok 2017.

  10. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyznanych Powiatowi na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2016 roku.

  11. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody Dyrektorowi Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu, na wynajem pomieszczenia – Gabinetu Dermatologicznego.

  12. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody Dyrektorowi Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu, na wynajem pomieszczenia – Laryngologicznego.

  13. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody Dyrektorowi Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu, na wydzierżawienie powierzchni w budynku szpitala SPZZOZ w Sierpcu.

  14. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej na lata 2016-2034.

  15. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Budżetu Powiatu Sierpeckiego na 2016 rok.

  16. Sprawy różne.

  17. Zamknięcie obrad.

                                    PRZEWODNICZĄCY RADY

                               / – /

                                 Jan Rzeszotarski




Otrzęsiny 2016 – „Sielsko i Anielsko”

20 października 2016 roku w hali sportowej Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego odbyły Otrzęsiny. Tegoroczna uroczystość, przygotowana z myślą o uczniach klas pierwszych, odbyła się w klimacie polskiej wsi „Sielsko i Anielsko”.

Impreza rozpoczęła się od prezentacji najmłodszych licealistów, a posłużyć do tego miały lubiane i znane wszystkim filmy o tematyce ludowej: „Chłopi” – klasa I a, „Kogel mogel” – klasa I b, „Sami swoi” – klasa I c, „U Pana Boga za piecem” – klasa I d. Oprócz prezentacji młodzież musiała także wziąć udział w specjalnie przygotowanych konkurencjach. Pierwszą z nich, obieranie ziemniaków na czas, wygrała klasa I b. Zwycięstwo w kolejnych zmaganiach, wyścigu w workach, przypadło klasie I c. Ubijanie białek „na sztywno” sprawiło wiele trudności, ale tu ponownie najlepsza okazała się I b. Zabawą, która rozśpiewała zgromadzoną w hali publiczność było karaoke. Pierwszoklasiści zaśpiewali wylosowane przez siebie piosenki.

Niebywałą atrakcją dla uczestników Otrzęsinek był samochód lat 80 – tych słynny Fiat 126 p. Dzięki swojemu niewielkiemu gabarytowi, a jednocześnie ogromnej „ładowności” Maluch stał się przedmiotem przechwałek, ile osób może pomieścić to niewielkie z pozoru auto. Właśnie na tym polegała kolejna konkurencja, tzn. do samochodu musiało wejść jak najwięcej uczniów. W tym zadaniu najlepsza okazała się klasa I d, która zmieściła aż 12 osób.

Czas między konkurencjami umilali wszystkim panowie ze słynnej ławeczki spod sklepu „U Krysi” oraz „piękne i prawie pełnoletnie Słowianki”.

Otrzęsiny 2016 zwyciężyli uczniowie z klasy I b. W nagrodę młodzież otrzymała kosz pełen tradycyjnych wiejskich przysmaków oraz możliwość przygotowania takiej uroczystości w roku szkolnym 2017 / 2018.

Tegoroczna impreza niewątpliwie przypadła do gustu całej społeczności szkolnej. Zgromadzeni w hali sportowej nauczyciele oraz uczniowie bawili się znakomicie. Tak wspaniałej publiczności z pewnością może nam pozazdrościć każda szkoła.

Otrzęsiny 2016 przygotowała klasa II d wraz z wychowawczynią panią Krystyną Witkowską. Uroczystość poprowadzili: Jarek Gradowski i Marta Twardowska.

LO w Sierpcu




Voucher upominkowy dla Przemka

W piątek 28 października br. Przemysław Skomorski niepełnosprawny uczeń kl. I Liceum Medycznego w Sierpcu w obecności Powiatowego Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych Wojciecha Rychtera oraz Kierownika Pływalni Krytej w Sierpcu Pana Marka Iwińskiego otrzymał z rąk Starosty Jana Laskowskiego Voucher upominkowy na basen do wykorzystania w okresie od listopada 2016 r. do końca czerwca 2017 roku.  
Przemek będzie korzystał z basenu pod opieką Instruktora i Wolontariuszy Szansy na Życie. Pierwsze zajęcia rehabilitacyjne w wodzie już za Przemkiem. 😉  Karnet został ufundowany przez Starostwo Powiatowe w Sierpcu.




Stypendyści Fundacji „Nadzieja”

Od roku 2007 Fundacja Archidiecezji Warszawskiej „Nadzieja” wspiera uzdolnioną młodzież Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu. Przyznawane stypendia są formą wsparcia dla uzdolnionych młodych ludzi; promocji ich aktywności naukowej, artystycznej, sportowej lub wolontariackiej oraz wyrównywania szans edukacyjnych.W roku szkolnym 2016/2017 sześcioro uczniów naszego Liceum zostało objętych pomocą stypendialną. Do grona kolejnych stypendystów dołączyli uzdolnieni i kreatywni młodzi licealiści: Zofia Kaźmierczak (kl. I c), Emilia Żebrowska (kl. I c), Bartosz Ikier (kl. III d), Anna Mazurowska (kl. III e), Daria Biernacka (kl. III e), Karolina Kłobukowska (kl. III e).

Stypendystom życzymy dalszych sukcesów oraz rozwijania swoich zainteresowań i pasji.

LO Sierpc




„Wyższe kompetencje drogą do sukcesu”

W Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu jest realizowany projekt „Wyższe kompetencje drogą do sukcesu”, współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Oś Priorytetowa X Edukacja dla rozwoju regionu, Działanie 10.1. Edukacja ogólna i przedszkolna, Poddziałanie 10.1.1 Edukacja ogólna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020). Beneficjentem projektu jest Powiat Sierpecki, a jego wartość wynosi 439 703,30 zł.

Celem głównym projektu jest wyższy poziom kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy przez 310 uczniów poprzez objęcie ich ofertą zajęć dodatkowych z matematyki, chemii i języka angielskiego w okresie od września 2016 do czerwca 2018.

Od 19 września 2016 r. w projekcie uczestniczy 230 uczniów, w tym 90 uczniów w zajęciach wyrównawczych z matematyki (3 godz. w tygodniu, w tym 1 godz. oparta na metodzie eksperymentu), 40 uczniów w zajęciach doskonalących z chemii (2 godz. w tygodniu, w tym 1 godz. oparta na metodzie eksperymentu), 50 uczniów w zajęciach doskonalących z języka angielskiego (2 godz. w tygodniu), 50 uczniów w zajęciach wyrównawczych z języka angielskiego (2 godz. w tygodniu).

W ramach projektu odbyło się szkolenie kadry nauczycielskiej w zakresie innowacyjnych metod nauczania.

LO Sierpc




Jesienne sukcesy wychowanków OPP

Początek jesieni w twórczości artystycznej uczestników OPP, mieni się wszystkimi barwami kolorowej i słonecznej pory roku. Tak jak paleta barw miesza się w kolorystyce jesiennych liści, tak różnorodność technik plastycznych w działaniach twórczych dzieci i młodzieży, niesie z sobą sukcesy artystyczne naszych podopiecznych.

Uczestnicy zespołów plastycznych z pasją oddają się tworzeniu nie tylko prac rysunkowych, malarskich ale także graficznych.

W Powiatowym konkursie literacko plastycznym pt. „Moja przygoda z H. Sienkiewiczem”, I miejsce zdobył Mateusz Uździcki. Jego praca w kategorii literackiej, będąca recenzją filmu do twórczości H. Sienkiewicza była jednocześnie pracą plastyczną, zamknięta w artystyczną oprawę księgi, stylizowaną na czas świetności szlacheckiej w historii Polski.

Czołowe miejsce w jesiennych zmaganiach konkursowych, w artystycznej bitwie o „Barwy jesieni”- konkursie plastycznym dla przedszkolaków, organizowanym przez CKiSz w Sierpcu, zdobył Igor Przybyłowski – najmłodszy uczestnik zespołu plastycznego. Jego praca przedstawiająca duże jesienne drzewo na pierwszym planie i kolorowe, odciskowe drzewa na drugim planie, między którymi sieci uwiły pająki i znalazły swoje miejsce czapeczki żołędzi, przyniosła mu miano laureata i zaszczytne I miejsce. Nasz podopieczny uczestniczył w Gali Konkursu 21.10.2016r. w CKiSz w Sierpcu. Wyróżnienie w tym konkursie zdobyła również Lena Laskowska, która wykonała pracę malarską farbami plakatowymi, przedstawiającą bajecznie kolorowe drzewa z bajkowej, jesiennej krainy pogodnych barw.

Kolejnym sukcesem młodych artystów z naszej placówki było zdobycie wyróżnienia przez Macieja Obrębskiego w VIII Ogólnopolskim Biennale Dzieci i Młodzieży za wykonanie ilustracji do wiersza St.Themersona pt. „O Stole, który uciekł do lasu”. Maciek wykonał serię kolorowych gipsorytów, z których nagrodzony został ten najbardziej kolorowy, uwzględniający różnorodność i głębokość rytów i kształtów. Gala konkursu i wręczenie nagród odbyło się w Płockim Ratuszu 22 października 2016r. Nagrodzona udziałem w wystawie pokonkursowej została również praca Anny Obrębskiej, która wykonała gipsoryt i pasmową odbitkę w gamie zimnych barw.

Wszystkie nagrodzone prace można podziwiać na wystawie pokonkursowej w płockim Ratuszu.

Organizatorem VIII Ogólnopolskiego Biennale Grafiki był Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

8




OGŁOSZENIA

Ogłoszenie otwartego konkursu ofert na prowadzenie punktu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz ogłoszenie o naborze na członków komisji konkursowej opiniującej oferty złożone w otwartym konkursie ofert na prowadzenie punktu bezpłatnej pomocy prawnej w Powiecie Sierpeckim w 2017 roku.

http://www.sierpc.starostwo.gov.pl/?tree=2338

 




XXV – Lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych

W sobotę 22 października Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych Regionu Płockiego obchodziła XXV – lecie Samorządu Pielęgniarek i Położnych. Z tej okazji w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Karola Szymanowskiego w Płocku zorganizowano uroczyste spotkanie połączone z poświęceniem sztandaru i wręczeniem odznaczeń jubileuszowych i samorządowych. W uroczystości uczestniczył Wicestarosta Sierpecki Juliusz Gorzkoś.




Światowe Dni Walki z Cukrzycą

W Sierpcu 22 października br. odbyły się obchody Światowego Dnia Walki z Cukrzycą. Obchody zorganizowali diabetycy z Koła Miejsko-Gminnego „Nadzieja”. W spotkaniu uczestniczył Wicestarosta Juliusz Gorzkoś.




70-lecie Zespołu Szkół nr 1 w Sierpcu – fotorelacja




Listopadowe wróżby i przesądy czyli Andrzejki w skansenie i ratuszu

Andrzejki od wielu lat postrzegane są jako czas magii i czarów. To jedyny taki moment w roku, wprost idealny do przepowiadania przyszłości. Można wierzyć lub nie, ale wielu z nas jest przekonanych o tym, że andrzejkowe wróżby orzekają o losie i mają wielką szansę na spełnienie.

Dlaczego właściwie Andrzejki? Święty Andrzej uznawany jest za patrona dziewcząt chcących zmienić stan cywilny. Miał on pomóc pannom w przewidywaniu przyszłości – szczególnie wówczas, gdy chciały dowiedzieć się, kiedy wyjdą za mąż; a także poznać imię i charakter przyszłego małżonka. Andrzejki to innymi słowy wieczór wróżb odprawianych przez dziewczęta w wigilię świętego Andrzeja, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Chłopcy gromadzili się na podobne wróżby w wigilię świętej Katarzyny, czyli 24 listopada. Jednak to głównie dziewczętom zależało na poznaniu matrymonialnej przyszłości, w związku z czym Katarzynki z czasem uległy zapomnieniu, ustępując miejsca Andrzejkom, które przetrwały do dziś.  Wraz z upływem czasu wspomniane obrzędy zostały scalone i noszą wspólną nazwę: Andrzejki. Obecnie jest to przede wszystkim doskonała okazja do spotkań w gronie przyjaciół i wspólnej zabawy w przewidywanie przyszłości. Listopadowe wieczory są długie, zatem z pewnością wróżbom, przesądom i zaklęciom nie będzie końca.

Taka zabawa; przepełniona atmosferą magii i czarów jest też możliwa w gronie dzieci i młodzieży szkolnej, bowiem specjalnie dla nich Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przygotowało ofertę andrzejkową. Zajęcia organizowane są zarówno w skansenie, jak i ratuszu. Rozpoczyna je gawęda wprowadzająca w tajemniczą atmosferę wróżb i przepowiedni. Opowieść rozwieje wątpliwości dotyczące tradycji powstania Andrzejek i Katarzynek, a także przytoczy przykłady dawniej praktykowanych wróżb, które dziś odeszły w zapomnienie. Następnie uczestnicy będą wspólnie bawić się w andrzejkowe wróżby, wśród których prym wiedzie lanie wosku. Nie zabraknie też wróżby polegającej na liczeniu grochu oraz wróżenia z pestek jabłka, czy butów. Każdy będzie mógł też przekonać się, jaka czeka go przyszłość zawodowa: czy będzie lekarzem, nauczycielem, aktorem a może pisarzem?

By wziąć udział w doskonałej andrzejkowej zabawie nie potrzeba dużych nakładów finansowych. Andrzejkowe wróżenie w ratuszu kosztuje 6 zł od osoby. Istnieje możliwość skorzystania z pakietu powiększonego o zwiedzanie wystawy Sztuka z ognia. Naczynia kamionkowe Spółdzielni Ceramika Artystyczna w Bolesławcu” (koszt pakietu – 7 zł od osoby). Ekspozycja prezentuje kilkaset eksponatów reprezentatywnych dla bogatego dorobku artystycznego  Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego „Ceramika Artystyczna” w Bolesławcu. Naczynia, które znalazły się na wystawie łączą w sobie unikatowe wzornictwo z perfekcyjnym wykonaniem i funkcjonalnością. Z pewnością warto ujrzeć z bliska te misternie wykonane dzieła sztuki.

Tymczasem program „Andrzejki w skansenie” (koszt – 12 zł/osoba), poza gawędą i zabawą we wróżby, dodatkowo obejmuje także zwiedzanie z przewodnikiem zabytkowych obiektów na terenie skansenu. Aktualnie we wnętrzach sprzed ponad stu laty prezentowana jest wystawa „Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych”. Ekspozycja jest doskonałą okazją do poznania prac i obowiązków wykonywanych przez ludność wiejską i sprzętów używanych w dawnych czasach. Suszenie ziół, łuskanie fasoli, pranie i maglowanie odzieży czy wypiek chleba – to tylko nieliczne elementy ekspozycji, składające się na tę interesującą i pouczającą wystawę.

Oferta andrzejkowa realizowana jest od 2 do 30 listopada. Serdecznie zapraszamy do wkroczenia w świat magii i czarów i skorzystania z listopadowej oferty skansenu i ratusza.

Rezerwacje zajęć:

Skansen: tel. 24 275 28 83, wew. 36 lub 37; e-mail: rezerwacje@mwmskansen.pl

Ratusz: tel. 24 275 28 26, e-mail: ratusz@mwmskansen.pl

Agnieszka Jezierska- Chalicka




Smacznie, zdrowo, kolorowo

Wychowankowie Powiatowego Domu Dzieci w Szczutowie mówiąc potocznie lubią pichcić, to wiadomo nie od dziś.

W konkursie wewnętrznym promującym zdrowe odżywianie tworzyli zdrowe sałatki z wykorzystaniem warzyw i owoców. Ocenie podlegał smak potrawy, estetyka podania, pomysłowość przy komponowaniu składników. Było wesoło, kolorowo i zdrowo.

                                                                                                                          Nina Gąsiorowska