1

VI Powiatowo-Gminne Dożynki

Serdecznie zapraszamy na VI Powiatowo-Gminne Dożynki, które odbędą się 4 września br. w Szczutowie.




XXIV Sesja Rady Powiatu

31 sierpnia br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sierpcu odbyła się XXIV Sesja Rady Powiatu.

Otwarcia obrad dokonał Przewodniczący Rady Powiatu – Jan Rzeszotarski witając gości i radnych, po czym stwierdził quorum i prawomocność obrad. Przyjęto zaproponowany porządek obrad, a następnie poinformował o pismach, które wpłynęły do Rady między sesjami:

  1. pismo Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego informujące o udzieleniu Opactwu Sióstr Benedyktynek dotacji w wysokości 200.000 zł przeznaczonej na pokrycie kosztów zadania pn. „Sierpc, Zespół Klasztorny Opactwa Sióstr Benedyktynek – wymiana pokrycia dachowego i obróbek blacharskich łącznika arkadowego, remont elewacji łącznika oraz południowej elewacji klasztoru”.

  2. Petycja  Stowarzyszenia na rzecz ochrony i rozwoju środowiska naturalnego EKO-SKRWA,

  3. pismo Powiatowego Urzędu Pracy w Sierpcu dotycząca „Bezrobocia w Powiecie Sierpeckim”,

  4. pismo dotyczące opłat za umieszczenie urządzeń infrastruktury szerokopasmowej projektu „Internet dla Mazowsza” w pasmach drogowych.

  5. Stanowisko Rady Powiatu w Wyszkowie w sprawie poparcia dla podziału statystycznego Województwa Mazowieckiego,

  6. Stanowisko Rady Gminy Stupsk w sprawie poparcia dla podziału statystycznego Województwa Mazowieckiego,

  7. Stanowisko Rady Miejskiej w Chorzelach w sprawie poparcia dla podziału statystycznego Województwa Mazowieckiego,

  8. Stanowisko Rady Gminy Strzegowo w sprawie poparcia dla podziału statystycznego Województwa Mazowieckiego,

  9. Stanowisko Rady Miejskiej w Nasielsku w sprawie poparcia dla podziału statystycznego Województwa Mazowieckiego,

 Podjęto uchwały:

  1. uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu oraz zwołania jej pierwszego posiedzenia.

  2. w sprawie utworzenia Ponadgminnej Świetlicy Środowiskowej w Sierpcu

  3. uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sierpeckiego na lata 2016-2034

  4. uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie uchwalenia Budżetu Powiatu Sierpeckiego na 2016 rok.

  5. w sprawie udzielenia dotacji na roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków– Zespół Klasztorny Opactwa Sióstr Benedyktynek w Sierpcu.




Z PRAC ZARZĄDU POWIATU W SIERPCU

INFORMACJA O PRACACH ZARZĄDU POWIATU SIERPECKIEGO MIĘDZY SESJAMI RADY POWIATU.

S P R A W O Z D A N I E
STAROSTY SIERPECKIEGO
Z DZIAŁALNOŚCI
ZARZĄDU POWIATU W SIERPCU
W OKRESIE MIĘDZYSESYJNYM

W okresie  od 23 czerwca 2016r. do 24 sierpnia 2016r. odbyło się 6 posiedzenia Zarządu Powiatu na którym między innymi rozpatrywano sprawy związane z wykonywaniem zadań wynikających z bieżącej działalności Zarządu Powiatu, powiatowych jednostek organizacyjnych i Starostwa Powiatowego w Sierpcu. Obradowano w składach zapewniających quorum, niezbędne do podejmowania uchwał i rozstrzygnięć.

  1. Realizacja uchwał Rady Powiatu:

W czasie obrad XXIII sesji Rady Powiatu w dniu 30 czerwca 2016 r. oraz XXIV nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu w dniu 28 lipca 2016r. podjęto dziesięć uchwał, które zostały objęte zakresem nadzoru Wojewody Mazowieckiego, a także zostały przekazane do właściwych komórek organizacyjnych Urzędu – w celu realizacji. Wszystkie uchwały zostały również opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego
w Sierpcu, a dwie z nich zostały przesłane do Dziennika Urzędowego Województwa Mazowieckiego – celem publikacji.

II. Opracowanie projektów uchwał i materiałów na XXIV sesję Rady Powiatu w Sierpcu:

Zarząd Powiatu w Sierpcu wystąpił z inicjatywą uchwałodawczą:

  1. W ZAKRESIE ZDROWIA:
    1. w sprawie zmian w uchwale w sprawie powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki zdrowotnej w Sierpcu oraz zwołania jej pierwszego posiedzenia:

W związku z wycofaniem delegacji przez Wojewodę Mazowieckiego Panu Marcinowi Baczewskiemu do reprezentowania Wojewody w Radzie Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu, zachodzi konieczność powołania Pana Marka Lejmana jako Przedstawiciela Wojewody do Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu zgodnie z nową delegacją Wojewody Mazowieckiego.

2) W ZAKRESIE POMOCY SPOŁECZNEJ:

  1. w sprawie utworzenia placówki wsparcia dziennego pn. Ponadgminna Świetlica Środowiskowa w Sierpcu:

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny
i systemu pieczy zastępczej, zwanej dalej „ustawą”, obowiązek wspierania rodziny przeżywającej trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych oraz organizacji pieczy zastępczej, w zakresie ustalonym ustawą, spoczywa na jednostkach samorządu terytorialnego oraz na organach administracji rządowej. Jedną
z podstawowych form wsparcia rodziny jest objęcie dzieci opieką i wychowaniem
w placówce wsparcia dziennego. W celu wykonania przez Powiat zadań w obszarze wsparcia dzieci i ich rodzin uzasadnione jest tworzenie placówki wsparcia dziennego – świetlic środowiskowych. Forma ta zapewnia dziecku opiekę i wychowanie, pomoc
w nauce, organizację czasu wolnego, zabawę i zajęcia sportowe oraz rozwój zainteresowań – art. 24 ust. 2 ustawy. Siedziba SPŚŚ mieścić się będzie w budynku PCPR, natomiast 6 punktów świetlicowych będzie działać na terenie czterech gmin powiatu. PCPR jest jednostką, która realizuje ustawowe zadania własne powiatu
w obszarze pomocy społecznej, w tym w zakresie wspierania rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych. Funkcjonowanie Sierpeckiej Ponadgminnej Świetlicy Środowiskowej finansowane będzie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020, (Oś Priorytetowa IX Wspieranie włączenia społecznego i walka z ubóstwem, Działanie 9.2 Usługi społeczne i usługi opieki zdrowotnej, Poddziałanie 9.2.1 Zwiększenie dostępności usług społecznych) oraz środków własnych powiatu.

3) W ZAKRESIE BUDŻETU POWIATU:

a) w sprawie zmian w uchwale w sprawie uchwalenia Budżetu Powiatu Sierpeckiego na 2016 rok:

Kierując się dobrem Powiatu Sierpeckiego oraz potrzebą wykonywania ustawowych zadań przez organy powiatu zachodzi konieczność podjęcia przedmiotowej uchwały.

b) w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Sierpeckiego na lata 2016-2034:

Zgodnie z art. 229 ustawy o finansach publicznych budżet na dany rok musi być zgodny z WPF. Powyższe oznacza konieczność korygowania danych w oparciu o nowe informacje.

c) w sprawie udzielenia dotacji na roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków – Zespół Klasztorny Opactwa Sióstr Benedyktynek w Sierpcu:

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy o samorządzie powiatowym, do zadań publicznych powiatu o charakterze ponadgminnym należy ochrona zabytków i opieka nad zabytkami. Zgodnie z art.  81 ust. 1 ustawy z dnia 23 lipca 2003r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami w trybie określonym odrębnymi przepisami dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru może być udzielona przez organ stanowiący powiatu, na zasadach określonych w podjętej przez ten organ uchwale. Uchwałą Nr 285. XLVI.2014 z dnia 28 lutego 2014 roku w sprawie określenia zasad udzielania dotacji na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków Rada Powiatu w Sierpcu określiła zasady udzielania dotacji na w/w prace. Zgodnie z § 8 uchwały dotację przyznaje Rada Powiatu w Sierpcu w uchwale określającej:

1) nazwę podmiotu otrzymującego dotację;

2) prace przy obiekcie zabytkowym, na których wykonanie przyznano dotację;

3) kwotę dotacji do przekazania w roku budżetowym, a w przypadku z ust. 4 kwotę do przekazania w roku następnym.

Przy ustalaniu wysokości przyznawanych dotacji Rada Powiatu uwzględnia kwotę zaplanowaną na ten cel w budżecie Powiatu Sierpeckiego. Dotacja z budżetu Powiatu Sierpeckiego na wykonanie prac przy jednym i tym samym zabytku może być udzielona w wysokości do 50% nakładów koniecznych na te prace przy zabytku. Jeżeli zabytek posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową albo wymaga przeprowadzenia złożonych pod względem technologicznym prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, albo gdy sytuacja wymaga niezwłocznego podjęcia prac przy zabytku, dotacja może być udzielona w wysokości do 100 % nakładów koniecznych na wykonania tych prac.

W dniu 4 maja 2016r. Przełożona Opactwa Sióstr Benedyktynek w Sierpcu zwróciła się do Zarządu Powiatu w Sierpcu ze stosownym wnioskiem wskazując, iż interwencyjny charakter prac przy zabytku wynika z zagrożenia zabytku. W budżecie Powiatu Sierpeckiego na 2016 rok została określona kwota dotacji na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

III. Do głównych tematów, którymi m. in. zajmował się Zarząd Powiatu należały sprawy:

  1. pomocy społecznej,
  2. drogownictwa,
  3. budżetu,
  4. oświaty,
  5. nieruchomości,
  6. pożarnictwa.

Ad. pkt 1:

Zgodnie z planem pracy, Zarząd Powiatu zapoznał się z:

  1. informacją dotyczącą planowanego wypoczynku letniego dzieci z Powiatowego Domu Dzieci w Szczutowie;

  2. informacją o organizowaniu wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży z terenu Powiatu Sierpeckiego;

  3. sprawozdaniem z wykorzystania środków PFRON z zakresu rehabilitacji społecznej.

Ad. pkt 2:

1) Zarząd Powiatu wyraził zgodę na udzielenie zamówienia publicznego na przebudowę następujących dróg powiatowych:

  1. drogi powiatowej nr 3701W Stacja Kolejowa Zawidz – droga nr 561 w m. Grabowo,

  2. drogi powiatowej nr 3712W Rościszewo – Września w m. Rościszewo i Polik,

  3. drogi powiatowej nr 3715W Ligowo – Mochowo w m. Mochowo,

  4. drogi powiatowej nr 3716W Szczutowo – Dąbkowa – Szczechowo w m. Szczechowo,

  5. drogi powiatowej nr 3720W Mochowo – Gozdowo, gm. Mochowo,

  6. drogi powiatowej nr 3721W Gójsk – Podlesie – granica województwa – (Sosnowo) w m. Podlesie i Gójsk,

  7. drogi powiatowej nr 3727W Ligowo – granica województwa – (Skępe) w m. Ligowo,

  8. drogi powiatowej nr 3736W Sierpc – Dąbrówki – Kuski w m. Dąbrówki,

  9. drogi powiatowej nr 3745W Jeżewo – droga nr 561 w m. Jeżewo,

  10. drogi powiatowej nr 3762W Węgrzynowo – Lisice w m. Węgrzynowo,

  11. drogi powiatowej nr 3763W Lelice – Białuty w m. Lelice,

  12. drogi powiatowej nr 3765W Bożewo – Cieślin w m. Cieślin,

  13. drogi powiatowej nr 3707W Łukomie – Dziki Bór w m. Dziki Bór,

  14. drogi powiatowej nr 3738W Rościszewo – Kosemin – Żabowo – Szumanie w m. Pszczele,

  15. drogi powiatowej nr 3755W Jeżewo – Krajewice Duże w m. Krajewice Duże,

  16. drogi powiatowej nr 3766W Bożewo – Głuchowo wraz z drogą powiatową nr 3767W Bożewo – Rempin w m. Bożewo.

Ad. pkt 3

W związku z otrzymaną dotacją na zadania zlecone dotyczące zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności oraz zmianą klasyfikacji budżetowej, Zarząd Powiatu dokonał zmian w budżecie na 2016r.

Ad. pkt 4

  1. Zarząd Powiatu wyraził zgodę na przystąpienie Zespołu Szkół Nr 1 w Sierpcu do projektu ,,Mechanik w Kordobie” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój oraz upoważnił Dyrektora Zespołu Szkół Nr 1 do jego realizacji.

  2. Zarząd Powiatu wyraził zgodę na przystąpienie Liceum Ogólnokształcącego im. mjra Henryka Sucharskiego w Sierpcu, Zespołu Szkół Nr 1 w Sierpcu oraz Zespołu Szkół Nr 2 w Sierpcu do projektu ,,Wyższe kompetencje drogą do sukcesu” realizowanego w ramach Osi priorytetowej X Edukacja dla rozwoju regionu, Działanie 10.1. Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży, Poddziałanie 10.1.1. Edukacja ogólna (w tym w szkołach zawodowych).

  3. Zarząd Powiatu wyraził zgodę na przystąpienie Zespołu Szkół Nr 1 im. gen. Jose de San Martin w Sierpcu do projektu „Szkoła kluczowych kompetencji” realizowanego w ramach Osi priorytetowej X. Edukacja dla rozwoju regionu, Działanie 10.1. Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży, Poddziałanie 10.1.1. Edukacja ogólna (w tym w szkołach zawodowych).

  4. Zarząd Powiatu wyraził zgodę na przystąpienie Zespołu Szkół Nr 2 im. Zygmunta Wolskiego w Sierpcu do projektu „Mistrzowie kompetencji” realizowanego w ramach Osi priorytetowej X. Edukacja dla rozwoju regionu, Działanie 10.1. Kształcenie i rozwój dzieci i młodzieży, Poddziałanie 10.1.1. Edukacja ogólna (w tym w szkołach zawodowych).

  5. Zarząd Powiatu zapoznał się z informacją Przewodniczącego Komisji Konkursowej w sprawie regulaminu konkursu na dyrektora Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Sierpcu oraz ogłosił konkurs na stanowisko Dyrektora SPZZOZ w Sierpcu.

  6. W związku z egzaminem o awans na stopień nauczyciela mianowanego, Zarząd Powiatu powołał komisje egzaminacyjne dla siedmiu nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Sierpecki.

  7. Zarząd Powiatu zapoznał się z informacją o wynikach kontroli przeprowadzonej w szkole niepublicznej – Drugim Prywatnym Liceum Ogólnokształcącym dla Dorosłych w Sierpcu prowadzonym przez Panią Joannę Mroczkowską.

  8. Zarząd Powiatu nie wyraził zgody na wprowadzenie drugiego przedmiotu uzupełniającego ,,Socjologii” w klasie II Liceum Ogólnokształcącym w wymiarze 3 godziny tygodniowo.

  9. Zarząd Powiatu wyraził zgodę na udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie zadania pn. Organizacja i obsługa kształcenia praktycznego dla uczniów Zespołu Szkół Nr 2 w Sierpcu objętych projektem pn. Zawodowa praktyka dla ,,Ekonomika”.

  10. Zarząd Powiatu po przedstawionej informacji przez Przewodniczącego Komisji Konkursowej zatwierdził konkurs na stanowisko dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu. W związku z wezwaniem Pana Jarosława Czarnomskiego do usunięcia naruszenia prawa, po uzyskaniu dodatkowej opinii prawnej, Zarząd Powiatu unieważnił konkurs na stanowisko dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu. Wobec powyższego Zarząd Powiatu powierzył pełnienie obowiązków dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu, na okres do wyłonienia dyrektora w drodze konkursu – Pani Ewie Elżbiecie Jancewicz.

  11. Zarząd Powiatu wyraził zgodę na utworzenie oddziałów klas pierwszych w szkołach ponadgimnazjalnych z niższą liczbą uczniów w roku szkolnym 2016/2017.

Ad. pkt 5

  1. Zarząd Powiatu wyraził zgodę na udostępnienie, w celu prowadzenia prac remontowo – budowlanych na linii elektroenergetycznej relacji Sierpc – Bojanowo, części nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Sierpeckiego położonej w obrębie Studzieniec gm. Sierpc.

  2. Realizując Plan pracy Zarząd Powiatu zapoznał się z informacją dotyczącą ujawnienia praw własności nieruchomości Powiatu Sierpeckiego w księgach wieczystych za I półrocze.

Ad. pkt 6

Zarząd Powiatu upoważnił Pana Marcina Strześniewskiego – Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Sierpcu, do podpisania w imieniu Powiatu Sierpeckiego umowy na zakup łodzi aluminiowej płaskodennej z silnikiem zaburtowym oraz sprzętem ratunkowym przeznaczonym do działań na akwenach w ramach ratownictwa wodnego i lądowego dla potrzeb Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Sierpcu.

Informuję także Wysoką Radę, iż w okresie sprawozdawczym Starosta Sierpecki i Wicestarosta brali udział w:

  1. Uroczystym podpisaniu umów na przebudowę pięciu odcinków dróg powiatowych w ramach nowej edycji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020:

  • drogi powiatowej nr 4620W (Lutocin)- granica województwa – Września- Borowo – koszt inwestycji 785790.04 zł,

  • drogi powiatowej nr 3735W Piaski-Gozdowo – koszt inwestycji 784 715.63 zł,

  • drogi powiatowej nr 3715W Ligowo-Mochowo – koszt inwestycji 742 806.59 zł,

  • drogi powiatowej nr 3724W Żochowo – Gójsk na terenie gm. Szczutowo -koszt inwestycji 785 792.02 zł,

  • drogi powiatowej nr 3743W Zawidz – Osiek – Włostybory – (Koziebrody) – koszt inwestycji 730790.02 zł;

  1. Rocznicy Chóru Kantata ze Szczutowa;

  2. III Powiatowym Przeglądzie Orkiestr Dętych;

  3. Obchodach 72 rocznicy Powstania Warszawskiego;

  4. Spotkaniu z młodzieżą z Armenii w ramach obchodów Światowych Dni Młodzieży w Powiecie Sierpeckim;

  5. Uroczystym otwarciu boiska przy LO w Sierpcu;

  6. IX Biesiadzie Seniorów w Mochowie;

  7. Uroczystym pożegnaniu Komendanta Powiatowego Policji w Sierpcu insp. Grzegorza Żelasko;

  8. Uroczystych obchodach Święta Policji w Sierpcu;

  9. Parafialnych Dożynkach w Lelicach;

  10. Gminnych Dożynkach w Mochowie, Gozdowie i Sudragach;

  11. Spotkaniu Integracyjnym Stowarzyszenia „Szansa na Życie” w Żurawinie;

  12. Podpisaniu porozumienia o współpracy w sprawie zasad tworzenia
    i organizacji Sierpeckiej Ponadgminnej Świetlicy Środowiskowej pomiędzy Powiatem Sierpeckim reprezentowanym przez Jana Laskowskiego – Starostę Sierpeckiego i Juliusza Gorzkosia – Wicestarostę a Wójtami Gmin: Dariuszem Kalkowskim – Wójtem Gminy Gozdowo, Zbigniewem Tomaszewskim – Wójtem Gminy Mochowo, Janem Sugajskim – Wójtem Gminy Rościszewo i Dariuszem Franczakiem – Wójtem Gminy Zawidz;

  13. Spotkaniu z Powiatowym Lekarzem Weterynarii w sprawie afrykańskiego pomoru świń.




ZAGŁOSUJ NA NAJCIEKAWSZY SKANSEN I WYGRAJ NAGRODĘ !

Od 31.08.2016 r. do 11.09.2016r. na portalu kulturaonline.pl. trwa głosowanie na najciekawszy skansen w Polsce.
Skansen w Sierpcu także został  wytypowany przez redakcję portalu i bierze udział w głosowaniu internautów. 

Głosowanie odbywa się poprzez poniższy link.

http://kulturaonline.pl/najciekawsze,skanseny,w,polsce,glosujemy,tytul,artykul,26290.html

Każdy głosujący może oddać jeden głos dziennie z jednego adresu e-mail na swojego faworyta.

Zwycięskie instytucje zostaną otrzymają nagrody (nagrodzone zostaną trzy pierwsze miejsca) – będzie to kampania promocyjna na portalu kulturaonline.pl.

Nagrody dla zwycięzców plebiscytu:

I miejsce: 7-dniowa kampania bannerowa (double billboard) oraz artykuł sponsorowany umieszczony w portalu bezterminowo.

II miejsce: 7-dniowa kampania bannerowa (billboard)  oraz artykuł sponsorowany umieszczony w portalu bezterminowo.

III miejsce: 7-dniowa kampania bannerowa (rectangle)  oraz artykuł sponsorowany umieszczony w portalu bezterminowo.

Wśród głosujących rozlosowane zostaną nagrody ufundowane przez Partnera cyklu – producenta słodyczy, który przygotował dla głosujących 20 słodkich zestawów. Zwycięzcy zostaną poinformowali o nagrodzie w artykule informującym o wynikach głosowania oraz mailowo.

 

Zapraszamy do wspólnej zabawy!

 

Agnieszka Jezierska – Chalicka

Dział upowszechniania i promocji

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu




Pozyskaliśmy kolejne fundusze unijne na edukację !

W piątek, 26 sierpnia br. w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Projektów Unijnych w Warszawie miało miejsce podpisanie umów na realizację projektów edukacyjnych dla szkół ponadgimnazjalnych dla których Powiat Sierpecki jest organem prowadzącym. Umowy w tej sprawie podpisali: Elżbieta Szymanik Zastępca Dyrektora Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie, Starosta Sierpecki Jan Laskowski, Juliusz Gorzkoś Wicestarosta oraz Krzysztof Sobiecki Skarbnik Powiatu.

Zespół Szkół nr 2 w Sierpcu będzie realizował projekt „Mistrzowie Kompetencji”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (działanie 10.1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego).

Projekt wynika z zapotrzeb. uczniów o najniższych kompet. Zespołu Szkół nr 2 (ZS 2)w Sierpcu, które osiągają niskie wyniki w nauce. Przeprowadzona diagnoza ukazała, że najwięcej uczniów ma problem z matem., geografią i jęz. ang. Wskutek ich wsparcia zaplanowano realizację zajęć wyrównawczych z w/w przedmiotów, by móc wyrównać kompetencje tych uczniów i przygotować ich do rozpoczęcia kolejnego etapu edukacyjnego bądź do aktywnego uczestnictwa na rynku pracy. Aby rozbudzić kreatywność i innowacyjność zaplanowano zajęcia met. eksper. z matem. i geografii, co wpłynie na zwiększenie zainter. tymi naukami i przyczyni się do wzrostu kompetencji tych U. W tym też celu niezbędne jest doposażenie pracowni w odpowiednie przedmioty. Grupę Docelową stanowi 200 uczniów (135K) oraz 5 nauczycieli/4K z technikum ZS nr 2.

W Zespole Szkół nr 1 w Sierpcu będzie realizowany projekt „Szkoła kluczowych kompetencji”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (działanie 10.1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego). Celem głównym projektu jest wyższy poziom kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy uczniów 140/122K ZS nr 1w Sierpcu do 30.06.2018 poprzez objęcie ich ofertą zajęć dodatkowych w okresie od IX 2016 do VI 2018.

Realizacji tego celu służyć będą 4 zadania:

Podniesienie kompetencji nauczycieli

Organizacja pracowni i zakup materiałów dydaktycznych

Organizacja zajęć dla Technikum

Organizacja zajęć dla Liceum

Wsparcie otrzymają grupy docelowe: ucz.140/122K oraz 9/8K nauczycieli ZS nr 1 w Sierpcu,

Liceum Ogólnokształcące w Sierpcu będzie realizować projekt „Wyższe kompetencje drogą do sukcesu”. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (działanie 10.1.1 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego). Celem głównym projektu jest wyższy poziom kompetencji kluczowych niezbędnych na rynku pracy 310uczniów/195K LO w Sierpcu do 30.06.2018 poprzez objęcie ich ofertą zajęć dodatk. z matematyki, chemii i j. ang. w okresie od IX 2016 do VI 2018.

Realizacji tego celu służyć będą zadania:

  1. Wyposażenie pracowni chemicznej i matematycznej.
  2. Szkolenia dla nauczycieli

  3. Organizacja zajęć wyrównawczych i doskonalących

  4. Organizacja zajęć dodatkowych w oparciu o met. eksperymentu

Wsparcie otrzymają grupy docelowe: 310uczniów/195K LO w Sierpcu.




Projekt „Aktywne NGO”

Szanowni Państwo,

Towarzystwo Wiedzy Powszechnej Oddział Regionalny w Płocku z dniem 1 sierpnia rozpoczęło realizację projektu „Aktywne NGO”, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego, w ramach zadania „Wzmacnianie potencjału mazowieckich organizacji pozarządowych oraz budowanie postaw aktywności obywatelskiej (w tym projekty z zakresu działań informacyjno-doradczych, tworzenia sieci (porozumień) organizacji pozarządowych, rozwój i promocja wolontariatu, rozwój i promocja filantropii indywidualnej, poradnictwo obywatelskie i inne).”

Zapraszamy pracowników, członków, wolontariuszy organizacji pozarządowych do udziału w bezpłatnych szkoleniach z zakresu;

1. SZKOLENIE „Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych”, „Rada Działalności Pożytku Publicznego.”

Program szkolenia:

  1. Wdrażanie „Modelu współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych

  2. Rada Działalności Pożytku Publicznego”

  3. Komisje Dialogu Obywatelskiego

  • Zasady funkcjonowania

  • Współpraca z organizacjami pozarządowymi z obszaru działania komisji

  • Planowanie działań na 2017 rok

  1. Konsultacje społeczne

Termin szkolenia: 20 września 2016 r. /wtorek/

Trener: Andrzej Rybus-Tołłoczko

Rekrutacja zakończy się 16 września 2016 roku.

2. SZKOLENIE „Aspekty prawne funkcjonowania NGO”, „Ochrona danych osobowych i przeciwdziałanie praniu „brudnych pieniędzy”.

Program szkolenia:

  1. Zmiany ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie

  2. Zmiany ustawy o stowarzyszeniach

  3. Ochrona danych osobowych

  4. Przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy

Termin szkolenia: 17 październik 2016 r. /poniedziałek/

Trener: Andrzej Rybus-Tołłoczko

Rekrutacja zakończy się 14 października 2016 roku.

3. SZKOLENIE „Księgowość stowarzyszeń”.

Szkolenie dla 15 osób prowadzących księgowość w organizacjach pozarządowych – członków organizacji pozarządowych

Program szkolenia:

  1. Prowadzenie księgowość w organizacji pozarządowej

  2. Rozlicznie dotacji otrzymanej na dofinansowanie/finansowanie realizacji zadań publicznych –

Termin szkolenia: październik / listopad 2016 r.

4. SZKOLENIE „Pozyskiwanie środków zewnętrznych w organizacji, podstawy tworzenia projektów i przygotowania wniosków o dofinansowanie.

Program szkolenia:

  1. Pozabudżetowe środki finansowe na działalność organizacji pozarządowych

  2. Zasady przygotowania wniosku o dofinansowanie

  3. Przygotowania wniosku o dofinansowanie na wybrane działania – warsztaty

Termin szkolenia: listopad / grudzień 2016 r.

Biuro projektu mieści się w Płocku, Plac Dąbrowskiego 1 pok. 203. Czynne jest w godzinach od 8.00 do 15.00

W załączeniu dokumenty rekrutacyjne; regulamin rekrutacji oraz deklaracja udziału w projekcie.

O zakwalifikowaniu do udziału w szkoleniu decyduje kolejność zgłoszeń.

Liczba miejsc ograniczona.

Zgłoszenia będą przyjmowane;

  1. W biurze projektu

  2. mailowo – twpplock@wp.pl

 

Regulamin Rekrutacji i Uczestnictwa

Formularz Zgłoszeniowy




OSTRZEŻENIE Nr 55

Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych IMGW – PIB w Warszawie

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Burze z gradem/1

Obszar: województwo mazowieckie

Ważność: od godz. 08:00 dnia 29.08.2016 do godz. 20:00 dnia 29.08.2016

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 10 mm do 20 mm, lokalnie do 30 mm, oraz porywami wiatru do 80 km/h. Lokalnie grad. Strefa burz będzie w ciągu dnia przemieszczać się z zachodu na wschód województwa.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%

Uwagi: Obowiązują:

Do godz.18:00 dnia 29.08.2016 OSTRZEŻENIE nr 54 na UPAŁ/1 wydane o godz.12:41 dnia 26.08.2016.

Dyżurny synoptyk: Jakub Gawron

Godzina i data wydania: godz. 22:52 dnia 28.08.2016

WCZK  MUW                                                                                                                           /-/   Piotr Najda





MAZOWIECKIE DNI INTEGRACJI

Dnia 27 sierpnia 2016 r. na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu  odbyły się Mazowieckie Dni Integracji Osób Niepełnosprawnych i XII Sierpecki Dzień Osób Niepełnosprawnych, których celem była integracja z osobami niepełnosprawnymi oraz przeciwdziałanie izolacji i uświadamianie, że żadna choroba nie musi oznaczać braku aktywności i wykluczenia społecznego.

Organizatorem Spotkania Integracyjnego było MWM, a współorganizatorem Sierpeckie Stowarzyszenie „Szansa na Życie”.

W imprezie udział wzięli: Wicestarosta Juliusz Gorzkoś, Wójt Gminy Mochowo Zbigniew Tomaszewski oraz Radni Powiatu Sławomir Olejniczak i Wojciech Rychter, Wolontariusze, podopieczni  Stowarzyszenia, mieszkańcy  miasta i powiatu.

 Spotkanie rozpoczął występ zespołu tanecznego „MANABA” z Publicznego Gimnazjum im. Edwarda Żółtowskiego w Mochowie pod kierunkiem Pani Małgorzaty Chęcińskiej. Następnie na scenie zaprezentował się Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej, który poprowadził warsztaty tańca ludowego.

Uczestnicy imprezy korzystali z różnorodnych atrakcji: wata cukrowa, grill, oglądali wystawę militari, zwiedzali Skansen i wystawę „Rok Polski w tradycyjnych zajęciach codziennych” prezentowaną w 10 zagrodach chłopskich z przełomu XIX i XX w. Brali też udział w warsztatach garncarstwa i papieroplastyki prowadzonych przez pracowników Skansenu, a także w konkursie wiedzy ekologicznej pod patronatem Starosty Sierpeckiego, w konkursie wiedzy historycznej, który przeprowadziło Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Historyczno–Kolekcjonerskie oraz w zawodach rekreacyjno-sportowych przygotowanych przez Wolontariuszy „Szansa na Życie”.

W konkursie wiedzy ekologicznej w drodze losowania wyłoniono 10 osób, z których 5 pierwszych otrzymało nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe, zaś następne 5 osób otrzymało nagrody ufundowane przez Powiatowego Pełnomocnika ds. Osób Niepełnosprawnych. Nagrody wręczali: Wicestarosta i Wójt Gminy Mochowo.

W konkursie wiedzy historycznej osoby z największą ilością punktów otrzymały nagrody ufundowane przez WMSHK, które wręczał Pan Krzysztof Nowosiadłyk.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zawody rekreacyjno-sportowe składające się z trzech konkurencji – nalewanie wody, rzut kaloszem i rzut do celu, w których brały udział drużyny dwuosobowe. W każdej konkurencji nagrodami ufundowanymi przez Stowarzyszenie „Szansa na Życie” nagrodzono 3 najlepsze drużyny, a pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki ufundowane przez Zarząd Osiedla Nr 3 w Sierpcu. Nagrody wręczał Honorowy Prezes Stowarzyszenia Wojciech Rychter.

Święto Osób Niepełnosprawnych przebiegało w swobodnej, beztroskiej atmosferze i bez poczucia podziałów. Był to dzień pełen radości i bez barier, który pozwolił zrozumieć, że wszyscy mamy podobne marzenia i dążenia.

Organizatorzy 

    




XXIV Sesja Rady Powiatu w Sierpcu

W dniu 31 sierpnia br. (środa) o godzinie 9:00 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sierpcu, przy ul. Świętokrzyskiej 2a odbędzie się XXIV Sesja Rady Powiatu w Sierpcu.

Porządek obrad:

  1. Otwarcie obrad i stwierdzenie ich prawomocności. Powołanie Sekretarza obrad.
  2. Przyjęcie protokołów z obrad Rady Powiatu w Sierpcu:2) Nr XXIII.2016 z dnia 28 lipca 2016 roku.
  3. 1) Nr XXII.2016 z dnia 30 czerwca 2016 roku,
  4. Ustalenie porządku obrad.
  5. Informacje Przewodniczącego, Przewodniczących Komisji i Klubów.
  6. Informacja Starosty o pracy Zarządu Powiatu między sesjami Rady Powiatu.
  7. Interpelacje i zapytania radnych.
  8. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie powołania Rady Społecznej przy Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu oraz zwołania jej pierwszego posiedzenia.
  9. Podjęcie uchwały w sprawie utworzenia Ponadgminnej Świetlicy Środowiskowej w Sierpcu.
  10. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sierpeckiego na lata 2016-2034.
  11. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Budżetu Powiatu Sierpeckiego na 2016 rok.
  12. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia dotacji na roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków– Zespół Klasztorny Opactwa Sióstr Benedyktynek w Sierpcu.
  13. Sprawy różne.
  14. Zamknięcie obrad.

                                   WICEPRZEWODNICZĄCY RADY

                                                                                                    Bogdan Sylwester Misztal




Lepszy start dla sierpeckiej młodzieży – wywiad z Starostą Sierpeckim

W związku z realizacją projektu „Lepszy start dla sierpeckiej młodzieży” w okresie wakacyjnym zorganizowano spotkania z ludźmi biznesu, przedstawicielami władz, urzędów, organizacji społecznych.

Zaproszenie przyjęli:

  • Pan Jan Laskowski – Starosta Sierpecki;
  • Powiatowy Urząd Pracy w Sierpcu;
  • Pan Mikołaj Okoński – właściciel firmy budowlanej;
  • Pani Katarzyna Dul – właściciel Fitness Klubu STEP;
  • Pani Agnieszka Mroczkowska – właściciel salonu fryzjerskiego „ADA”;
  • Pani Małgorzata Staniszewska – Lider Sukces Marketing.

Cel spotkań: propagowanie postawy przedsiębiorczości wśród uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych oraz słuchaczy i studentów kształcących się na terenie województwa mazowieckiego.

 

Seria mini-wywiadów prowadzonych przez młodzież odbyła się w sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sierpcu.

Stowarzyszenie Kre@ktywni dziękuje Starostwu Powiatowemu w Sierpcu  za nieodpłatne użyczenie sali i wyposażenia.

Zapraszamy do lektury.

 

Wywiad ze Starostą Sierpeckim – Panem Janem Laskowskim

  • Panie Starosto prosimy powiedzieć kilka słów o sobie?

Odp. Jestem absolwentem sierpeckiego „Mechanika”. Ukończyłem studia wyższe na kierunku ekonomia i zarządzanie. Szczęśliwy mąż, ojciec dwóch córek, dziadek. Wolny czas, którego nie mam zbyt dużo staram się spędzać aktywnie – jeżdżąc na rowerze.

  • Jakie są główne zadania realizowane przez Powiat?

Odp. Powiat realizuje zadania na wielu płaszczyznach. Konkretne natomiast kompetencje wynikają z ustaw szczególnych. Warto również pamiętać, że powiat wykonuje zadania zlecone właściwe dla administracji rządowej (np. w zakresie opłat za użytkowanie wieczyste).

Wydatki na oświatę stanowią – 40% ogółu wydatków, które na dzień dzisiejszy sięgają kwoty  55 mln.zł.

Powiat, zgodnie z art. 4 ustawy o samorządzie powiatowym, wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie:

  • edukacji publicznej (szkoły średnie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy),
  • promocji i ochrony zdrowia (szpital),
  • pomocy społecznej (Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, Dom Pomocy Społecznej),
  • polityki prorodzinnej (organizator pieczy zastępczej),
  • wspierania osób niepełnosprawnych,
  • transportu zbiorowego i dróg publicznych,
  • kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami,
  • kultury fizycznej i turystyki,
  • geodezji, kartografii i katastru,
  • administracji architektoniczno-budowlanej,
  • gospodarki wodnej,
  • ochrony środowiska i przyrody,
  • rolnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego,
  • porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli (zarządzanie kryzysowe),
  • ochrony przeciwpowodziowej, w tym wyposażenia i utrzymania powiatowego magazynu przeciwpowodziowego, przeciwpożarowej i zapobiegania innym nadzwyczajnym zagrożeniom życia i zdrowia ludzi oraz środowiska,
  • przeciwdziałania bezrobociuoraz aktywizacji lokalnego rynku pracy (Powiatowy Urząd Pracy),
  • ochrony praw konsumenta,
  • utrzymania powiatowych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz obiektów administracyjnych,
  • obronności,
  • promocji powiatu,
  • współpracy z organizacjami pozarządowymi.

 

  • Panie Starosto z jakich działań z czasów Pana kadencji jest Pan najbardziej dumny?

Odp. Jestem dumny z wszelkich przedsięwzięć, które dzięki wzajemnej współpracy udało się pozytywnie sfinalizować. Mogę tu wymienić chociażby modernizację szpitala (inwestycje rzędu ok.10 mln. zł), modernizację szkół, budowa Orlika, budowa boiska przy szkole specjalnej, budowa wielu dróg i mostów.

Szczególną satysfakcję dało mi utworzenie naszego Powiatowego Domu Dzieci
w Szczutowie oraz dziennego domu pobytu Senior-Wigor dla osób w wieku 60+, który działa przy DPS w Szczutowie.

  • Co chciałby Pan zrealizować żeby podnieść atrakcyjność Powiatu?

Odp. Chciałbym podjąć działania, które pobudzą przedsiębiorczość na terenie naszego Powiatu. Wspólnie z Urzędem Pracy organizowaliśmy spotkania, zachęcaliśmy lokalne firmy do zawiązania zrzeszenia, które stanowiło by wsparcie i zachętę do pracy na własny rachunek. Taka indywidualna działalność gospodarcza jak żadna inna uczy pokory finansowej. Jako Powiat dysponujemy terenami, które chcielibyśmy przeznaczyć pod inwestycje.

Dużym atutem naszego regionu jest Muzeum Wsi Mazowieckiej. Rozpoczęliśmy
w porozumieniu z Miastem Sierpc budowę drogi na Skansen (6m jezdnia, ścieżka rowerowa) aby przyciągnąć jeszcze większe rzesze turystów. Pracujemy nad interaktywną mapą Powiatu z pełną informacją turystyczną i bazą usługową. Prywatny inwestor (przedsiębiorca lokalny) wykupił Ośrodek Wypoczynkowy LOT nad jeziorem w Bledzewie, co również daje nadzieję
na powstanie kolejnych atrakcji turystycznych i nowych miejsc pracy.

  • Jakie będą następne lata dla powiatu?

Odp. Jesteśmy w trakcie pozyskiwania i wydatkowania środków unijnych w ramach perspektywy finansowej 2014-2020. Powstaje infrastruktura drogowa, rozwija się kapitał społeczny (projekty edukacyjne, aktywizacyjne, wsparcia społecznego – Sierpecka Ponadgminna Świetlica Środowiskowa). Każdego roku Powiat Sierpecki dysponuje dodatkowo kwotą ok. 7mln.zł środków zewnętrznych, które przeznacza na inwestycje. Dokładamy wszelkich starań, aby pozyskać możliwie najwięcej środków do końca 2020 roku. Obawiam się trochę, jak poradzimy sobie z naszymi budżetami bez funduszy unijnych, dlatego zachęcam aby efektywnie wykorzystać obecnie oferowane wsparcie.

  • Jak ocenia Pan potencjał i przygotowanie sierpeckiej młodzieży do startu w dorosłe życie? Czy młodzi są zainteresowani prowadzeniem własnych firm?

Chcemy jako władze prowadzić dialog z młodymi. Jesteśmy otwarci na propozycje
co do kierunków, specjalności w jakich chcecie się kształcić. Budujemy tym samym bazę dla przyszłych pokoleń, ponieważ wiemy jak ważne jest żebyście tu zostali, założyli i prowadzili własny biznes, rozwijali się i przyczyniali do rozwoju regionu.

Zainteresowanie pożyczkami na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej od lat nie słabnie. Młodzi próbują – jednym wychodzi to lepiej, inni na pozytywne efekty muszą popracować dłużej. Mam nadzieję, że ta tendencja będzie się utrzymywać, czego sobie i Państwu życzę.




GRUPA WSPARCIA DLA OSÓB DOŚWIADCZAJĄCYCH PRZEMOCY

Szanowni Państwo, informujemy, że spotkanie Grupy Wsparcia dla osób doświadczonych przemocą (grupa prowadzona przez doświadczonego psychologa) odbędzie się we wtorek 30 sierpnia 2016r. o godz. 17:00 w siedzibie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sierpcu, pok. nr 8.

Więcej informacji:

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Sierpcu

ul. Świętokrzyska 2a

tel. 24 275 76 60

e-mail: pcpr.sierpc@wp.eu




Mazowieckie Dni Integracji

Zapraszamy do udziału w Mazowieckich Dniach Integracji, które odbędą się 27 sierpnia br. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.