1

V PRZEGLĄD TAŃCA „KOŁOMYJKA”

Zapraszamy miłośników tańca NA  V  PRZEGLĄD  TAŃCA  „KOŁOMYJKA”                                                                            

Uroczystość odbędzie się dn. 03.06.2016r. o godz. 9.00 w  Centrum Kultury i Sztuki  w Sierpcu.

 W programie:

taniec  nowoczesny

taniec ludowy

taniec towarzyski

 

Niniejszym informujemy, że patronat nad konkursem objęli:

Jan Laskowski – Starosta Sierpecki

Jarosław Perzyński – Burmistrz Miasta Sierpc

Krzysztof Korpoliński – Wójt Gminy Sierpc

Patronat  medialny   Kurier Sierpecki

  

Organizatorzy:

   Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Sierpcu

  Centrum Kultury i Sztuki w  Sierpcu




OSTRZEŻENIE Nr 30

Biuro Prognoz Meteorologicznych i Komercyjnych IMGW – PIB w Warszawie

Zjawisko/Stopień zagrożenia: Burze z gradem/1

Obszar: województwo mazowieckie

Ważność: od 2016-05-31 12:00:00 do 2016-06-01 03:00:00

Przebieg: Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 15 mm do 25 mm, lokalnie do 40 mm, oraz porywami wiatru około 75 km/h. Lokalnie grad.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 80%

Uwagi: Brak.

 

Dyżurny synoptyk: Jakub Gawron

Godzina i data wydania: 2016-05-31 09:09:00

WCZK  MUW

      /-/

   Paula Gil





NIEPEŁNOSPRAWNI OLIMPIJCZYCY

Na Stadionie Miejskim w Toruniu 14 maja 2016 r. odbyła się V Toruńska Olimpiada Osób Niepełnosprawnych.

Brało w niej udział ponad 300 zawodników, w tym kilkunastoosobowa grupa niepełnosprawnych sportowców z Niemiec. Imprezę otworzył prezydent Torunia Michał Zaleski, który życzył zawodnikom samych sukcesów i dobrej zabawy. Niepełnosprawni sportowcy zmagali się w kilkunastu konkurencjach. Nie brakowało zapału do rywalizacji. Byli Oni wspierani i mobilizowani przez swoich opiekunów oraz wolontariuszy – niezawodnych asystentów osób niepełnosprawnych. Nie był nikt przegrany, liczyła się przede wszystkim radość ze startu i aktywność. Dla najlepszych były nagrody,
a wszyscy otrzymali Złoty Medal Uczestnictwa.

Ekipa Sportowa ze Stowarzyszenia licząca 22 zawodników już po raz piąty godnie reprezentowała Miasto Sierpc i Powiat Sierpecki. Była to dla nich ogromna  satysfakcja
i motywacja do aktywnej formy spędzenia czasu wolnego.

Niepełnosprawni zawodnicy „Szansy na Życie” w kategoriach wiekowych odnieśli sukcesy
w następujących dyscyplinach sportowych:

bieg na 60 m

I miejsce – Dawid Lisicki; Iwona Kowalska; Jacek Żuchowski; Dawid Szubka; Błażej
Szczelaszczyk; Mariusz Witkowski; Oliwia Tomaszewska; Jarosław Jaworski;

II miejsce – Kamil Lisicki;

III miejsce – Jakub Jakubkiewicz

bieg na 100 m

I miejsce – Dawid Lisicki;

II miejsce – Marta Michalska; Waldemar Kruszewski;

III miejsce – Kamil Lisicki; Adam Tyburski;

bieg na 800 m

I miejsce – Krzysztof Jędrzejewski; Waldemar Kruszewski;

bieg na 60 m na wózkach

I miejsce – Anna Wejchinand; Paweł Świtkowski; Angelika Meller’

II miejsce – Piotr Świtkowski;

bieg na 100 m na wózkach

I miejsce – Anna Wejchinand; Paweł Świtkowski;

II miejsce – Angelika Meller;

III miejsce – Piotr Świtkowski;

rower stacjonarny

I miejsce – Jakub Jakubkiewicz;

II miejsce – Adam Tyburski;

skok w dal

III miejsce – Kamil Lisicki

rzut piłką lekarską

I miejsce – Błażej Szczelaszczyk; Oliwia Tomaszewska; Dawid Szubka;
II miejsce – Paweł Białek;

III miejsce – Mariusz Witkowski;

rzut do kosza

III miejsce – Dawid Szubka

strzał z wiatrówki do celu

I miejsce – Bartosz Kubicki

Tenis Stołowy

I miejsce – Piotr Białek

II miejsce – Paweł Białek; Krzysztof Jędrzejewski;

Gratuluję i życzę dalszych sukcesów!!! 

Opr. Iwona Wiśniewska




Występ zespołu ludowego z OPP

18 maja 2016r. najmłodsze tancerki z zespołu tańca ludowego  zaprezentowały  układ taneczny podczas XIX Szczutowskiego Przeglądu Piosenki i Tańca Ludowego.

Placówkę reprezentowały godnie:

  • Dominika Ciemiecka
  • Dorota Gąsiorowska
  • Julia Gumińska
  • Anna Mysłakowska
  • Michalina Nyklas
  • Oliwia Penszyńska
  • Julia Rzeszotarska
  • Natalia Stochowicz

Dla małych artystek była to okazja do publicznej prezentacji, porównania swoich umiejętności oraz integracji z innymi grupami tanecznymi. Zespół tańca ludowego realizuje ścieżkę regionalną  poprzez  promowanie  sztuki  ludowej.

Zespół  przygotowała  pani  Monika Żmijewska – nauczyciel  tańca w OPP.

Jesteśmy dumni  z naszych małych tancerek.

Występ zespołu ludowego OPP




Otwarte Mistrzostwa Mazowsza Młodzików i Juniorów Młodszych w Taekwondo Olimpijskim

W dniu 22.05.2016 r. na Hali Sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2 w Sierpcu odbyły się Otwarte Mistrzostwa Mazowsza Młodzików i Juniorów Młodszych w Taekwondo Olimpijskim.

W zawodach wystartowało blisko 100 zawodników z 8 klubów: AZS AWF Warszawa, G8 Bielany, Taebaek Bielany, Legionowska Akademia Sportu, AZS UWM Olsztyn, UKS-TKD Kórnik oraz gospodarz KS Taekyon. Zawody rozgrywane były tylko w kategorii walki sportowej. Reprezentacja KS Taekyon składała się z 11 młodzików i jednej kadetki. Złote medale i tytuły Mistrzów Mazowsza dla naszego Klubu zdobyli Michał Kunda w kat +50 kg i Aleksandra Klasińska w kat +42 kg. Oboje w bardzo ładnym stylu wygrali swoje pojedynki choć Ola w pierwszej walce, po pierwszej rundzie przegrywała 0:3, ostatecznie wygrywając 8:4. Srebrne medale zdobyli: Kamil Okraszewski w kat. -44 kg, Igor Olczak w kat. +50 kg, Bartosz Nowak w kat. -31kg, Karol Łazarski – 23 kg oraz Dominik Chrzanowski w kat. -30 kg. Na najniższym stopniu podium uplasowali się zawo dnicy Jakub Rutkowski w kat. -23 kg, Patryk Stachowicz w kat. – 30 kg i Bartosz Rębacz w kat. -33 kg. oraz Anna Obrębska w kat. -28 kg. W swoim debiucie w walce sportowej nasza jedyna juniorka młodsza Martyna Nowak w kat. -44 kg zdobyła brązowy medal. Wyniki naszych zawodników spowodowały, że Klub Sortowy Taekyon zajął III miejsce w klasyfikacji drużynowej. Zawody były dla nas bardzo udane pod względem sportowym ale także i organizacyjnym. Udowodniliśmy po raz kolejny, że w kategoriach najmłodszych zawodników jesteśmy liczącym się Klubem nie tylko na Mazowszu ale i w kraju. Nasi najmłodsi zawodnicy w tym roku zdobywali już medale na Pucharze Polski. Trochę gorzej nam się wiedzie w kategorii juniorów młodszych, ale mam nadzieję, że Martyna po zdobyciu brązowego medalu przyłoży się jeszcze bardziej do pracy i wyniki wkrótce będą dużo lepsze. Otwarte Mistrzostwa Mazowsza zostały zorganizowane wyłącznie ze środków Urzędu Marszałkowskiego przekazanych przez Szkolny Związek Sportowy Warszaw i Województwa Mazowieckiego.




Konkurs plastyczny pt. „Małe jest piękne”

18 maja 2016 roku w Szkole Podstawowej Nr 3 w Sierpcu odbyło się uroczyste  wręczenie nagród  laureatom konkursu plastycznego pt. „Małe jest piękne”.

Nasi wychowankowie  podopieczni pani Marii Jagodzińskiej zdobyli w konkursie  szereg nagród  i wyróżnień za  prace  wykonane w rożnych  technikach:  rysunek kredką  akwarelową,  pastelą  olejową, rysunek cienkopisem  z podmalunkiem  akwarelowym, malowanie farbą plakatową, wydrapywanka na podkładzie  kredek świecowych.

Nagrodzeni w konkursie :

I miejsce – Magdalena Połeć

II miejsce – Igor Przybyłowski

II miejsce – Maja Wiśniewska  –  kategoria do 6 lat

 

I miejsce –  Wiktoria Czajka

II miejsce – Amelia Będzikowska

II miejsce – Jakub Więczkowski

wyróżnienia:

–  Jakub Pacek

–  Anna Tyburska

–  Oliwia Peszyńska  –  kategoria – szkoła podstawowa  kl. I–III

 

III miejsce – Anna Obrębska  – kategoria – szkoła podstawowa  kl. IV–VI

III miejsce – Hubert Tyburski – kategoria – gimnazjum.

 

 

 

 

 

 

 




POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW MECHANIKA

W ostatni piątek kwietnia w szkole już od samego rana czuć było podniosłą atmosferę. W tym dniu bowiem odbywało się Pożegnanie Absolwentów.

Do tak ważnej uroczystości cały Zespół Szkół Nr 1 przygotowywał się już od kilku dni. Młodsi uczniowie pisali przemówienia, aby godnie pożegnać swoich starszych kolegów. Zespół i prowadzący ćwiczyli na próbach, by cała impreza przebiegła bez szwanku z doskonałą oprawą muzyczną. Przed godzina 12 do naszej placówki zaczęli napływać zaproszeni goście i absolwenci. 

Na początku głos zabrał Pan Dyrektor Piotr Tyndorf, który powitał wszystkich zebranych, a w szczególności : Pana Miguela Angel Cuna – konsula Argentyny w Polsce, Panią Agnieszkę Senkowską – przedstawiciela Fundacji Argentyńskiej, Panią Sandrę Sztylko – pracownika ambasady Argentyny, Pana Jana Laskowskiego – Starostę Powiatu Sierpeckiego, Księdza Dziekana Andrzeja Więckowskiego, Inspektora Grzegorza Żelasko – Komendanta KPP w Sierpcu, Pana Wojciecha Kęsickiego – Dyrektora CKP, Panią Izebellę Piotrowską – przewodniczącą Rady Rodziców, Radę Pedagogiczną, rodziców i tegorocznych absolwentów.

Następnie Pan Piotr Tyndorf zwrócił się do młodzieży słowami: „Dzisiaj chwila szczególna. Zamykacie ważny etap swojego życia. Mimo tego, że pesel każdemu z Was przypomina o pełnoletniości, to tak naprawdę dopiero teraz wchodzicie w dorosłe życie. Od tej chwili decyzje i działania, które będziecie podejmować są Waszą i tylko Waszą decyzją. Priorytetem powinien być dla was egzamin dojrzałości, który na początku maja złożycie w tej szkole. Moim marzeniem jest, abyście wszyscy osiągnęli jak najlepsze wyniki i tego z całego serca Wam życzę”.

Nieodłącznym elementem uroczystości Pożegnania Absolwentów jest wręczenie prestiżowych nagród, które są ukoronowaniem wszystkich lat nauki w naszej szkole. W roku szkolnym 2015/2016 Nagrodę Ambasadora, Nagrodę Fundacji Argentyńskiej i Nagrodę Starosty Powiatu Sierpeckiego otrzymali: Daria Kempczyńska z klasy III LOS ze średnią 5,41, Bartosz Różański z klasy IV TI ze średnią 5,13 i Łukasz Repecki z klasy IV TSR ze średnią 5,03.

Niezwykle wzruszającym momentem było uroczyste wręczenie świadectw wszystkim uczniom. Pan Dyrektor i wychowawcy klas gratulowali młodzieży osiągniętych wyników i życzyli powodzenia na dalszej drodze edukacji. Niejednemu z rodziców łza zakręciła się w oku, kiedy odbierali listy pochwalne i gratulacje z rąk Pana Dyrektora.

Po części oficjalnej przyszedł czas na wręczenie nagród książkowych za wyniki w nauce, a także godne reprezentowanie szkoły. Stoły uginały się pod liczbą książek, a serce cieszyło, że mamy tak zdolnych i zaangażowanych uczniów. Nasi absolwenci z uśmiechem na twarzach chwalili się przyjaciołom swoimi osiągnięciami, ale dało się także wyczuć nutę nostalgii, że powoli mijają lata beztroski i wspólnych chwil w szkole.

Ostatnim wyróżnieniem, na które czekali absolwenci, było przyznanie tytułu wszechstronnego sportowca. Jest to szczególna nagroda przyznawana przez nauczycieli wychowania fizycznego. Do ostatniej chwili nikt nie wiedział, komu zostanie wręczony pamiątkowy puchar z wygrawerowaną tabliczką informującą o osiągnięciach sportowca. W tym roku szkolnym na tak zaszczytny tytuł zasłużyła Magdalena Czyżyk z klasy III LOP. Uczennica przez trzy lata nauki reprezentowała Zespół Szkół Nr 1 na zawodach sportowych, zdobywając przy tym miejsca na podium.

Po wręczeniu wszystkich nagród i wyróżnień Pan dyrektora jeszcze raz podziękował uczniom, nauczycielom i rodzicom za lata owocnej współpracy. Na zakończenie życzył Absolwentom „połamania piór” w czasie egzaminu dojrzałości.

Zespół Szkół nr1 w Sierpcu




Dzień Otwarty „Mechanika”

W dniu 18 maja 2016 roku o godzinie 11.00  w Zespole Szkół nr 1 w Sierpcu zorganizowano Dzień Otwarty Szkoły. Celem imprezy było zaprezentowanie oferty edukacyjnej i bazy dydaktycznej naszej placówki potencjalnym uczniom klas trzecich gimnazjum. Była to dla nich nie lada okazja do zapoznania sie z kierunkami kształcenia, nauczycielami i uczniami.

W programie dnia przewidzianych było wiele atrakcji m. in.: liczne konkursy w salach językowych, prezentacje poszczególnych kierunków, rozmowy z przedstawicielami poszczególnych branży, a nawet zwiedzanie Centrum Kształcenia Praktycznego. Uczniowie naszej szkoły z zaangażowaniem zajęli się gośćmi: oprowadzali ich po szkole, opowiadali o placówce, roznosili poczęstunek. Gimnazjaliści chętnie rozmawiali nauczycielami, zadawali pytania, wykazali się ogromnym zainteresowaniem.

O godzinie 11.40 odbył się pokaz musztry paradnej  pierwszej klasy o profilu policyjnym ,       a zaraz po niej wszyscy udali się na salę gimnastyczną, gdzie została przedstawiona część oficjalno – artystyczna. Na początku głos zabrał Pan Dyrektor Piotr Tyndorf, który przywitał  zaproszonych gości oraz gimnazjalistów. Następnie wystąpili przedstawiciele kilku firm zaprzyjaźnionych z naszą szkołą: Pan Piotr Kaczorowski – właściciel firmy Rustikal, Pan Adam Wiśniewski – Dyrektor Handlowy Kvernelande Group Polska S. P. z. o. o., Pan Piotr Górniak – właściciel firmy PROBUD s. c.  oraz  Pan Wojciech Kęsicki – Dyrektor CKP w Sierpcu. Zaproszeni goście zachęcali gimnazjalistów do podjęcia właściwej decyzji w wyborze dalszej nauki. Po przemówieniach nadszedł  czas na część artystyczną. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali „Piotrową Arkę”, na którą zabierali zdolnych absolwentów gimnazjum. W całość przedstawienia wplecione były liczne atrakcje: tango przy akompaniamencie naszych uczniów grających na akordeonach, pokaz samoobrony klasy policyjnej, pokazy kulturystyczne, występ ELO SQUAD – rapujących uczniów  I TB. Wszystkie elementy części artystycznej bardzo się podobały się widzom,  o czym świadczyło zainteresowanie i liczne brawa.

Po przedstawieniu gimnazjaliści mieli możliwość pozostania na sali i rozmowy z samym dyrektorem szkoły, który chętnie odpowiadał na liczne pytania.

Kolejną niewątpliwą atrakcją był pokaz sztuk magicznych Kamila Ciury w świetlicy szkolnej. Szczególnie interesująca okazała się nowa sztuczka Kamila, który w niezwykły sposób teleportował swoich pomocników. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem.

Mamy nadzieję, że nasza szkoła wywarła pozytywny wpływ na przybyłą młodzież. Opinie gimnazjalistów utwierdzają nas w przekonaniu, że Dzień Otwarty wypadł bardzo pomyślnie. Jesteśmy pewni, że główne założenie naszego przedsięwzięcia spełniło oczekiwanie przybyłych gimnazjalistów i z wieloma z nich spotkamy się w nowym roku szkolnym we wrześniu!

Oto opinie gimnazjalistów o naszym „Mechaniku”:

Pierwsze wrażenie jest bardzo dobre! – Asia z gimnazjum w Lelicach.

Myślę, że przekonałam się do tej szkoły! – Ola również z tego samego gimnazjum.

Pewnie, że przyjdę tu do szkoły! – Artur z Zespołu Szkół Samorządowych w Rościszewie.

Wybieram się tutaj, choć jeszcze waham się nad kierunkiem… – Asia z Publicznego Gimnazjum Leonium w Sierpcu.

Zespół Szkół nr 1 w Sierpcu




IV edycja konkursu fotograficznego „Dziadkowie i wnuki – historia zaklęta w fotografii”

W piątek, 20 maja 2016r. miała miejsce uroczysta gala wręczenia nagród laureatom IV edycji konkursu fotograficznego „Dziadkowie i wnuki – historia zaklęta w fotografii”, organizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym ”Wspólna Sprawa” w Szczutowie w ramach projektu organizacji pozarządowej. Projekt dofinansowany został przez Starostwo Powiatowe w Sierpcu.

Konkurs organizowany był w dwóch przedziałach: Szkoły Podstawowe kl.IV-VI i Szkoły Gimnazjalne z Powiatu Sierpeckiego.

Celem konkursu było promowanie i wzmacnianie relacji międzypokoleniowych, próba akceptacji społecznej wobec osób starszych i niepełnosprawnych, prezentacja talentów dzieci i młodzieży. Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na to, że dziadkowie to pokolenie, od którego można się dużo nauczyć, ale także takie, które może być inspiracją. Miłość pokoleń to bezcenna rzecz. Powyższe cele zostały osiągnięte. W konkursie udział wzięło 49 uczestników z 11 szkół, łącznie wpłynęły 86 prace fotograficznych.

Do konkursu przystąpiło osiem Szkół Podstawowych z Powiatu Sierpeckiego, w tym:

1. Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu.

2 .Szkoła Podstawowa nr 3 im. Ks.Jana Twardowskiego w Sierpcu.

3. Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Mochowie.

4. Szkoła Podstawowa im. Władysława St.Reymonta w Szczutowie.

5. Zespół Szkół Ogólnokształcących – Szkoła Podstawowa w Gójsku.

6. Szkoła Podstawowa w Borkowie Kościelnym.

7. Szkoła Podstawowa im.Marii Konopnickiej w Gozdowie.

8. Szkoła Podstawowa im.Polskich Noblistów w Goleszynie.

oraz trzy Szkoły Gimnazjalne z Powiatu Sierpeckiego:

1. Gimnazjum Miejskie im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu.

2. Publiczne Gimnazjum im. gen. Edwarda Żółtowskiego w Mochowie.

3. Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczutowie.

W kategorii kl.IV-VI szkół podst. przyznano I miejsce dla Jakuba Dołasińskiego kl.VI a – Szkoła Podstawowa nr 2 im.Armii Krajowej w Sierpcu, II miejsce dla Anny Kaczorowskiej kl.Va – Szkoła Podstawowa im.Marii Konopnickiej w Gozdowie, III miejsceNadia Chochlińska kl.Vc-Szkoła Podstawowa nr 3 im.Ks.Jana Twardowskiego w Sierpcu.

Wyróżnienia otrzymali:

Anna Obrębska kl.Vb – Szkoła Podstawowa im.Polskich Noblistów w Goleszynie

Laura Szewczyk kl.VIc -Szkoła Podstawowa nr im. Ks.Jana Twardowskiego w Sierpcu

Dominika Kaczyńska kl.VI-Szkoła Podstawowa im.Władysława St.Reymonta w Szczutowie Amelia Kossowska kl.Vc – Szkoła Podstawowa nr 3 im.Ks.Jana Twardowskiego w Sierpcu Michał Makowski kl.Va – Szkoła Podstawowa nr 3 im.Ks.Jana Twardowskiego w Sierpcu.

W kategorii szkół gimnazjalnych laureatami konkursu zostali:

I miejsceCezary Wieluński kl.IIIc – Publiczne Gimnazjum im. gen. Edwarda Żółtowskiego w Mochowie, dwa II miejsca Anita Lamka kl.IIIb – Gimnazjum Miejskie im.M.Kopernika w Sierpcu i Wiktoria Sosnowska kl.Ia – Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczutowie.III miejsce – Piotr Dolny kl.IIIa – Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczutowie.

Wyróżnienie otrzymał:

Szymon Stasiak kl.IIIb- Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczutowie.

Poza regulaminem Rada Mieszkańców DPS-u wyróżniła pracę Piotra Dolnego kl.IIIa – Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczutowie, przyznała nagrodę i dyplom.

Laureaci oraz osoby wyróżnione otrzymali dyplomy i nagrody. Organizatorzy zapewnili również dyplomy za udział i nagrody pocieszenia dla pozostałych uczestników konkursu. Dodatkową nagrodą pozaregulaminową będzie umieszczenie wszystkich prac w Centrum Kultury i Sztuki w Sierpcu. Po części oficjalnej odbyła się zabawa plenerowa i grill ogrodzie naszego DPS-u. Serdecznie gratulujemy laureatom i osobom wyróżnionym w konkursie! Organizatorzy składają gorące podziękowania sponsorom, którzy ufundowali nagrody oraz wsparli finansowo i rzeczowo imprezę.




WIZYTA U GARNCARZA, KALIGRAFIA BEZ KLEKSÓW I …. URODZINY BABY JAGI CZYLI DZIEŃ DZIECKA W SKANSENIE

Dziecko drzemie w każdym z nas. I choć będąc dzieckiem chcemy jak najszybciej stać się dorosłymi, to jako dorośli nierzadko tęsknimy za czasami beztroski. Ale przecież wiek to tylko cyfra. I nie zawsze jest ona odzwierciedleniem stanu umysłu i stosunku do życia. Bo najważniejsze jest to, by uwolnić w sobie to dziecko, które pozostaje w nas na zawsze.

Wprost idealną ku temu okazją jest zbliżający się Dzień Dziecka. W sierpeckim skansenie tradycyjnie odbędzie się on w pierwszą niedzielę czerwca i zagwarantuje wiele atrakcji – zarówno dla małych, jaki i nieco większych uczestników imprezy. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu specjalnie dla dzieci przywoła obraz i atmosferę dawnego życia wiejskiego, kładąc szczególny akcent na życie wiejskiego dziecka. Dzieci zatem, spędzając kilka godzin w skansenie, będą mogły poznać i wziąć czynny udział w zajęciach, do których dawniej angażowano również najmłodszych. Tam więc, gdzie inscenizatorzy kręcić będą powrozy, mogą zatrzymać się, by im pomóc, a nawet sami spróbować ukręcić sznur czy powróz. Pod okiem garncarza mogą wytoczyć gliniane naczynie na kole, a u gospodyni wykonującej pranie – uprać bieliznę na tarze. Wiejski plecionkarz nauczy wyplatać kosz z wikliny, a szewc zdradzi tajniki zręcznej naprawy obuwia. Dzieci dowiedzą się także jak ubijać śmietanę w kierzance, by powstało masło, a potem będą mogły ocenić  jego smak.

Przybliżając życie dzieci na wsi sprzed stu laty, nie można pominąć faktu, że kiedy nie musiały pomagać w gospodarstwie i wypasać zwierząt na pastwisku,  najchętniej spędzały czas na wspólnej zabawie. Dlatego też 5 czerwca na jednym z wiejskich podwórek odbędą  się gry i zabawy przygotowane specjalnie dla dzieci na tę okazję. A będą to zabawy ruchowe i zręcznościowe, popularne dawniej wśród dzieci na całym Mazowszu, np.: toczenie obręczy od koła starego roweru, strzelanie z procy do celu, a nawet chodzenie na szczudłach.

 Dawną obyczajowość przybliży Grupa Rekonstrukcji Historycznej Ludności Cywilnej z Mławy, dzięki której najmłodsi ujrzą scenki z życia codziennego sprzed lat. Ponadto na terenie jednej z zagród dzieci dowiedzą się „Jak to ze zbożem było”, czyli będą mogły wziąć udział w mieleniu ziarna w żarnach, młóceniu zboża cepami i odwiewaniu ziarna, a nieopodal ujrzą pracę kieratu. O tym, że „Nie święci garnki lepią” najmłodsi przekonają się za sprawą warsztatów, podczas których każdy będzie mógł przekonać się, jak wyglądała praca na kole garncarskim, a także własnoręcznie wykonać odlewy i odciski dłoni lub inną, dowolną pracę plastyczną. Podczas lekcji kaligrafii prowadzonej w izbie szkolnej sprzed kilkudziesięciu lat, dzieci zasiadając przy autentycznych ławkach z lat 30-tych XX wieku, zmierzą się ze sztuką starannego pisania. I trzeba będzie wykazać się starannością, bo pani nauczycielka nie toleruje kleksów…. Przy okazji będzie można dowiedzieć się, czym dawna szkoła różni się od współczesnej.

W urokliwej altanie znajdującej się na terenie parku dworskiego odbędą się warsztaty papieroplastyki, podczas których dzieci wykonywać będą kolorowe ozdoby bibułkowe.  A w ramach warsztatów „Takie małe nic” dowiedzą się, jak z pozornie bezużytecznych, zbędnych przedmiotów wykonać dekoracje i zabawki. Zajęcia będą prowadzone przez instruktorów edukacji muzealnej i twórców ludowych z regionu Mazowsza.

We wnętrzach dworu rozlegać się będą dźwięki muzyki fortepianowej wykonywanej przez jednego z uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu. O godzinie 12.00 na scenie amfiteatru świętować będziemy …. „Urodziny Baby Jagi” – za sprawą widowiska pod tym samym tytułem. Nieco później odbędzie się koncert Dziecięcego Zespołu ZATORZANIE z Sierpca, którego wcześniejszy występ – bożonarodzeniowy koncert kolęd w skansenie – spotkał się z wielkim uznaniem publiczności.

Podczas „Dnia Dziecka w skansenie” nie zabraknie także rywalizacji konkursowych z nagrodami. Odbędą się zarówno konkursy zręcznościowe, sportowe, jak i manualne, a zwycięzcy każdej konkurencji otrzymają nagrody.

W ramach kiermaszu na świeżym powietrzu prowadzona będzie sprzedaż łakoci, waty cukrowej, pieczywa obrzędowego. Na nowych właścicieli oczekiwać będą tradycyjne zabawki dziecięce – pluszowe misie i koniki, ręcznie strugane ptaszki  i drewniane kolejki. Niezapomnianych wrażeń dostarczy z pewnością przejażdżka konna w siodle lub bryczką. A jeśli ktoś po tak imponującej dawce wrażeń poczuje się zmęczony, może przysiąść na ławeczce, wyciągnąć się na trawie, bądź piknikować przy ognisku, piekąc kiełbaski.

Zapraszamy zatem 5 czerwca 2016 r. do skansenu, gdzie  już od samego rana czekać będzie moc atrakcji. To najlepsza okazja, by spojrzeć na świat oczyma dzieci – z właściwą im, niczym nie skrępowaną  spontanicznością.

Agnieszka Jezierska – Chalicka

 PROGRAM IMPREZY:

AMFITEATR  – godz.10.00-18.00

  • konkursy i zabawy z nagrodami
  • ogródek  zabaw dla najmłodszych
  • TAKIE MAŁE NIC – warsztaty ekologiczne dla dzieci
  • kiermasz  dziecięcy
  • godz.12.00 – 13.10 – widowisko dla dzieci URODZINY BABY JAGI
  • Godz.:  15.30 – 16.15 – koncert Dziecięcego Zespołu ZATORZANIE z Sierpca

DWÓR Z BOJANOWA – godz.10.00-18.00

  • Koncert fortepianowy w wykonaniu ucznia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu
  • Altana przy dworze z Bojanowa – BIBUŁKOWE OZDOBY –  warsztaty papieroplastyki dla dzieci

W przypadku opadów deszczu warsztaty ekologiczne  oraz pokazy kwiatów z bibuły i ozdób słomianych będą odbywać się w Sali „A”.

KOSCIÓŁ Z  DRĄŻDŻEWA – godz.14.00

  • Godz.: 14.00 – Msza święta w intencji dzieci

PREZENTACJE ZAJĘĆ GOSPODARSKICH  I RZEMIOSŁA  W ZAGRODACH CŁOPSKICH – wieś rzędówka Godz.: 10.00 – 18.00

  • Chałupa z Rempina
    • pokaz tkania chodnika – szmaciaka na krosnach
  • Zagroda z Izdebna
    • pokaz wyrobu masła, degustacja chleba ze świeżym masłem
  • Zagroda z Zawad
    • NIE ŚWIĘCI GARNKI LEPIĄ – warsztaty garncarskie dla dzieci
  • Zagroda z  Ostrowa
    • lekcje kaligrafii w wiejskiej szkole sprzed 100 lat
    • dawne gry i zabawy dziecięce na podwórku szkolnym (m.in.: chodzenie na szczudłach, toczenie obręczy, strzelanie z procy do celu)
  • Zagroda z Dzierzążni
    • LEKI  Z ŁĄKOWEJ APTEKI – porady zielarki, degustacja napoju miętowego
  • Zagroda z Ligówka:
    • podwórko: pokaz pracy wiejskiego plecionkarza
    • chałupa –  U WIEJSKIEJ KRAWCOWEJ– pokaz szycia na maszynie pedałowej
  • Chałupa z Jonnego
    • pokaz prania i maglowania bielizny
  • Chałupa z Chwał
    • pokaz pracy szewca
  • Zagroda z Rębowa:
    • stodoła –  JAK TO ZE ZBOŻEM BYŁO –  pokazy dla dzieci: mielenie ziarna w żarnach, młócenie zboża cepami, odwiewanie ziarna

PRZEJAŻDŻKI KONNE: BRYCZKĄ I W SIODLE

OGNISKO (POLANA – OGNISKO)

 Zapraszamy!




Budowa nowej siedziby Zarządu Dróg Powiatowych w Sierpcu

Rozpoczęła się długo oczekiwana budowa nowej siedziby Zarządu Dróg Powiatowych w Sierpcu. Nowy budynek administracyjny z zapleczem socjalno-magazynowym przy ul. Kościuszki 1A, (gdzie mieści się obecny budynek ZDP w Sierpcu) ma być gotowy do końca października 2016 roku.

W budynku o powierzchni użytkowej 184 m2 znajdą się 3 pokoje biurowe, sala konferencyjna, sekretariat, pom. socjalne, serwerownia, szatnia oraz magazyn.

 

 




XII Memoriał im. Marka Nowakowskiego

26 kwietnia 2016 roku społeczność Liceum Ogólnokształcącego im. mjra H. Sucharskiego po raz dwunasty uczciła pamięć o zmarłym nauczycielu wychowania fizycznego panu Marku Nowakowskim.

W XII Memoriale Marka Nowakowskiego w Piłce Nożnej wzięło udział 11 drużyn reprezentujących poszczególne klasy. Pierwszy etap turnieju to gry w trzech grupach, systemem „każdy z każdym”. Zwycięzcy poszczególnych grup awansowali do rundy finałowej i rozegrali trójmecz. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco: miejsce III zajęła kasa II a, miejsce II – klasa III b, a zwyciężyła klasa III c. Drużyna klasy III c zwyciężyła trzeci raz z rzędu, co do tej pory w historii Memoriału jeszcze się nie zdarzyło.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zawodnikom za udział w turnieju, kibicom za wspaniały doping. Klasie III c gratulujemy sukcesu. Zapraszamy za rok.

LO Sierpc