Zaproszenie KONGRES SMART – INTELIGENTNE MIASTA

W imieniu organizatorów Kongresu SMART – Inteligentne Miasta pragniemy zaprosić Państwa oraz Państwa gości do bezpłatnego uczestnictwa w tym wydarzeniu, które odbędzie się 4 kwietnia 2016r. o godz. 9:00 w Centrum Konferencyjnym Dom Technika przy ul. Kazimierza Wielkiego 41 w Płocku.

Wydarzenie ma na celu przedstawienie wszystkich możliwości, jakie dają inteligentne rozwiązania i nowe technologie, a także dotychczasowe doświadczenia polskich miast, które już rozpoczęły realizowanie strategii inteligentnego rozwoju. Mamy nadzieję, że zgromadzenie w jednym miejscu przedstawicieli samorządów oraz przedsiębiorców dostarczających technologie i usługi, pozwoli na zbudowanie owocnych relacji, dzięki którym zrównoważony i inteligentny rozwój polskich miast będzie bardziej dynamiczny i efektywny dla obu stron.

Państwa obecność będzie dla nas ogromnym zaszczytem. Bardzo prosimy o dokonanie rejestracji do dnia 31 marca przez stronę internetową bądź telefonicznie.

 

Osobą do kontaktu z ramienia organizatora jest
p. TERESA KOŁODZIEJ
Numer telefonu. +48 739 222 167      email: t.kolodziej@inteligentne-miasta.eu

800x533




„Wielkanocne spotkania z tradycją”

Wśród mieszkańców dawnych mazowieckich wsi powszechne było przekonanie, że w chwili gdy biją rezurekcyjne dzwony woda w rzekach i jeziorach zyskuje moc uzdrawiania. Jej dobroczynne właściwości z entuzjazmem oraz wielkim zaangażowaniem wykorzystywano w Poniedziałek Wielkanocny, kiedy to każdy, niezależnie od wieku i płci musiał zostać zmoczony. Wielkie polewanie stanowiło jednak jedną z wielu zabaw, którym ludność wiejska urozmaicała sobie czas w tym dniu. Wszystkie te tradycje ożyły na nowo podczas zorganizowanej przez skansen w Sierpcu 28 marca imprezy plenerowej „Gry i zabawy wielkanocne”.

Wydarzeniu towarzyszyła wspaniała, prawdziwie wiosenna pogoda, wprost wymarzona do spacerów. Przyciągnęła do Muzeum ponad 1100 osób, dla których przechadzka po muzealnej wsi była jedyną w swoim rodzaju podróżą w czasie. Każda z części ekspozycji przygotowanych we wnętrzach izb chłopskich, dworu ziemiańskiego i zabytkowego kościoła ukazywała odmienny sposób przeżywania Wielkanocy na wsi sprzed ponad wieku. Pokazy obrzędowości i zwyczajów wiosennych nadawały im niepowtarzalny koloryt. Zwiedzając kolejne wystawy turyści mieli okazję nie tylko obejrzeć jak kiedyś przygotowywano pisanki, jakie potrawy gościły na pańskich stołach, a jakie w wiejskich domostwach. Dowiadywali się czym był obyczaj gaika, oglądali pokaz tworzenia bibułowych kwiatów, które potem stworzyły tzw. koronę na obraz. Brali też udział w grach i zabawach będących niegdyś jednym z najważniejszych elementów świętowania śmigusa-dyngusa.

Na uczestników czekały drewniane sikawki wielkanocne, z których oddawano strzały do przygotowanych wcześniej tarcz. W niejednym wypadku polewaczki miast do celu kierowane były na innych. Nikt się jednak za to nie gniewał, bowiem woda wielkanocna dodaje zdrowia i urody. Innym nieodłącznym rekwizytem Lanego Poniedziałku jest huśtawka wielkanocna. Solidny mechanizm, na którym bujać się mogło kilka osób jednocześnie, stanął na jednym z podwórz. Kiedyś wierzono, że kto w Wielkanoc się wyhuśta na wozawce, jak ją zwano, tego przez cały rok głowa nie zaboli. Nie brakowało więc chętnych i na tę atrakcję. Wiele frajdy, szczególnie dzieciom, przyniosła popularna jeszcze dziś w wielu domach zabawa w tłuczenie się jajami. Czyja skorupka najdłużej pozostawała cała, ten zostawał zwycięzcą. Na skansenowskiej drodze odbywały się zawody w grze w kręga. Dwie drużyny uzbrojone w kije przetaczały drewniany okrąg poza linię przeciwników, co wcale do najłatwiejszych nie należało. Śmiechu było przy tym co niemiara. W izbie szkolnej z lat 20-tych XX wieku dla najmłodszych przygotowano coś specjalnego. Podczas warsztatów milusińscy wyklejali piękne karty wielkanocne, które potem zabierali jako pamiątkę do domu. Na pobliskiej łące natomiast poznawali dawne zabawki i gry. Obręcze, fajerki, szczudła, drewniane koniki, czy zabawa w serso to już dziś prawie zapomniane rozrywki. Dostarczały jednak mnóstwo radości zarówno małym, jak i dużym. Jak podczas każdej imprezy plenerowej na zwiedzających czekały przejażdżki konne. Dla wielu możliwość podziwiania ekspozycji skansenu z wygodnego siedzenia bryczki stanowiła doskonałą formę wypoczynku.

Wielkanoc w kalendarzu już za nami. Pozostaje jednak nadal we wspomnieniach tych, którzy wzięli udział w „Grach i zabawach wielkanocnych”. A już niebawem kolejne spotkania z obyczajami wsi mazowieckiej. Zachęcamy do zwiedzania muzealnych ekspozycji i zaglądania na stronę podmiotową www.mwmskansen.pl, a także na profil Muzeum na facebooku. Znajdą tam Państwo najświeższe informacje na temat aktualnych wydarzeń z życia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

Jarosław Asztemborski

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu




Konkursu Piosenki Obcojęzycznej „The Rolling Stones Mania”

17 marca 2016 r. w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego rozbrzmiewała muzyka THE ROLLING STONES. Znany brytyjski zespół rockowy był tematem przewodnim w kolejnej edycji Konkursu Piosenki Obcojęzycznej „The Rolling Stones Mania”.

Prowadzący galę uczniowie zapoznali wszystkich z historią grupy, a nawet zaprosili jej lidera – Micka Jaggera! W tę jakże ciekawą postać wcieliła się uczennica klasy II d Nina Mirosławska, która brawurowo przywitała wszystkich i opowiedziała kilka niesamowitych sytuacji z tras koncertowych zespołu.

Do udziału w konkursie zgłosili się gimnazjaliści z Sierpca, Gozdowa, Gójska Lutocina, a także uczniowie liceum. Profesjonalne jury nagrodziło i wyróżniło wokalistów i zespół według kategorii:

Szkoły gimnazjalne

I miejsce – Małgorzata Strześniewska; Gimnazjum w Gójsku

I miejsce – Filip Kwiatkowski; Gimnazjum Miejskie im. Mikołaja Kopernika w Sierpcu

II miejsce – Ewelina Kukowska; Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gozdowie

III miejsce – Małgorzata Wojtas; Publiczne Gimnazjum im. Bpa Leona Wetmańskiego w Sierpcu

III miejsce – Dominika Boruszewska; Samorządowe Gimnazjum w Lutocinie

Wyróżnienia:

Zespół Wokalny z I Niepublicznego Gimnazjum w Sierpcu

Sylwia Cywińska z Samorządowego Gimnazjum w Lutocinie

Szkoły ponadgimnazjalne

I miejsce – zespół „I Inni”; LO

II miejsce – Magdalena Tulimowska; klasa II c

II miejsce – Dawid Olszewski; klasa II b

 

Patronat nad konkursem objął Starosta Powiatu Sierpeckiego pan Jan Laskowski, za co serdecznie dziękujemy. Organizatorzy imprezy – klasa II d wraz z wychowawczynią panią Agatą Jaworską i panią Jadwigą Chojnacką – dziękują wszystkim uczestnikom i ich opiekunom, a szczególnie zespołowi „Zimny B”, który przez ostatnie trzy lata współpracował i zapewniał muzyczną oprawę konkursu. Zapraszamy za rok!

LO Sierpc




Warsztaty „Matematyka w origami” w sierpeckim liceum

15 marca 2016 roku w Liceum Ogólnokształcącym im. mjra Henryka Sucharskiego odbyły się warsztaty składania origami. Powyższa zabawa to nie tylko trening zdolności manualnych oraz myślenia abstrakcyjnego, ale przede wszystkim okazja do kreatywnego działania.

Uczniowie klas I a oraz I c – pod kierunkiem absolwentki liceum Kingi Wiśniewskiej – zostali zapoznani z różnymi formami origami: płaskim, przestrzennym oraz modułowym. Wszyscy mieli też okazję do samodzielnego wykonania prostych, a nawet tych skomplikowanych modeli. Prowadząca zajęcia pomogła wyczarować wspaniałe przestrzenne figury z kartek papieru bez cięcia, klejenia i ozdabiania, ćwicząc przy tym cierpliwość, dokładność i skupienie. Uczestnicy bardzo szybko przekonali się, że wystarczy kartka papieru i pozytywne nastawienie, aby spędzić znakomicie czas.

Idąc po śladach wielkiego mistrza origami, Akira Yoshizawy, prekursora nowoczesnych technik składania papieru, poety, a także bajarza kierujemy się jego przesłaniem: „Gdy skutecznie używamy własnych rąk nasze serca najbardziej przepełnione są pokojem”.

Warsztaty zorganizowała pani Beata Zdrojewska.

LO Sierpc




Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych !

Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych !




„Jak witać wiosnę to tradycyjnie”

Moment wiosennego zrównania się długości dnia i nocy od niepamiętnych czasów jest jednym z najważniejszych w roku.

Oto bowiem słońce coraz dłużej gości na niebie, temperatura zaczyna wzrastać, a przyroda budzi się do życia. Już od pewnego czasu dostrzec można pierwsze oznaki wiosny – kwiaty w ogrodach pomału rozkładają kielichy, na drzewach pojawiają się coraz liczniejsze pąki, a niebo z głośnym klangorem przecinają klucze powracających do nas gęsi i żurawi. Zima jednak lubi zaskakiwać i potrafi powrócić w najmniej oczekiwanym momencie. Dlatego warto sięgnąć do tradycji i godnie ją pożegnać. A nie ma lepszego miejsca do kultywowania dawnych obyczajów niż Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

By mieć pewność, że mrozy i zimowe nieszczęścia nie powrócą młodzież wiejska przygotowywała słomianą kukłę, która stawała się nośnikiem wszystkich utrapień towarzyszących mijającej porze roku. Ubierali ją w piękny strój druhny – białą sukienkę, wianek, fartuszek i wstążki, po czym wynosili poza osadę, by tam dokonać na niej wyroku śmierci poprzez spalenie oraz utopienie. Odchodząc z miejsca egzekucji uważali bardzo, by się nie potknąć, ani nie oglądać za siebie, by zły los zaklęty w słomianej pannie nie powrócił do nich. Obrzęd ten, mimo usilnych prób Kościoła, wcale nie zanikł. Dziś jednak stracił swój magiczny charakter. Stanowi element zabaw dzieci i młodzieży w dzień wagarowicza. Tworzą oni wtedy jak najmniej urodziwe Marzanny, które potem, jak nakazuje obyczaj, płyną do morza. Także w sierpeckim skansenie już od wielu lat młodzi miłośnicy folkloru spotykają się, by wspólnie szukać pierwszych oznak zmiany pór roku. Tegoroczne edycja imprezy Powitanie wiosny w skansenie odbyła się 22 marca i przyciągnęła wielu uczniów z całego regionu. Uczestnicy poznawali źródła tradycji związanych z przepędzaniem znienawidzonej zimy. Dowiedzieli się też jak dawniej wyglądała i co symbolizowała Marzanna, a także co należało zrobić, by w nadchodzących miesiącach zapewnić sobie szczęście i powodzenie. By tradycji stało się zadość, wszyscy razem udali się nad przepływającą przez Muzeum rzekę. Tam kukła została spalona i wrzucona do wody, zabierając ze sobą wszystko, co złe, wszystkie zimowe niepowodzenia i złe oceny. Wracając znad rzeki przynieśli do wsi gaik, zieloną gałąź wiecznie zielonej sosny przystrojonej w wydmuszki, kokardy i bibułowe kwiaty jako symbol wiosny i witalności.

Uczestnicy powrócili na polanę przed muzealną karczmą, gdzie odbywał się konkurs na najciekawszą Marzannę. Do rywalizacji w tym roku stanęło 9 kukieł. Komisja konkursowa oceniała nie tylko ich walory estetyczne, ale także oryginalność i trwałość. Jurorzy stanęli przed niełatwym zadaniem. Wszystkie z dostarczonych słomianych panien wzbudziły w nich zachwyt. Musieli jednak przyznać 3 nagrody główne i 1 wyróżnienie. A oto ich werdykt:

I miejsce –  Zespół Szkół nr 1 w Sierpcu – Samorząd Uczniowski

II miejsce –  Rodzina Bladowski-Bambot

III miejsce – Zespół Szkół nr 1 w Sierpcu – klasa IV TE

Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa w Borkowie Kościelnym

Na zwycięzców czekał sprzęt sportowy, a także wydawnictwa MWM. Również autorzy pozostałych prac otrzymali kalendarze wielkoformatowe. Później uczestnicy udali się na teren ekspozycji, gdzie czekały na nich przejażdżki wozem, prezentacja multimedialna, zwiedzanie ekspozycji prezentującej zwyczaj i obrzędy związane z okresem wielkanocnym, a także zabawa przy ognisku z pieczeniem kiełbasek.

Po takim powitaniu wiosna powinna się u nas zadomowić na długo. Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i już teraz zapraszamy do udziału w kolejnej imprezie plenerowej. Pragniemy wraz z Państwem świętować Święta Wielkanocne. Dlatego 28 marca, w Poniedziałek Wielkanocny przygotowaliśmy „Gry i zabawy wielkanocne”. Na zwiedzających czekają pokazy obrzędowości wiosennej, warsztaty, konkurs toczenia jaj, huśtawka wielkanocna, sikawki dyngusowe i wiele innych.

Jarosław Asztemborski

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu




XIX Sesja Rady Powiatu

24 marca  br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Sierpcu odbyła się XIX Sesja Rady Powiatu.

Otwarcia obrad dokonał Przewodniczący Rady Powiatu – Jan Rzeszotarski witając gości i radnych, po czym stwierdził quorum i prawomocność obrad.
Przyjęto zaproponowany porządek obrad, a następnie poinformował o pismach, które wpłynęły do Rady między sesjami:

  • Interpelacja złożona przez Wiceprzewodniczącego Rady- Pana Marcina Błaszczyka w dniu 25 lutego 2016 roku. Odpowiedź została udzielona Wiceprzewodniczącemu w dniu 10 marca 2016 roku.
  • Wojewody Mazowieckiego dotyczące sprawy scalania gruntów we wsi Kuniewo gmina Gozdowo. Niniejsze pismo stanowi odpowiedź dla Pana Strzeleckiego w związku z wnoszonymi skargami w którym jednoznacznie wyjaśniono, że sprawa prawidłowości scalenia we wsiach Zglenice Małe i Kuniewo była rozpatrywana przez Ministerstwo Rolnictwa i Gospodarki Żywności, które nie znalazły podstaw do zakwestionowania legalności.
  • Skarga Pana Michała Strzeleckiego na działalność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Sierpcu, która jest przedmiotem obrad dzisiejszej sesji.
  • Mieszkańca Miasta Sierpca na temat sytuacji związanej ze składowiskiem odpadów komunalnych zlokalizowanych w Rachocinie.
  • Stanowisko Rady Powiatu w Ostrowi Mazowieckiej w sprawie braku możliwości realizacji obowiązków wynikających z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. z 2011 Nr 118, poz. 687 z późn. zm.).
  • Pismo Pana Michała Strzeleckiego skierowane do Wojewody Mazowieckiego.
  • Pismo w sprawie udzielenia informacji w zakresie spraw geodezyjnych.
  • Apel w sprawie podjętej inicjatywy powstania uczniowskich kół miłośników historii miasta Sierpca i Powiatu Sierpeckiego.
  • Wniosek Pana Mariusz Turalskiego z dnia 21 marca 2016 roku dotyczący umieszczenia w porządku obrad najbliższej Rady Powiatu w Sierpcu czterech punktów interpelacji.

Po przedstawieniu sprawozdania z prac Zarządu Powiatu między sesjami oraz interpelacjach i zapytaniach radnych, rozpoczęły się głosowania.

Podjęto Uchwały:

1.  w sprawie przyjęcia rocznego sprawozdania z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sierpcu za rok 2015 oraz wykazu potrzeb   w zakresie pomocy społecznej.

2.  w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przyznanych Powiatowi na realizację zadań   z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2016 roku.

3. uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Sierpeckiego na lata 2016-2034.

4. uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie uchwalenia Budżetu Powiatu Sierpeckiego na 2016 rok.

Radni ponadto podjęli  postanowienie proceduralne w sprawie pozostawienia skargi na działalność Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Sierpcu bez rozpoznania oraz podjęli Oświadczenie w sprawie sprzeciwu wobec planów ewentualnego podziału administracyjnego województwa mazowieckiego. Zapoznali się również z sprawozdaniem z realizacji „Programu współpracy Powiatu Sierpeckiego z organizacjami pozarządowymi, osobami prawnymi i innymi jednostkami organizacyjnymi, których cele statutowe obejmują prowadzenia działalności pożytku publicznego na rok 2015”.




Z PRAC ZARZĄDU POWIATU W SIERPCU

INFORMACJA O PRACACH ZARZĄDU POWIATU SIERPECKIEGO MIĘDZY SESJAMI RADY POWIATU.

S P R A W O Z D A N I E
STAROSTY SIERPECKIEGO
Z DZIAŁALNOŚCI
ZARZĄDU POWIATU W SIERPCU
W OKRESIE MIĘDZYSESYJNYM

W okresie  od 18 lutego 2016r. do 17 marca 2016r odbyły się 2 posiedzenia Zarządu Powiatu na którym między innymi rozpatrywano sprawy związane z wykonywaniem zadań wynikających z bieżącej działalności Zarządu Powiatu, powiatowych jednostek organizacyjnych i Starostwa Powiatowego w Sierpcu. Obradowano w składach zapewniających quorum, niezbędne do podejmowania uchwał i rozstrzygnięć.

I. Realizacja uchwał Rady Powiatu:

            W czasie obrad XVIII sesji Rady Powiatu w dniu 25 lutego 2016 roku podjęto 12 uchwał, które zostały objęte zakresem nadzoru Wojewody Mazowieckiego, a także zostały przekazane do właściwych komórek organizacyjnych Urzędu – w celu realizacji. Wszystkie uchwały zostały również opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego  w Sierpcu, a trzy z nich zostały przesłane do Dziennika Urzędowego Województwa Mazowieckiego – celem publikacji.

II. Opracowanie projektów uchwał i materiałów na XIX sesję Rady Powiatu w Sierpcu:

 Zarząd Powiatu w Sierpcu wystąpił z inicjatywą uchwałodawczą:

1) W ZAKRESIE BUDŻETU POWIATU:

a) w sprawie zmian w uchwale w sprawie uchwalenia Budżetu Powiatu Sierpeckiego na 2016 rok:

Kierując się dobrem Powiatu Sierpeckiego oraz potrzebą wykonywania ustawowych zadań przez organy powiatu zachodzi konieczność podjęcia przedmiotowej uchwały.

b) w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Sierpeckiego na lata 2016-2034:

      Zgodnie z art. 229 ustawy o finansach publicznych budżet na dany rok musi być zgodny z WPF. Powyższe oznacza konieczność korygowania danych w oparciu o nowe informacje.

2) W ZAKRESIE POWIATOWEGO CENTRUM POMOCY RODZINIE:

a) w sprawie przyjęcia rocznego sprawozdania z działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sierpcu za rok 2015 oraz wykazu potrzeb w zakresie pomocy społecznej:

             Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie jest jednostką organizacyjną Powiatu powołaną do realizacji zadań z zakresu pomocy społecznej, która pełni rolę kreatora
i koordynatora pomocy społecznej na terenie powiatu. PCPR na podstawie Zarządzenia Starosty Sierpeckiego pełni również funkcję Organizatora rodzinnej pieczy zastępczej. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, w myśl ustawodawcy, realizuje zadania przewidziane w ustawach, np.: w ustawie z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej, w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, w ustawie z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, w ustawie z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego, w ustawie z dnia 24 kwietnia 1997 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, w ustawie z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, itp. Wykonując postanowienia art. 112 ust. 12 ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Sierpcu zobowiązany jest przedłożyć Radzie Powiatu sprawozdanie z działalności jednostki organizacyjnej za 2015r. oraz wykaz potrzeb w zakresie pomocy społecznej.

b) w sprawie podziału środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, przyznanych Powiatowi na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2016 roku:

 Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazał informację o wysokości środków finansowych, przypadających Powiatowi Sierpeckiemu wg algorytmu (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 maja 2003r. w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym na realizację zadań określonych w art. 35a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych). Wysokość limitu na rok 2016 wynosi 524.726 zł. W związku  z powyższym zachodzi potrzeba dokonania podziału środków PFRON na poszczególne zadania. Zaproponowany plan podziału powstał w wyniku ustaleń realizatorów zadań Powiatowego Urzędu Pracy i Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych wyraziła opinię w niniejszym temacie.

 3) W ZAKRESIE PODZIAŁU ADMINISTRACYJNEGO KRAJU:

a) w sprawie sprzeciwu wobec planów ewentualnego podziału administracyjnego województwa mazowieckiego:

Województwo Mazowieckie, którego Powiat Sierpecki jest integralną częścią, jest głównym liderem rozwoju, silnym i prężnie działającym regionem nie tylko w kraju, ale i w Unii Europejskiej, co oznacza, że ma znaczący wpływ na rozwój innych regionów  m.in. poprzez ogromny wkład w tworzeniu Produktu Krajowego Brutto. Zaproponowany podział administracyjny Mazowsza, to nie tylko kwestia zmiany granic województwa oraz podwojenia administracji, to przede wszystkim rewolucja dla wszystkich samorządów i mieszkańców Mazowsza. Mazowsze to nie tylko Warszawa, ale i powiaty położone  w bezpośrednim sąsiedztwie, jak i nieco dalej. Dzieląc Mazowsze na Warszawę i pozostałe miejscowości, podzielimy terytorium, które jest ze sobą ściśle związane. Oddzielenie stolicy dla pozostałej części województwa oznaczać będzie spadek dochodów, aż około 90%, a zadań, które realizowane są na różnych szczeblach samorządu, pozostanie tyle samo do wykonania. Rada Powiatu Sierpeckiego zdecydowanie popiera prostsze, tańsze, a zarazem rozsądniejsze rozwiązanie, czyli wprowadzenie dla Mazowsza dwóch jednostek statystycznych NUTS-2, którym w zależności od zamożności przysługiwałoby określone wsparcie unijne. Zagwarantuje to Mazowszu równomierną dystrybucję pieniędzy unijnych w kolejnej perspektywie oraz zrównoważony rozwój całego regionu, bez naruszania porządku administracyjnego województwa mazowieckiego.

Ponadto Zarząd Powiatu przedłożył Radzie Powiatu sprawozdanie z realizacji ,,Programu współpracy Powiatu Sierpeckiego z organizacjami pozarządowymi, osobami prawnymi i innymi jednostkami organizacyjnymi, których cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego na rok 2015”.

III.  Do głównych tematów, którymi m. in. zajmował się Zarząd Powiatu należały sprawy:

1) geodezji i gospodarki nieruchomościami,

2) opieki społecznej,

3) organizacji pozarządowych,

4) Zarządu Dróg Powiatowych,

5) zdrowia

Ad. pkt 1

  • W związku z negatywnym wynikiem IV przetargu, Zarząd Powiatu wyraził zgodę na przeprowadzenie piątego przetargu na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Powiatu Sierpeckiego położonych w obrębie Studzieniec.
  • Zarząd Powiatu podał do publicznej wiadomości wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży w drodze przetargu położonych w obrębie Studzieniec i Rachocin gm. Sierpc.

 Ad. pkt 2

         Realizując plan pracy Zarząd Powiatu zapoznał się z informacją dotyczącą średniego miesięcznego kosztu utrzymania wychowanków Powiatowego Domu Dzieci w Szczutowie na rok 2016. Ponadto zapoznał się również z informacją dotyczącą średniego miesięcznego kosztu utrzymania mieszkańca Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie za rok 2015 i na rok 2016 oraz czynnikami, które mają na niego wpływ.

Ad. pkt 3

         Zarząd Powiatu, po zapoznaniu się z protokołem Komisji Konkursowej powołanej w celu zaopiniowania ofert złożonych w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w 2016 roku zadań publicznych Powiatu Sierpeckiego przez organizacje pozarządowe, dokonał wyboru ofert organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych w roku 2016.

Ad. pkt 4

         Zgodnie z planem pracy Zarząd Powiatu zapoznał się ze sprawozdaniem  Zarządu Dróg Powiatowych w Sierpcu z działalności w roku 2015 oraz zakresem prac do wykonania w roku 2016.

Ad. pkt 5

         Zarząd Powiatu zapoznał się z rocznym Sprawozdaniem z wykonania planu finansowego Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sierpcu oraz z informacją dotyczącą nadwykonań za 2015 rok.

Informuję także Wysoką Radę, iż w okresie sprawozdawczym Starosta Sierpecki i Wicestarosta brali udział w:

  • Walnym Zgromadzeniu Lokalnej Organizacji Turystycznej „Nad Skrwą i Sierpienicą”,
  • uroczystym wręczeniu nagród laureatom Konkursu Profilaktycznego „STOP DOPALACZOM”,
  • uroczystości z okazji Dnia Kobiet zorganizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Gozdowo,
  • spotkaniu z hodowcami, które odbyło się w Brochcinie k/Płocka. Organizatorem był Mazowiecki Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Głównym punktem programu było wręczenie nagród dla najlepszych hodowców bydła mlecznego – za wydajność produkcji mlecznej 2015 roku,
  • uroczystym wręczeniu nagród zwycięzcom III edycji konkursu fotograficznego „Powiat Sierpecki w czterech porach roku”,
  • obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”,
  • Koncercie Charytatywnym „Najmłodsi z pomocą”,
  • Powiatowym Halowym Turnieju Piłki Nożnej Drużyn OSP o puchar Starosty Sierpeckiego,
  • spotkaniu poświęconemu zmianom w organizacji i finansowaniu publicznego transportu zbiorowego z uwzględnieniem nowego prawa zamówień publicznych, ustawy o związkach metropolitalnych i nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym,
  • spotkaniu z Dyrektorami Szkół Ponadgimnazjalnych podlegających pod powiat w sprawie wprowadzenia Centrum Usług Wspólnych (CUS),
  • cyklicznym spotkaniu władz samorządowych Powiatu Sierpeckiego,
  • podsumowaniu kwalifikacji wojskowej 2016,
  • posiedzeniu Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Powiatu Sierpeckiego,
  • konferencji pn.” Podział Województwa Mazowieckiego – Błąd Społeczny i Ekonomiczny?”.

 

 

 




UROCZYSTE JAJKO W DOMU POMOCY SPOŁECZNEJ W SZCZUTOWIE

We wtorek, 22 kwietnia 2016  roku w Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie  odbyło się spotkanie Wielkanocne.

Przybyłych gości w imieniu społeczności Domu przywitały  Dyrektor DPS Szczutowo Maria Grażyna Topolewska oraz Dyrektor Powiatowego Domu Dzieci w Szczutowie Nina Gąsiorowska. Złożyły najserdeczniejsze życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Swoją obecnością  zaszczycili nas:  Starosta Powiatu Sierpeckiego  Pan Jan Laskowski , Przewodniczący Rady Powiatu Pan Jan Rzeszotarski, Sekretarz Powiatu Sierpeckiego Pani Agnieszka Malanowska, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Pani Agnieszka Gorczyca ,  ks kanonik Marian Orzechowski, Dyrektor  Ogniska Pracy Pozaszkolnej Pani Renata Przybyłowska, Pani Czesława  Urbańska  Przewodnicząca Związku   Emerytów, Rencistów i Inwalidów  w Szczutowie oraz  członkowie  Związku, Pan Wojciech Rychter  Prezes Stowarzyszenia  „Szansa na Życie”  w Sierpcu. W imieniu zaproszonych gości życzenia świąteczne złożyli Przewodniczący Rady Powiatu Pan Jan Rzeszotarski , ks kanonik Marian Orzechowski oraz z ramienia zarządu  Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów  w Szczutowie Pani Czesława Urbańska i Pani Irena Tomkielska .Podczas spotkania   z programem  słowno-muzyczny  wystąpiła młodzież  z Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków w Szczutowie, mieszkańcy  domu, oraz dzieci z Powiatowego Domu Dzieci w Szczutowie przy muzycznym akompaniamencie  Pana Tomasza  Truszkowskiego . Po części artystycznej  ks kanonik Marian Orzechowski  poświęcił przygotowane pokarmy wielkanocne oraz koszyczki ze święconką. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali upominki.




KOMUNIKAT

Uprzejmie informujemy, że 25 marca 2016r. (Wielki Piątek) Starostwo Powiatowe w Sierpcu będzie czynny do godz. 14:00. Za utrudnienia przepraszamy.




SETNE URODZINY MIESZKANKI ZAKRZEWKA

Pięknego jubileuszu dożyła mieszkanka gminy Gozdowo m. Zakrzewko, Irena Żuchewicz.

Z okazji 100. urodzin z życzeniami kolejnych lat w zdrowiu odwiedził ją Starosta Sierpecki Jan Laskowski i Wójt Gminy Gozdowo Dariusz Kalkowski.

Życzymy jubilatce jeszcze wielu dni w gronie najbliższych, oraz tego żeby pogoda ducha nigdy jej nie opuszczała.




Zapraszamy do udziału w konkursie – pt. „Moja przygoda z Henrykiem Sienkiewiczem – pisarzem, publicystą i podróżnikiem”

Starosta Sierpecki, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sierpcu oraz Biblioteka Pedagogiczna w Płocku  zapraszają do udziału w konkursie literacko-plastycznym pt. „Moja przygoda z Henrykiem Sienkiewiczem – pisarzem, publicystą i podróżnikiem”.

Celem Konkursu jest upowszechnianie wiedzy o osobie i twórczości Henryka Sienkiewicza. To także okazja do pobudzania wrażliwości literackiej i aktywności twórczej uczniów, odkrywania talentów oraz tworzenia możliwości szerszej ich prezentacji poprzez zorganizowanie wystawy prac konkursowych. Wydarzenie to jest również elementem realizacji uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego w sprawie ogłoszenia roku 2016 „Rokiem Henryka Sienkiewicza na Mazowszu” oraz uchwały Senatu RP ustanawiającej rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.

Na zgłoszenia i prace czekamy do 31 maja 2016 roku, należy je dostarczyć osobiście lub drogą pocztową do siedziby Organizatora – Powiatowej Biblioteki Publicznej w Sierpcu ul. Mjra Henryka Sucharskiego 2, 09-200 Sierpc lub do siedziby gminnych bibliotek publicznych w powiecie sierpeckim tj.: Gminnej Biblioteki Publicznej w Gozdowie, ul. Krystyna Gozdawy 19, 09-213 Gozdowo; Gminnej Biblioteki Publicznej  w Mochowie, Mochowo-Parcele 1, 09-214 Mochowo; Gminnej Biblioteki Publicznej w Rościszewie,  ul. Armii Krajowej 1, 09-204 Rościszewo; Gminnej Biblioteki Publicznej w Sierpcu z s. w Borkowie Kościelnym, ul. Szkolnej 6, 09-200 Sierpc; Gminnej Biblioteki Publicznej  w Szczutowie, ul. 3 Maja 41, 09-227 Szczutowo; Gminnej Biblioteki Publicznej w Zawidzu Kościelnym,  ul. Mazowieckiej  24, 09-226 Zawidz Kościelny.

Patronat Honorowy nad konkursem objęli:

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik

Starosta Sierpecki Jan Laskowski

 

REGULAMIN Konkursu

formularz zgłoszeniowy – załącznik nr 1

 

Kontakt w sprawie konkursu:

Powiatowa Biblioteka Publiczna w Sierpcu – tel. 24 275-29-71; e-mail: pbpsierpc@interia.pl

Starostwo Powiatowe w Sierpcu – tel. 24 275-91-04; e-mail: promocja@powiat.sierpc.pl