100 lat Niepodległej

W piątek, 9 listopada świętowaliśmy w naszym liceum setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystość rozpoczęło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego punktualnie o godzinie 11.11. Społeczność szkolna śpiewająco zdała egzamin ze znajomości czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego.

Uczniowie klasy humanistycznej – I a, pod kierunkiem wychowawczyni pani Joanny Kloc, przygotowali program słowno-muzyczny upamiętniający wydarzenia sprzed wieku. Zacytowano fragmenty listów żołnierzy – bohaterów 1918 roku, które przybliżyły nam codzienność tamtych dni. Muzyczną ilustracją tych opowieści były żołnierskie pieśni takie jak: „Pierwsza Brygada”, „Szara piechota” czy „Rozkwitały pąki…”.

Setną rocznicę odzyskania niepodległości uczniowie wpisali w szerszy kontekst patriotyczny recytując wiersze Wisławy Szymborskiej czy Antoniego Słonimskiego. Przypomnieli także scenę z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego.

Ten ponury, listopadowy dzień mienił się dziś w naszej szkole biało – czerwonymi barwami i był pięknym wstępem do narodowego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości w całym kraju.

LO Sierpc